Sybin w Rumuni – co warto odwiedzieć w transylwańskim Sibiu

Sybin (rum. Sibiu) tto miasto w sercu Rumunii, w historycznym regionie Transylwania Założone w XII wieku było największą średniowieczną osadą obronną saskich osadników. Stare miasto Sybin zachowało wiele wspaniałości ze swych dawnych dni i może poszczycić się wieloma budynkami, starożytnymi kościołami i fragmentami potężnych fortyfikacji, w tym wież, bastionów i fragmentów murów. Wzorem Sighisoary i Braszowa, historyczne centrum tego transylwańskiego miasta ma wspaniałą średniowieczną atmosferę i architekturę, a także wyraźne niemieckie cechy.

Geografia i klimat

Sybin znajduje się w środkowej Rumunii (w pobliżu geograficznego środka kraju) nad rzeką Sybin, 275 km na północny zachód od Bukaresztu i jest otoczony niskimi górami. Ma klimat umiarkowany kontynentalny z ciepłymi, wilgotnymi latami i raczej mroźnymi, często śnieżnymi zimami.

Praktyczne informacje

  • Ludność – ponad 140 tysięcy osób.
  • Powierzchnia – 121 km².
  • Językiem jest rumuński.
  • Waluta – lei. Czas – UTC +2, latem +3.

Transport

Miasto posiada międzynarodowe lotnisko, które ma regularne loty m.in. do Wiednia, Bolonii, Rzymu, Werony, Stuttgartu. Pociągiem i autobusem do Sybina można dojechać z Bukaresztu, Klużu i Braszowa.

Kuchnia

Na Starym Mieście w Sybinie można znaleźć wiele restauracji i kawiarni, gdzie turyści i mieszkańcy mogą delektować się nie tylko pyszną ruuńską kuchnią, ale także tradycyjną muzyką i kameralną atmosferą. Warto spróbować lokalnej tradycyjnej potrawy – Ciorbă. To kwaśna zupa z klopsikami lub warzywami.

Historia Sybina

W starożytności na miejscu Sybina znajdowała się osada Daków zwana Sedonią. Miasto zostało po raz pierwszy wspomniane w XII wieku jako Hermannstadt. Gród został założony przez osadników saksońskich (niemieckich). Do XIV wieku stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych Transylwanii, a także najważniejszym z saksońskich miast Rumunii. Pod koniec XVII wieku Sybin stał się stolicą Transylwanii. W XVIII i XIX wieku miasto było jednym z ważnych ośrodków rumuńskiego ruchu narodowego. Po I wojnie światowej stało się częścią Rumunii.

Sybin

Historyczne centrum Sybina podzielone jest na Górne Miasto, w którym znajduje się większość zabytków oraz Dolne Miasto, które uważane było za dzielnicę rzemieślników i ograniczone znacznymi murami miejskimi z wieżami obronnymi.

Wieże i mury starego Sibiu

Sybin był jednym z najpotężniejszych i najlepiej prosperujących średniowiecznych miast obronnych w południowo-wschodniej Europie. W rzeczywistości jest to osada-twierdza, zbudowana przez niemieckich osadników i otoczona potężnymi murami z wieżami. Oryginalne średniowieczne fortyfikacje obejmowały kilkadziesiąt baszt (dokładnie 39 baszt obronnych i 5 bastionów), cztery bramy i pięć baterii artyleryjskich. Do dziś dość duże obszary murów zachowały się w pierwotnym stanie, zwłaszcza w południowo-wschodniej części starego miasta. Próbę czasu przetrwały również wieże: Wieża Arkebuzerów, Wieża Stolarzy, Wieża Garncarzy i Wieża Wielka. Pierwsze trzy powstały w XV wieku, a ostatnie – w XVI wieku.

Atrakcje Górnego Miasta Sybin

Górne miasto było najbogatszą częścią i centrum handlowym średniowiecznego Sybina.

Piata Mare

Duży plac to największy plac miejski w Sybinie, po raz pierwszy wspomniany jako targ zbożowy w 1411 roku. W całej swojej historii plac był centrum życia i handlu miasta. Położony w samym sercu starego miasta-fortecy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół rzymskokatolicki to piękny barokowy budynek zbudowany w latach 1726-1738. Ma piękne wnętrze z misternymi rzeźbami i marmurowymi wykończeniami.

Pałac Bruckenthala to okazała budowla w wyrafinowanym stylu późnego baroku z XVIII wieku, położona w zachodniej części dużego placu. Obecnie znajduje się tu jedno z najstarszych muzeów sztuki w kraju z kolekcją sztuki rumuńskiej i zachodniej, rzeźbami religijnymi i ikonami z XVII i XVIII wieku.

Piata Mica

Mały Rynek to kolejna ważna przestrzeń urbanistyczna starego miasta, w której mieszkali najsłynniejsi mistrzowie Sybina (w podcieniach od strony północnej i wschodniej).

Wieża Rady jest znaczącym budynkiem z XIII wieku. Pierwotnie służyła jako brama wjazdowa do drugiego rzędu murów obronnych zbudowanych wokół średniowiecznego miasta. Wieża przez wieki służyła też jako magazyn zboża, więzienie, wieża strażacka, a nawet muzeum botaniki. Na najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na stary Sybin.

Plac Huet słynie ze starych, gotyckich budynków. Dominantą architektoniczną jest tu katedra ewangelicka z XVI wieku. To niesamowity budynek sakralny z pięcioma ostrołukowymi wieżami, zbudowany w 1520 roku na miejscu starej romańskiej bazyliki. Najciekawszym elementem wnętrza kościoła jest gigantyczny średniowieczny fresk na północnej ścianie. Katedra ma także największy ołtarz w Rumunii.

Atrakcje Dolnego Miasta Sybin

Dolne miasto obejmuje obszar między rzeką a murami górnego miasta. Rozwinęło się wokół najwcześniejszych fortyfikacji Sybina. Dolne miasto ma długie i dość szerokie ulice, prostą architekturę i zwykle dwupiętrowe domy z wysokimi dachami.

Most Kłamstw (Podul Minciunilor) nył zbudowany w 1859 roku. Jest to pierwszy most z kutego żelaza w Rumunii.

Schody łukowe (Pasajul Scarilor) – średniowieczne przejście z dwoma schodami i łukami, które łączy górne i dolne miasto. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Sybinie.

Plac Jubilerów (Piata Aurarilor) to mały przytulny plac otoczony uroczymi starymi domami. W przeszłości to miejsce było głównym punktem przejścia łączącym niewielki obszar z dolnym miastem.

Bastion Hallera – jest ciekawą, murowaną osobliwością Dolnego Miasta z XVI wieku.

Dwa najbardziej znane kościoły historyczne Sybina to katedra i kościół klasztorny. Katedra prawosławna – to budynek sakralny w stylu neobizantyjskim, zbudowany w latach 1902-1906 na miejscu dawnego kościoła greckiego. Jest to druga co do wielkości cerkiew w Rumunii. Klasztor Urszulanek pierwotnie był klasztorem Dominikanów z XV wieku, który w 1755 roku stał się klasztorem Urszulanek. Kościół klasztorny ma gotycką strukturę i barokowe wnętrze. Warto odwiedzić też Kościół Groapa – to mała cerkiew prawosławna zbudowana w latach 1788-1789.

Jak widać miasto Sybin w Rumunii oferuje niezwykle wiele historycznych atrakcji. Jest zatem obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas wycieczki do Rumunii lub wycieczki do Transylwanii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here