Dieta standardowa

Dieta standardowa to dieta, którą pozwala na schudnięcie i poprawę swojego zdrowia, bez konieczności wykluczania ze swojego planu odżywiania wielu produktów. Możemy w ten sposób uniknąć wszystkich „minusów” diety, które zazwyczaj sprawiają, że zbyt szybko z niej rezygnujemy i nie osiągamy swoich celów. Jakie są podstawy zdrowej i zbilansowanej diety? Dlaczego dieta standardowa to optymalna opcja?

Co to jest zbilansowana dieta?

Słowo „dieta” kojarzy się z wieloma nieprzyjemnymi rzeczami – restrykcjami, unikaniem ulubionych przekąsek, głodówką, a nawet cierpieniem. Zazwyczaj jednak są to skojarzenia przekazywane przez osoby, które nigdy nie stosowały zdrowej diety standardowej, która również pozwala na zdrowe i szybkie odchudzania, mimo że nie wymaga od nas rezygnacji ze wszystkich powszechnych produktów. W zdrowym odżywianiu najważniejsze jest racjonalne podejmowanie wyborów żywieniowych i spożywanie zdrowszych produktów. Nie oznacza to jednak, że musimy przejść na dietę, która jest w 100% „czysta”.  Aby ułatwić planowanie zbilansowanej diety, dietetycy skonstruowali piramidę żywienia, która wizualnie przedstawia racjonalny sposób odżywiania się. Jeżeli nie chcemy zastanawiać się, jak możemy ustalić swoją dietę, możemy skorzystać z oferty, którą przygotował catering dietetyczny Dąbrowa Górnicza.

Dieta standardowa – zasady racjonalnego odżywiania

Nowa wersja piramidy żywieniowej, która jest uważana za najlepszy wyznacznik zasad zdrowego odżywiania, przewiduje spożycie następujących produktów w odpowiednim odniesieniu: produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, oleje roślinne, ryby, orzechy i warzywa strączkowe, produkty mleczne i jaja oraz w znacznie mniejszych ilościach takie produkty jak np. biały chleb, słodycze, fast foody i alkohol. Nad powszechnie rekomendowanymi zasadami zdrowych diet stale czuwają państwowe i światowe organizacje. Można także wyróżnić diety stosowane jako forma leczenia wielu chorób (np. dieta cukrzycowa lub diety bez glutenu i laktozy). Odpowiednie wybory żywieniowe to jedno, ale nie mniej istotne jest również to, ile jemy. Przekroczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, nawet jeżeli będziemy jeść tylko zdrowe produkty, doprowadzi do zwiększenia wagi. Warto również pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków. Mimo że nie istnieją określone zasady, kiedy jest idealna pora na jedzenie oraz ile razy dziennie powinniśmy dostarczać pokarm swojemu organizmowi, zaleca się jeść codziennie o podobnych porach oraz zjadać 4-6 posiłków o różnej wielkości (posiłki główne i przekąski). Aby mieć pewność, że nasza dieta jest zdrowa i odpowiada ogólnie przyjętym normom, możemy wybrać taki system odżywiania jak dieta pudełkowa, którą przygotują dla nas profesjonaliści.

Z czego powinna się składać racjonalna dieta?

Jak już wspominaliśmy, dieta standardowa nie powinna przewidywać zbyt wielu restrykcji w odnoszeniu do rezygnacji z produktów. Nie oznacza to jednak, że możemy jeść to, co chcemy. Powinniśmy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie dostosować swój plan żywieniowy. Racjonalna dieta powinna dostarczać nam wszystkie najważniejsze składniki odżywcze – białka, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym i tłuszcze. Trzeba również pamiętać o witaminach i składnikach odżywczych, które odpowiadają za funkcjonowanie organizmu. Catering dietetyczny może nam zaoferować dietę pudełkową, która spełnia wszystkie zasady zdrowego odżywiania i pomoże osiągnąć wszystkie cele związane z dietą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here