Wyprawa na Lackową

Lackowa – Co to za góra?

Lackowa, której nazwa pochodzi od imienia Łacko, jest najwyższym szczytem polskiej części Beskidu Niskiego, a drugim co do wysokości po Busovie szczytem tego pasma. Lackowa ma wysokość 997 m przez co nazywana jest potocznie górą policyjną. Lackowa położona jest na granicy Państwa, a prowadzi przez nią słowacki czerwony szlak. Podejście na ten szczyt od strony zachodniej (od przełęczy Beskid) co do swojej trudności, obrosło już legendą. Jest to zdecydowanie najbardziej strome podejście na znakowanym szlaku w Beskidzie Niskim i jedno z najstromszych podejść w całej Polsce porównywanych nawet z wejściem na Rysy w Tatrach. Na odcinku zaledwie kilometra różnica wzniesień wynosi aż 300 metrów, a nachylenie przekracza 30 stopni. Przydają się więc konary buczyny pokrywające zbocze, służące jako poręczówka dla wchodzących od zachodu. Wędrując na Lackową nie można spodziewać się żadnych widoków, bowiem góra jest zalesiona, a po wieży triangulacyjnej na szczycie nie pozostały nawet ślady. Ta góra ma jednak coś, co przyciąga turystów jak magnes. Lackowa znalazła się wśród szczytów należących do Korony Gór Polskich oraz oczywiście do Korony Beskidu Niskiego i dzięki temu jest częstym celem wędrówek.

 

Skąd wejść na Lackową?

Wejście na Lackową jak już wcześniej wspomniano jest bardzo wymagające szczególnie od strony zachodniej, czyli od przełęczy Beskid. Stąd też nie poleca się wchodzenia i schodzenia ta samą trasą. Jeżeli tylko przyjeżdża się w Beskid Niski na dłużej niż jeden dzień i planuje choćby jeden nocleg w tym rejonie to warto zarezerwować go w miejscowości Ropki położonej zaledwie od Lackowej o kilka kilometrów. Wprawdzie wejść na Lackową można z Wysowej, Tylicza, Izb, Banicy, ale wariant z Ropek jest wyjątkowo piękny. Trasa którą polecamy z Ropek na Lackową wiedzie najpierw do centrum miejscowości czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki), a następnie żółtym w kierunku Ostrego Wierchu. W miejscu gdzie dochodzi się do lekkiego wypłaszczenia i osiąga przełęcz Perehyba (znajduje się tu ławeczka dla zmęczonego turysty) należy opuścić żółty szlak i skierować się szlakiem konnym w dół na zachód w kierunku doliny Bieliczna. Po osiągnięciu dna doliny, należy skierować się zgodnie z prądem potoku w dół, w kierunku miejscowości Izby. W Izbach (droga asfaltowa), należy skręcić na południe i skierować na znajdującą się w paśmie granicznym przełęcz Beskid. Podążając w jej kierunku nieco po lewej stronie od drogi przed sobą widać groźnie wyglądającą Lackową. Po zdobyciu przełęczy Beskid należy skręcić za znakami czerwonymi na wschód – rozpoczyna się właściwe podejście na Lackową. Duża różnica wysokości sprawia, że podejście jest niezwykle trudne. Osiągnięcie wysokości 997 m to osiągnięcie szczytu. Znajduje się tam pieczęć do potwierdzenia wejścia na Lackową, która wykorzystywana jest zarówno przez turystów zdobywających odznaki GOT, odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, odznakę Korony Gór Polskich i Koronę Beskidu Niskiego.

Jak zejść z Lackowej?

Zejście z Lackowej najlepiej jest zrealizować w kierunku wschodnim kontynuując wędrówkę szlakiem granicznym. Po dotarciu na przełęcz Puławskiego (stosowna tabliczka informująca) należy skręcić w lewo w jedną z ścieżek prowadzących w kierunku doliny Bielicznej. Ścieżka ta stosunkowo szybko wyprowadza na łąki Bielicznej, które zachwycą swoją pustką i pięknem. Podążając w dół, w miejscu w którym ścieżka spotka się z potokiem znajduje się przepiękna murowana cerkiew będąca jedyna pozostałością po nieistniejącej wsi. To idealne miejsce na odpoczynek. Przy cerkwi jest miejsce aby odpocząć i zjeść jakiś posiłek z wcześniej przygotowanych produktów. Od cerkwi wiedzie słabo widoczna droga łąką do góry (najpierw wzdłuż cmentarza położonego nad cerkwią, a następnie wzdłuż granicy lasu) którą można dojść do szlaku konnego o którym wspomniano wcześniej. Szlakiem tym wraca się na przełęcz Perehyba, skąd już droga prosto w dół żółtym szlakiem do Ropek. Cała pętla to 18 km. Należy zarezerwować na realizację tej trasy 6-7 godzin. Ze zdobycia Lackowej – najwyższego szczytu Beskidu Niskiego znajdziecie, opis, szczgółową mapę i zdjęcia zatytułowane Wyprawa na Lackową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here