Jechać czy nie jechać? To częste pytanie kobiet w ciąży, które chciałby się wybrać na wakacje lub krótki urlop. Podróże w ciąży do dziś budzą wiele kontrowersji. Jedne kobiety je zachwalają, inne stanowczo odradzają. Co więcej, takie podejście mają też lekarze – ginekolodzy. Gdzie więc leży prawda o podróżach w ciąży? Ten tekst pomoże ci rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się kiedy (i z jakich) podróży w ciąży lepiej faktycznie zrezygnować.

Podróże w ciąży budzą wiele obaw i przyszłych mam i lekarzy ginekologów. Nie oznacza to jednak, że spodziewając się dziecka, całe 9 miesięcy trzeba spędzić w domu. Oprócz skrajnych przypadków podróże w ciąży nie są kategorycznie odradzane. Tych zabrania się, jednak kiedy ciąża jest zagrożona, podróż może stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiety lub płodu lub istnieje ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Podróżowanie w ciąży: kiedy najlepiej?

Za najlepszy moment na podróż w ciąży uważa się drugi trymestr. Kiedy jednak ciąża przebiega bez większych komplikacji, a ty czujesz się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie wyjeżdżać również w pierwszym czy trzecim trymestrze. Musisz mieć jednak na uwadze, że komfort w podróży może nie być wtedy najwyższy. Z czego to wynika? W pierwszym trymestrze ciężarną zazwyczaj męczą poranne mdłości i pierwsze objawy ciąży, co nie sprzyja zwiedzaniu. Problem ten można mieć również w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to szybciej się męczymy i nie mamy ochoty na zbyt długie eskapady.

Podróże w ciąży: od czego zacząć?

Kobieta w ciąży, które chce się wybrać z podróż, powinna uzgodnić swój wyjazd z lekarzem prowadzącym i dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zrealizowania wyprawy. Zdarzają się sytuacje, że nawet w przypadku ciąży bezproblemowych wyjazd jest odradzany. Przyczyną może być np. przodujące łożysko czy skracająca się szyjka macicy. Do rekomendacji lekarza dla zdrowia swojego i nienarodzonego dziecka najlepiej się zastosować.

Podróże w ciąży: gdzie jechać?

Głównym kryterium podróży w ciąży powinna być odległość miejsca, do którego chcemy się wybrać. Im krótszy będzie czas dojazd, tym lepiej. Lekarze podkreślają, że o wiele korzystniejszy jest 2-3 godzinny lot samolotem niż wielogodzinna podróż samochodem. Wynika to z tego, że w ciąży bardzo łatwo o zakrzepice. Ta wysypuje w wyniku długiego siedzenia w tej samej pozycji oraz zakładania nogi na nogę. Dlatego też, jeśli musisz podróżować na długich trasach, zadbaj o to, aby trochę się poruszać i rozciągnąć mięśnie. W czasie lotu często wstawaj, a w przypadku podróży samochodem rob wiele przystanków. W profilaktyce anty zakrzepowej kobiet ciężarnych ważne jest również picie dużej ilości wody, a unikanie kofeiny. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zażycie leku rozrzedzającego krew.

Podróże w ciąży: gdzie najbezpieczniej?

Czas trwania podróży to nie jedyne kryterium, jakie powinno się brać pod uwagę, planując podróże w ciąży. Ważne są również warunki, jakie zastaniemy na miejscu. Kobietom ciężarnym zaleca się unikanie miejsc, w których łatwo o kłopoty żołądkowe, takich, gdzie występują groźne zakaźne choroby lub tych, gdzie opieka medyczna nie stoi na najwyższym poziomie. Najbezpieczniejszy wybór na podróże w ciąży to kraje Unii Europejskiej. W nich w razie nagłej potrzeby można bez problemu skorzystać z pomocy medycznej (tutaj warto zadbać o wyrobienie  zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Przed wyjazdem warto też sprawdzić, czy w okolicy, w której będziemy przebywać, znajduje się szpital lub klinika.

Podróże w ciąży: jak o siebie zadać?

Podróżująca kobieta ciężarna powinna dbać o  siebie podwójnie. W czasie wakacji powinna ona unikać słońca i upałów. W czasie gorąca musi pić dużo wody i najlepiej odpoczywać nie wychodzą na zewnątrz między godziną 11 a 15. W tym czasie łatwo o obrzęki i omdlenia. Nie oznacza to jednak, że całe wakacje trzeba spędzić w hotelowym pokoju. Lekarze uspokajają, że niebezpieczna dla kobiet w ciąży nie jest kąpiel w morzu czy basenie. Niewskazane jest natomiast wspinanie się po górach, jazda na nartach, na rowerze czy konna. Najlepiej unikać obciążających aktywności i podróże w ciąży przeznaczyć na odpoczynek i przygotowanie do roli przyszłej mamy.

Podróże w ciąży samochodem

Wiele kontrowersji w ostatnim czasie budzą podróże w ciąży samochodem. W dyskusji spierają się przeciwnicy i zwolennicy zapinania pasów w czasie jazdy przez kobiety ciężarne. Eksperci nie mają jednak wątpliwości: pasy powinny być zapięte. Ich brak jest nierozważny i niebezpieczny, a co gorsza może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Kobiety w ciąży nie potrzebują żadnych adapterów, mogą zapinać zwykłe pasy, nie zaszkodzi to dziecku. Ważne natomiast, aby poduszka powietrzna była wyłączona.

Podróże w ciąży nadal rodzą wiele pytań. Większość obaw jest jednak wyolbrzymiona. Wyjazd kobiety ciężarnej nie oznacza od razu przedwczesnego porodu czy niebezpieczeństwa dla płodu. Nie oznacza to jednak, że do podróży w ciąży nie trzeba podchodzić z głową. Zbytnie narażanie się może źle się skończyć. Chcąc podróżować w ciąży najlepiej wybierać bezpieczne i krótkie trasy oraz miejsca, gdzie nie będzie się narażonym na zbyt duże wysokości, nagłe zmiany ciśnienia, choroby tropikalne czy zatrucia żołądkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here