Podróże z dzieckiem wielu rodziców przerażają. Strach i przekonanie, że tego na pewno nie da się dobrze zorganizować, sprawia, że wielu z nich na co najmniej kilka lat rezygnuje z podróżowania. Wakacje spędzają w domu lub na działce u dziadków. Czy to źle? Nie, jeśli faktycznie się tego chce. W przypadku, gdy podróżowanie to nasza pasja, z wyjazdów nie warto rezygnować po urodzeniu dziecka. O tym, że podróże z dzieckiem są możliwe, a co najważniej mogą być też dobrą zabawą, przekonuje się coraz więcej osób. Jak więc zorganizować podróże z dzieckiem?

Podróżowanie z dzieckiem to temat rzeka. Rodzi on wiele pytań i wątpliwości. Każdy rodzic ma swoje zdanie na temat wybierania się z dziećmi na wyjazd. Jedni są na tak, inni na nie, a jeszcze nie są pełni obaw i strachu: jak to będzie. Pamiętajmy jednak, że podróżowanie z dzieckiem ma być frajda i dla nas i dla niego.  I większości tak jest. Wyjazdy i podróże wnoszą bardzo wiele do życia małego człowieka. Jakie są zalety podróżowania z dzieckiem?

Podróżowanie z dzieckiem: zawsze taniej

Wiele osób odkłada podróżowanie na dalekich trasach na chwile, kiedy dziecko będzie starsza. Często nie zdaje sobie one jednak sprawy, że podróżowanie z małym dzieckiem jest o wiele tańsze.  Z czego to wynika? Większość biur podróży, linii lotniczych, a nawet hoteli oferuje atrakcyjne zniżki dla małych podróżników. Może się też zdążyć, że będą oni całkowicie zwolnienie z opłat. Jest to duża oszczędność dla rodziców, którzy nie muszą płacić kilku dodatkowych tysięcy za bilet lotniczy do Tajlandii.

Małe dzieci to również oszczędność na posiłkach. Maluch w podróży albo karmiony jest piersią, albo też jada mniejsze, dziecięce porcje – jest to ważne dla tych, którzy w ramach wyjazdów lubią odwiedzać znane i często drogie restauracje.

Kolejną zaletą jest to, że podróżowanie  dzieckiem niweluje koszty zwiedzania popularnych miejsc. Większość z nich oferuje darmowe wejścia dla dzieci do 4 roku życia i zniżki dla tych starszych. W przypadku zabrania podróż nastolatka często nie można liczyć na takie ulgowe traktowanie.

Podróżowanie z  dzieckiem: nauka i wiedza

Umysł dziecka jest niezwykle chłonny. Nową wiedzę przyswaja bardzo szybko. I choć wielu rodziców obawia się, że maluch niewiele zapamięta z wyprawy, to te obaw – to, co usłyszy, poczuje i zobaczy, będzie go niezwykle rozwijało. Im mniejsze dziecko, tym jego ciekawość świata jest większa. Interesuje go dosłownie wszystko. A tu trzeba zaznaczyć, że doznań, jakie przynosi podróżowanie, nie zastąpi żadna mata edukacyjna czy inna zabawka.

Podróżowanie z dzieckiem to również dobra taktyka na nauczenie go języka obcego. Wycieczka do obcego kraju będzie skutecznym motywatorem do nauki kilku podstawowych słówek i zwrotów. Dziecko będzie miało także okazję osłuchać się z jeżykiem. Kontakt z nim na żywo będzie o wiele lepszy niż zajęcia w szkole językowej czy te prowadzone samodzielnie w domu.

Podróżowanie z dzieckiem, czyli budowanie więzi

Wspólne przeżywanie przygód, odkrywanie i doświadczenie to idealny sposób na budowanie mocnych i szczerych więzi z pociechą. Podróżowanie z dzieckiem to kwintesencja nauki, jaką rodzic powinien przekazywać dziecku. Podczas wakacji z dzieckiem w 100% skupiasz się tylko na nim oraz na zwiedzaniu. To zupełnie inne doświadczenia niż w domu, kiedy to jednocześnie bawisz się z dziegciem i gotujesz obiad czy robisz pranie.

Podróżowanie z dzieckiem nauka życia i pewności siebie

Podróżowanie to poszerzenie horyzontów, budowanie otwartości na świat i czerpanie z życia jak najwięcej. Niestety nie wszyscy mają w sobie żyłkę podróżnika od początku. Niektóre dzieci z natury są nieśmiałe, strachliwe i mało pewne siebie. Świetnym sposobem na tworzenie takich maluchów na świat jest pokazywanie im go i uczenie jak on funkcjonuje. Podróżowanie z dzieckiem uczy, że innych ludzi nie trzeba się bać (choć trzeba zachować pewną dozę ostrożności), zachowania w samolocie i innych środkach transportu, zasad savoir vivre w restauracjach, muzeach i innych budynkach użyteczności publicznej. Nie ma wątpliwości, że ta wiedza na pewno przyda się twojemu dziecku w życiu. Pamiętaj też, że podróżowanie z dzieckiem to świetna okazja do nawiązywania kontaktów i dla ciebie i dla malucha. A międzynarodowe znajomości uczą tolerancji i otwartości.

Podróżowanie z dzieckiem nie zawsze jest łatwe. Bardzo często trzeba zmierzyć się z problemami, których nie mamy, jeśli na wakacje wyjeżdżamy samodzielnie. Nie mniej jednak wszyscy rodzice, którzy podjęli ten trud, mówią, że warto. Na podróżach korzysta zarówno dziecko, jak i oni. Pozostaje tylko jeszcze jedno pytanie, dokąd podróżować z dzieckiem?

Podróżowanie z dzieckiem: dokąd jechać?

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się w podróż z dzieckiem. Możliwości są nieograniczone! Możesz spróbować wycieczek po Polsce, Europie, a nawet całym świecie. Pamiętaj, tylko żeby malucha dobrze przygotować do wyprawy. Zadbać o zabranie odpowiednich leków oraz wykonanie szczepień ochronnych. Jeśli sama nie jesteś wytrawną podróżniczką, na początek nie wybieraj się z dzieckiem na koniec świata, postaw na bliższe i bardziej znane ci regiony. Możesz też wykupić wczasy z biurem podróży – dzięki temu mniej będziesz stresować się aspektem organizacyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here