Birma to kraj położony w południowo-wschodniej części Azji. Z jednej strony Birmę oblewają wody zatoki Bengalskiej, z drugiej morza Andamańskiego. To przepiękne miejsce pełne buddyjskich świątyń, klasztorów, jezior, w dużym stopniu nietknięte ludzką ręką. Wiele osób decydując się na wycieczkę do Azji, wybiera raczej kraje zdecydowanie w większym stopniu uczęszczane przez turystów (np. Tajlandia, Chiny, Japonia). Birma bardzo często jest niedoceniana, dlatego naprawdę warto na własne oczy przekonać się, jak cudowne relikty przeszłości i nieskażoną przyrodę ma do zaoferowania.
Rangun – posąg Buddy
Odwiedzając miasto Rangun, punktem obowiązkowym do zobaczenia jest świątynia Chaukhtatgyi, w której znajduje się trzeci do co wielkości na świecie oraz pierwszy w Birmie posąg Buddy. Liczy aż 70 metrów długości. Przyglądając się dokładnie leżącej postaci, nie da się nie dostrzec rzeźbionych na jego stopach symboli. Budda ma również przepiękną, misternie zdobioną kamieniami szlachetnymi koronę. W tej samej świątyni znajduje się także kapliczka poświęcona mnichowi Ma Thayowi, który włada żywiołem wody.
Ponadto w Rangunie stoi zbudowana aż 2500 lat temu pagoda Szwe Dagon. To zdecydowanie najważniejsze miejsce kultu religijnego w Birmie. Budynek pokryty jest złotem oraz diamentami.
Jezioro Inle
To drugie pod względem powierzchni jezioro na terenie Birmy. Nieodłącznym elementem, kojarzącym się właśnie z tym miejscem są pływające wioski. W rzeczywistości domy oczywiście nie pływają – są zbudowane na palach, jednak tworzy to naprawdę malowniczy obraz. Znajdując się nad jeziorem, nie można pominąć jeszcze jednej atrakcji, która leży w tym obszarze. Mowa o pagodzie Phaung Daw Oo – świętym miejscu, nieodłącznie związanym z religią buddyjską. W kompleksie świątynnym znajduje się pięć pokrytych złotem posągów Buddy.
Mandalaj, Inwa, Amarapura
Dwa pierwsze miasta to byłe stolice królestwa Birmy. Mandalaj to bezsprzecznie religijne i kulturowe centrum kraju. Obliczono, że mieszka tam ponad połowa birmańskich mnichów. Natomiast w Inwa można zwiedzić klasztor Bagaya, który w całości zbudowany został z drzewa tekowego. Ciekawym faktem związanym z tym rodzajem drewna jest to, że w Amarapura znajduje się najstarszy i najdłuższy most wykonany właśnie z owego tworzywa.
Największa księga świata
Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o liczbę lub wielkość kart. Tym określeniem nazywana jest świątynia Kuthodaw – tam na 729 marmurowych płytach zostały wygrawerowane buddyjskie pisma. Skala tego dzieła naprawdę robi ogromne wrażenie. Natomiast kolejna świątynia – Mahamuni kryje w sobie najbardziej czczony w całej Birmie posąg Buddy. Codziennie odwiedzają to miejsce setki wierzących, którzy pokrywają rzeźbę tysiącami drobnych płatków złota.
XIX-wieczna Anglia w Birmie, czyli Pyin U Lwin
To malownicze, spokojne miasteczko otoczone wzgórzami. Zostało założone przez brytyjskich kolonistów w XIX wieku. Znajduje się tam wiele budynków stylizowanych na europejskie. Brytyjczycy przyjeżdżali tam w upalną porę letnią, gdy temperatura mocno wzrastała. Pyin U Lwin dawało im wytchnienie wśród bujnej roślinności gwarantującej cień.
Pola ryżowe nie tylko w Chinach
Birma również może poszczycić się pięknymi krajobrazami zielonych pól. Przejazd do miasteczka Thibaw pozwoli nacieszyć oczy takimi widokami. Położone wokół niego małe wioski także oferują godne podziwiania miejsca, np. źródło rzeki Myitnge.
Mingwan
Birma – zwiedzanie Mingwan. To właśnie tam można zobaczyć największy, bo ważący aż 90 ton, dzwon z brązu. Mingwan konkuruje również z Egiptem, jednak w nieco innej sferze. W tym miejscu stoi bowiem największa, niestety jednak niedokończona stupa. Finalnie bowiem miała być wyższa nawet od egipskich piramid.
W rejs do Paganu
Rzeka Irawadi to od wielu stuleci najważniejszy birmański szlak handlowy. Wzdłuż niego położonych jest mnóstwo zabytków i istotnych w kulturze kraju miejsc. Zwiedzanie położonych nad rzeką wiosek umożliwia bliski kontakt z życiem ludzi, ich codziennymi obowiązkami. Naprawdę warto poświęcić chwilę na to, by poznać tak odmienne od europejskich obyczaje. Po dotarciu do Paganu następuje kontynuacja podziwiania birmańskiej kultury – udając się na targ, gdzie można zakupić zarówno lokalne wyroby spożywcze, jak i tekstylne, czy rzemieślnicze. Pagan to także świątynny raj. Jest ich tam setki, jednak najważniejszą i zarazem najbardziej okazałą jest Ananda.
Loikaw
Miejsce to jest o tyle warte zobaczenia, że zostało udostępnione dla zwiedzających dopiero w 2013 roku. Jednak i tak może je okresowo odwiedzać zaledwie mała garstka turystów. Skrywa ono bardzo intymne, tradycyjne życie Birmańczyków. Odwiedzany jest tam lokalny targ, animistyczne kapliczki, tradycyjne domostwa oraz pałac Księstwa Kayah, który został przekształcony w klasztor.
Birma to wyjątkowy kraj. Można zobaczyć w niej wszystko – od zwykłego, codziennego życia, aż po cudowne pałace i świątynie, skąpane w złocie i drogocennych kamieniach. Doświadczysz tam głębokiego, duchowego oczyszczenia, ujrzysz tajemnicze piękno azjatyckich krajobrazów i doświadczysz niezwykłej gościnności ludzi, którzy zawsze przywitają Cię uśmiechem. Nie tylko odbędziesz przejażdżkę tradycyjną bryczką, rejs łódką, czy lot balonem, ale także odczujesz wewnętrzny spokój i docenisz piękno tego miejsca. Birma zwiedzanie – odkryjesz więcej, niż myślisz.