Podróże rowerowe stają się coraz popularniejsze. Ich zwolennicy jako zalety podróży rowerowych podają niskie koszty, dużą mobilność oraz zdrowie. Rowerem zwiedzać można i Polskę i całą Europę, a nawet świat. Chyba każdy słyszał o śmiałkach, którzy na rowerach przejechali cała Azję lub Amerykę Południową. Marzą ci się podróże rowerowe? Zobacz, jak je zorganizować i zaplanować.

Rower to świetny kompan w wyprawie. Podróżowanie rowerem warto zacząć od zaopatrzenia się odpowiedni sprzęt. Tutaj specjaliści radzą, aby zainwestować w rowery przełajowe. Z sezonu na sezon stają się one coraz popularniejsze, a zawdzięczają to swojej uniwersalności. Rowery przełajowe łączą w sobie możliwości roweru szosowego oraz tego do jazdy w terenie.  Ich budowa przypomina klasyczną szosówkę, ale detale sprawiają, że można nimi pokonywać bardzo długie dystanse i to nie zawsze te łatwe. Przede wszystkim w przełajowych mamy do czynienia z mocniejszą obręczą i grubszymi oponami z bieżnikiem. W dalszej kolejności z hamulcami tarczowymi, dzięki którymi rower będzie bezpiecznie hamował nawet w trudnym terenie. Rower przełajowy oferuje też wygodne siodełko oraz możliwość zamocowania wielu sakwie i toreb z ekwipunkiem.

Podróże rowerowe – o co zadbać?

Do podróży rowerowych trzeba się dobrze przygotować, szczególnie jeśli te mają być dalekie. Oprócz dobrego sprzętu liczy się także wygodna i komfortowa odzież. Należy pamiętać, że podróże rowerowe to nie wyścig. W związku z tym zapominamy o ciasnych i mało komfortowych strojach z lajkry. W podróż rowerową zakładamy wygodne i praktyczne ubranie np. luźne szorty, przewiewny jersey, ciepłą koszulę czy nieprzemakalną kurtkę. Wybierając strój, warto również zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. W podróżach rowerowych sprawdzają się ubrania z dużą ilością kieszeni oraz schowków, a także te z dodatkowymi akcesoriami np. chustą na twarz, peleryna przeciwdeszczową czy dodatkowymi ocieplaczami na kolana i dłonie.

Podróże rowerowe – co spakować?

Pakowanie to nie łatwa sprawa. Jeszcze trudniej się robi, kiedy ilość rzeczy należy ograniczyć do niezbędnego  minimum, wszak na rower nie zmieszczą się pokaźne kufry z bagażem. Co więc zabierać w podróże rowerem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, gdzie i na, ile się jedzie. Jeśli podróż rowerowa ma być tylko jednodniowym wypadem poza miasto, to ekwipunek nie powinien być duży, wystarczy bidon, przekąski w kieszeniach i dodatkowe okrycie wierzchnie. W przypadku, gdy podróże rowerowe planujemy na dalszych trasach, to koniecznie trzeba pomyśleć o tym, jak przetransportować namiot/hamak, śpiwór, dodatkowe ubrania oraz zestaw narzędzi rowerowych.

W czasie ustalania niezbędnego ekwipunku nie zastanawiaj się jedynie co spakować, ale i jak spakować. Aby wyruszyć bezpiecznie w podróż rowerową, musisz odpowiednio zabezpieczyć swój bagaż. W tym zakresie dobrze jest zainwestować w dobrej jakości torby i sakwy rowerowe. Dzięki temu w komfortowy i porządny sposób zapakujesz sprzęt oraz ochronisz bagaż przed deszczem czy mrozem. Fani podróży rowerowych oprócz sakw i toreb koniecznie muszą zaopatrzyć się w klasyczny plecak. Nic nie zastąpi jego pojemności i funkcjonalności. Modele polecane rowerzystom to te z wieloma skrytkami i kieszonkami. Warto też pamiętać, że plecak stanowi dobrą ochronę pleców podczas jazdy. Przydaje się przede wszystkim, wtedy gdy trasa prowadzi po trudnym, górskim terenie.

Podróże rowerowe – podstawowy setup

Wybierając się w podróż rowerem, nie zapomnij również o podstawowym setupie. Zalicza się do niego: zapasowe dętki, zestaw do klejenia dętek, pompkę, mocne łyżki do  opon, baterie, dobre oświetlenie, jedzenie wysokoenergetyczne.

Byle nie zabłądzić

Planując wyprawę rowerową, nie zapomnij o swym bezpieczeństwie. Poruszaj się sprawdzonymi i znanymi trasami oraz pozwól bliskim śledzić etapy twojej podróży w Internecie, dzięki temu zawsze będą wiedzieć, gdzie aktualnie przebywasz. Aby nie zabłądzić na wyprawie rowerowej, zainwestuj w GPS. Obecnie bez problemu znajdziesz urządzenia dedykowane rowerzystą i wyposażone w szereg dodatkowych aplikacji np. śledzących trasy podróży. Pamiętaj jednak, że zbytnie ufanie technologii nie zawsze popłaca. GPS może ulec awarii, mogą go ukraść lub wjedziesz na teren, gdzie nie ma Internetu – w takich sytuacjach świetnie sprawdza się klasyczna mapa. Na podróże rowerowe zabiera tą w nieprzemakalnym etui.

Podróże rowerowe – jak je zacząć?

Podróże rowerowe wydają ci się świetnym sposobem na zwiedzania świata? Istotnie tak jest. Jeśli jednak jesteś dopiero laikiem w tej formie podróżowania, pamięta, aby nie przeszarżować. Rowerowe wycieczki najlepiej wprowadzać do życia stopniowo. Nie porywaj się od razu na podróż rowerem po Azji, zacznij od kilku kilometrowych przejazdem, a potem sukcesywnie zwiększa dystans. Zobacz, czy taka forma podróżowania Ci odpowiada przed wyprawą w dalsze regiony. Pierwsze podróże rowerowe powinny być na krótkich trasach, w dobrą pogodą oraz na zaplanowanym terenie. Nie pozostawiaj nic przypadkowi i szalone eskapady zostaw na czas, kiedy na jednośladzie będziesz czuć się pewnie i bezpiecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here