Podróże kamperem kojarzą się przede wszystkim z podróżami po Stanach Zjednoczonych. Jednak kamperem można poruszać się po każdym kraju i na każdym kontynencie. Podróże nim wiele osób wpisuje na swoją listę rzeczy do zdobienia i postrzega jako największe marzenie w życiu. Podróż kamperem – wolność, przygoda, brak opłat za hotele. Wsiadasz i jedziesz, tam, gdzie cię oczy poniosą. Brzmi jak bajka? Dla wielu tak! Zobacz, z czym wiążą się podróże kamperem.

Podróże kamperem są marzeniem wielu osób, wiele z nich jednak nigdy go nie realizuje, bo… nie wie jak się zabrać do organizowania takie wyprawy. Nie ma jednak się czego bać, podróże kamperem nie są trudne i niemożliwe. W wielu przypadkach nie są też droższe niż te standardowe.

Jak wygląda wnętrze kampera?

Jedną z częstych obaw tych, którzy chcą podróżować kamperem, jest komfort wyjazdu. Jak wygląda wnętrze kampera? Czy będzie tam wystarczająco miejsca? Gdzie się śpi? To jedne z popularniejszych pytań dotyczących podróży kamperem. Tutaj należy zaznaczyć, że samochody tego typu są bardzo różne od starszych modeli, przez nowoczesne, aż po super luksusowe, które nie odbiegają od wykwintnych hoteli. Nie mniej jednak w przeciętnym kamperze znajduje się zazwyczaj łóżko, ewentualnie kolejne opuszczane z sufitu, może być też antresola do spania. W kamperze znajdziemy też szafki, które pozwala pochować niezbędny ekwipunek, lodówkę oraz kuchenkę. Co ważne, w kamperze jest prysznic z toaletą. Często  na wyposażeniu jest też stół, a w nowocześniejszych modelach i sprzęt multimedialny.

Podróże kamperem i bagaż

Kolejną nie wiadomą jest to co i jak spakować do kampera. Pierwszą zasadą jest to, że rzeczy nie ma sensu upychać do walizek. Można je bez problemu schować w szafkach i półkach. Co ważne, nie trzeba się martwić limitem kilogramów i wymiarami bagażu, tego tu po prostu nie ma. W większości kamperów znajduje się sporej wielkości bagażnik, w którym schować można rowery, leżaki czy inne wielkogabarytowe sprzęty. Jest to duże ułatwienie. Warto pamiętać, że na podróże kamperem należy zabrać nie tylko ubrania, kosmetyki czy artykuły rozrywkowe, ale i jedzenie. Dzięki obecności kuchni będzie można samodzielnie gotować, co na pewno zmniejszy budżet wakacyjnych wojaży.

Podróże kamperem z wodą i prądem

Podróżując kamperem nie trzeba rezygnować z wody czy prądu. Samochód wyposażony jest w zbiornik wody czystej oraz ten na wodę brudną. Zbiornik liczy ok. 100 litrów (w zależności od modelu kampera). Kiedy czyta woda się skończy, należy ją uzupełnić ta z węża ogrodowego na dowolnym campingu. Wodę brudną zlewa się do studzienki ściekowej. Cały zabieg jest szybki i prosty – trwa ok. minutę.

W podróżach kamperem nie trzeba się też bać braku prądu. W samochodzie znajdziemy normalne gniazda eklektyczne, takie jak w domu. Bez problemu podłączy się do nich ładowarki, laptopa czy suszarkę. Prąd do gniazdek dostarczany jest aż na 3 sposoby. Po pierwsze podczas jazdy samochodem akumulator samoistnie je ładuje, po drugie niektóre kampery mają zainstalowane baterie słoneczne i ładują prąd również na postojach, po trzecie kampera do gniazda można podłączyć na campingu i naładować go jak telefon.

Podróże kamperem – gdzie się zatrzymać?

Podróże kamperem wymagają zatrzymania się od czasu do czasu, chociażby na sen. Najprościej zatrzymać się na campingu, gdzie znajdziemy specjalne miejsca dla kamperów. Tam można naładować samochód czy uzupełnić zapasy czystej wody. Zatrzymywanie się na campingach ma też inne zalety – można skorzystać z miejscowego basenu, pralni czy zjeść w restauracji.

Co jednak ważne, podróże kamperem nie oznaczają konieczności korzystania z campingów. Samochodem można zatrzymywać się w dowolnym miejscu, jeśli nie obowiązuje w nim zakaz postoju dla kamperów. Oznacza to, że nocować można nad oceanem, na skraju kanionu czy w innym równie malowniczym miejscu.

Podróżowanie kamperem, czy jest trudne?

Wiele osób marzeń o podróżach kamperem nie realizuje, ponieważ boi się, że jego poprowadzenie będzie rodzić wiele problemów. Jak jednak przekazują ci, którzy już mieli okazję prowadzić taki samochód, wcale to nie jest takie trudne. Doświadczony kierowca nie będzie miał większych problemów z prowadzeniem samochodu. Prawo jazdy na kampera jest te same co w przypadku zwykłych osobowych samochodów, nie trzeba więc wyrabiać dodatkowych dokumentów.

Ile kosztuje wynajem kampera?

Podróże kamperem wiążą się również z kosztami. Ten podstawowy to zakup lub wynajem samochodu. W przypadku wynajęcie najlepiej zrobić to w dedykowanych wypożyczalniach. Te dzielą sezony pod względem atrakcyjności turystycznej i od nich uzależniają ceny wynajmu. Najtaniej zapłacimy od stycznia do marca oraz w listopadzie i grudniu. Umiarkowane ceny to kwiecień i maj oraz połowa września i październik. Ceny wysokie zaczynają się od czerwca i trwają do września. Różnice w cenie za wynajem kampera na dobę mogą wynosić nawet 200 złotych.

Podróże kamperem to niewątpliwie przygoda, którą warto przeżyć. Trzeba jednak pamiętać, że wyprawy tego typu mają zupełnie inny charakter niż wczasy all inclusive w 5 gwiazdkowych hotelach. Osoby oczekujące luksów mogą być rozczarowane, ponieważ przy kamperze zawsze jest co robić, m.in. samodzielnie trzeba wymieniać zbiorniki z wodą czy opróżniać toaletę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here