Jak wybrać buty do trekkingu?

0
1033

Piesze wędrówki to coraz bardziej popularny sposób spędzania wolnego czasu. Chętnie wykorzystujemy urlop na wyjazdy w góry lub w inne, atrakcyjne przyrodniczo miejsca. Taka forma rekreacji wymaga jednak użycia odpowiedniego sprzętu, w tym obuwia. Jak wybrać buty do trekkingu?

Podstawowe elementy

Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie o to, jaką funkcję mają spełniać Twoje buty. Jeżeli będziesz w nich dużo chodził, powinny być przede wszystkim wygodne, zabezpieczać Twoje stopy przed możliwymi otarciami, uszkodzeniami lub innymi formami kontuzji, a także chronić przed różnorodnymi, niekiedy trudnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym zastanów się w jakich porach roku będziesz ich używał i jaką grubość skarpety do nich założysz. Ważne, aby wybierając się do sklepu, wziąć ze sobą odpowiednie skarpety. Wtedy przymierzanie będzie najbardziej miarodajne. Oczywiście pamiętaj też o tym, że stopa w bucie trekkingowym potrzebuje nieco luzu. Zostaw przynajmniej 1-1,5 centymetra zapasu.

Materiał butów trekkingowych

Istotnym czynnikiem, decydującym o jakości buta jest materiał, z którego został wykonany. Warto stawiać wyłącznie na najwyższą jakość. Posiadają ją z pewnością polskie buty trekkingowe. Polscy producenci obuwia przykładają ogromną wagę właśnie do materiału produkowanego obuwia. Stawiając na produkty ze Wschodu, niestety łatwo jest się „naciąć”. W Chinach, Tajlandii i innych ośrodkach odzieżowych, wykorzystuje się często sztuczną skórę, a nawet plastik. Ważne jest natomiast zastosowanie naturalnej skóry lub wysokiej jakości tkaniny, która będzie dobrze współpracowała z wodoodpornymi membranami. Co do membran, w dobrych, polskich butach trekkingowych wykorzystywana jest najczęściej membrana Gore-tex, która gwarantuje nieprzemakalność obuwia i jednocześnie jego przewiewność.

Grubość podeszwy

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy znaczenie w doborze właściwego obuwia ma grubość podeszwy. Należy wyjaśnić, że nie tyle chodzi o jej grubość, co odpowiednie wyprofilowanie. Polskie buty trekkingowe wykonywane są z dbałością o optymalny kształt podeszwy. Dzięki temu nie tylko zapewniają ogromny komfort ich użytkowania, ale również korzystnie działają na redukcję wad postawy, jak chociażby płaskostopie. Dodatkowo podeszwy butów powinny gwarantować dobrą przyczepność i odporność na działanie nierównego podłoża. Na wyczynowe wyprawy warto zatem zabrać obuwie o nieco twardszej podeszwie.

Wysokość cholewki – polskie buty trekkingowe w trzech opcjach

Kluczową kwestią w zakresie doboru obuwia jest również ich wysokość. Polskie buty trekkingowe znajdziemy w trzech wariantach – niskie, wysokie i 3/4. Oczywiście im bardziej nierówna powierzchnia i trudniejszy teren, tym wyższe buty powinniśmy wybrać. Cholewka, która sięga kostki będzie bowiem idealnie amortyzowała stopę, chroniąc ją przed ewentualnymi kontuzjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here