Tanie podróże marzą się każdemu. Wielu jednak uważa, że pozwani świat za gorsze nie jest możliwe, a nawet jeśli to w skrajnie niekomfortowych warunkach. Czy to prawda? Jak pokazuje rzeczywistość, tanie podróże wcale nie muszą być tymi ekstremalnie trudnymi. Oszczędni turyści nadal mają do wyboru wiele destynacji. Jakich i o czym pamiętać tanio podróżując?

Jedno z podstawowych pytań, jakie pada przez oszczędnych turystów to te, czy podróżować samemu, czy z biurem podróży? Wielu osób uważa, że samodzielnie podróżowanie jest o wiele tańsze niż to zorganizowane. Często jest to jednak mit. I tak np. tanie podróżowanie po Europie to te z wycieczkami objazdowymi z biuro podróży. Grecję, Włochy czy Bałkany można zwiedzić za niewiele ponad 1000 złotych, o ile dobrze poszuka się ofert last minute. Tanie podróżowanie z biurem podróży to też możliwości zwiedzenia dalszych zakątków świata np. Ameryki Południowej. Nie zawsze jednak tak jest, nieraz samodzielnie podróżowanie faktycznie jest tym oszczędniejszym.

Tanie podróże, gdzie ich szukać?

Coraz większa chęć odkrywania świata sprawiła, że pojawiają się coraz liczniejsze portale pozwalające wyszukać tanie podróże. W serwisach tych mamy przegląd ofert biuro podróży, klubów podróżniczych czy biur trampingowych. Bez problemu możemy porównać ceny oraz zakres oferty. W sieci znajdziemy też portale, które oferują wakacje last minute, czyli te, które w teorii powinny być tymi najtańszymi.

Co ważne, na tego typu portalach można znaleźć nie tylko opcje wczasów all inclusive, ale także i oferty tanich przelotów czy hoteli, co pozwala na późniejsze zorganizowanie sobie czasu samodzielnie. Tanie podróżowanie nigdy nie było więc prostsze.

Bilety lotnicze po  4 złote

Osoby, które lubią podróżować samodzielnie, koniecznie powinny zaprzyjaźnić się wyszukiwarką lotów. To w nich bardzo często można upolować tanie bilety lotnicze. Chociaż bilety po 4 złote powoli zaczynają być mit, to nadal za 100-200 złotych można odwiedzić Hiszpanię, Włochy, Norwegię czy Grecję. Aby jednak załapać się na takie tanie podróżowanie, trzeba uzbroić się w cierpliwości i pamiętać, że tanie loty nie są na zawołanie. Największą szansę na ich znalezienie mamy, kiedy termin naszego wyjazdu oraz miejsce wakacji jest bardzo elastyczne.

Tanie podróże – gdzie spać?

Jednym ze znaczących punktów w podróżniczym budżecie jest hotel. Noclegi zabierają bardzo często znaczną część kwoty przeznaczonej na wakacje. O ile nie wybiera się na nie z biurem podróży, należy je sobie zapewnić w e własnym zakresie. Na szczęście możliwości jest wiele i nie mówimy tu o spaniu w skrajnych warunkach. Najpopularniejszą opcją są oczywiście różnego rodzaju hotele, hostele i schroniska. Dużą popularnością cieszy się również wynajem kwater prywatne lub pokoje u tubylców. A to nie wszystko, co oferują tanie podróże.

O ile wybierasz się za granicę, możesz skorzystać z bardzo różnych opcji. Coraz popularniejsze jest opiekowanie się czymś domem, kiedy on wyjedzie. House-sittig jest ciekawą alternatywą, która pozwala znacząco obniżyć koszty noclegu, ofert można szukać w Internecie, istnieją specjalne portale, na których są one publikowane. Kolejną ciekawą propozycją jest zamiana domu na czas wakacji. Jak to działa? Ty nocujesz u kogoś w domu, a on w tym czasie przyjeżdża do ciebie, czyli najprościej mówiąc wakacje za wakacje.

Wolontariat czy praca?

Tanie podróżowanie nie oznacza, że będzie ono zupełnie za darmo. Każdy podróżnik powinien mieć budżet, który pozwoli mu na przetrwanie i powrót do domu. Warto jednak pamiętać, że środki na tanie podróże można zbierać i w ich trakcie. Dużą popularnością cieszą się portale typu jakkolwiek praca, gdziekolwiek. Pozwalają one znaleźć tymczasowe zatrudnienie w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki zgromadzonym funduszom można przedłużyć podróż lub po prostu dołożyć pieniądze do podróżniczego budżetu.

Dobrym pomysłem na tanie podróże jest też wolontariat. Aby skorzystać z tej opcji, należy zgłosić się do jednej z wielu organizacji pomagającej dotrzeć wolontariuszom w różne ciekawe miejsca na świecie, gdzie potrzebna jest pomoc. Dzięki temu można kopać studnie w Afryce czy uczyć angielskiego w Azji – robiąc coś dobrego dla świata, jednocześnie się podróżuje. Tutaj trzeba mieć jednak na uwadze, że warunki podróży mogą być różne i nie wszystkim będą one odpowiadać.

Tanie podróże, gdzie jechać?

Tanie podróże to również wybór odpowiedniej destynacji. Z wielu rankingów i zestawień wynika, że najtaniej podróżować można po Azji. Okazuje się, że dzienny budżet podróży po Azji może wynosić nawet 65 złotych, wliczając w to nocleg, wyżywienie i rozrywki. Oczywiście za tą kwotę nie można spodziewać się luksusów i 5 gwiazdkowych apartamentów. Kto by się jednak przejmował?

Jako miejsca na tanie podróże wymienia się: Hoi An w Wietnamie, Quito w Ekwadorze, Stare Goa w Indiach, Delhi w Indiach, Chiang mai w Tajlandii, Phnom Penh w Kambodży, Ho Chi Minh w Wietnamie, Katmandu w Nepalu, Hanoi w Wietnamie  oraz Pokhara w Nepalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here