Zobaczy jak najwięcej, wydać jak najmniej – to motto przyświeca podróżom za gorsze. Kto o takich nie marzy? Chyba każdy chciałby przemierzyć świat i nie wydawać wiele. Jak się okazuje, jest to możliwe, trzeba tylko iść na kompromisy. Podróże za grosze to nie te luksusowe, w których latamy prywatnymi odrzutowcami, zatrzymujemy się w 5 gwiazdkowych hotelach i odwiedzamy najsłynniejsze restauracje. Jednocześnie podróże za gorsze absolutnie nie są mniej wartościowe od tych luksusowych. W ich trakcie można przeżyć niezapomniane przygody, które będzie się opowiadać do końca życia.

Wiele osób kojarzy podróżowanie z dużymi nakładami finansowymi. Nie chce wierzyć, że za przysłowiowe grosze można zwiedzić Tajlandię czy polecieć do Meksyku. Tymczasem jak udowadniają podróżnicy, aby rozpocząć prawdziwą przygodę nie trzeba mieć wcale zasobnego portfela. Rozwiązaniem są podróże za grosze – mniej ekskluzywne i luksusowe, ale równie pouczające i dające dużą frajdę.

Podróże za grosze – liczą się chęci

Chociaż podróże po świecie podawane są przez większość osób jako ich największe marzenie, to często występuje problem z rozpoczęciem faktycznej jego realizacji. Wymówki można mnożyć: brak czasu, praca, dzieci, mąż/żona itp. jednak za największą przeszkodę w podróżach po świecie nadal wiele osób uważa finanse. Wynika to z przekonania, że zwiedzać świat można tylko wtedy, kiedy na naszym koncie znajdują się sześciocyfrowe sumy. Wytrawni podróżnicy przekonują, że to nieprawda, czasem, aby rozpocząć prawdziwą przygodę trzeba po prostu chęci i odwagi.

Czym są podróże za grosze?

Tanie podróżowanie dla każdego oznacza co innego. Jedne osoby za podróże za grosze uznają wczasy za 800 złotych, inne uznają, za tanią wyprawkę wakacje za 5000 złotych. Trzeba pamiętać, że koszty podróży zawsze wiążą się  miejscem, które chce się odwiedzić oraz z atrakcjami, jakie chce się zobaczyć. Chociaż z racji biletu lotniczego nie można liczyć, że wyprawa do Ameryki Południowej będzie kosztami porównywać się z wakacjami w Grecji. Jako definicję podróży za grosze można więc uznać taki tryb podróżowania podczas, którego spełnia się swoje najważniejsze cele, wydając przy tym jak najmniej.

Cele podróży za grosze

Podróże za grosze mogą mieć różne cele. Dla jednych głównym kryterium jest odpoczynek i relaks, dla innych przeżywanie przygód, podróże kulinarne czy zwiedzanie. W tym wypadku kosztów nie można porównywać, bowiem wiadomym jest, że za zwiedzanie zawsze zapłacisz więcej niż za wylegiwanie się na plaży.

Podróże za grosze – wakacje jak najtaniej

Podróże za grosze, których głównym celem jest wypoczynek, skupiaj się na znalezieniu tanich lotów oraz noclegów. Za biletem lotniczym warto rozglądać się jak najwcześniej, powoli to kupić go w okazyjnej cenie. W przypadku noclegów na cenę wpływ ma ich lokalizacja, standard, rodzaj oferowanego wyżywienia. Trzeba też pamiętać, że niekiedy tani nocleg generuje dodatkowe koszty np. drogiego dojazdu do plaży. Podobnie jest z wyżywieniem, w niektórych krajach opcja all inclusive opłaca się bardziej niż te zawierające mniejsza ilość posiłków. Podróże za grosze można również zorganizować z biurem podróży. W tej sytuacji warto przeglądać oferty last minute.

Podróże za grosze ze zwiedzaniem

O wiele większy problem jest z podróżami za grosze połączonymi ze zwiedzaniem. Tutaj trzeba się trochę nagimnastykować, aby faktycznie nie zapłacić majątku. Nie jest to jednak niemożliwe. Nawet do najbardziej znanych muzeów można wejść za darmo, bezpłatnie można również zwiedzić miasto z przewodnikiem. Jak to zrobić?

  • Podłącz się do innej wycieczki – nie chcesz wydawać pieniędzy na przewodnika? Podłącz się do innej zorganizowanej wycieczki, najlepiej mówiącej w języku, który rozumiesz; rzecz jasna nie wejdziesz z wycieczką do muzeów czy innych atrakcji zamkniętych, ale możesz posłuchać, co przewodnik mówi ciekawego o architekturze lub kulturze kraju;
  • Poszukaj free walking tour –  są to darmowe wycieczki, które organizowane są w każdym większym europejskim mieście; można je bez problemu wyszukać  poprzez google; aby wziąć w nich udział, wystarczy stawić się we wskazanym mieście i czasie i podążać za przewodnikiem na końcu można, ale nie trzeba zostawić napiwek;
  • Dowiedz się, kiedy są darmowe dni/godziny zwiedzania – niemal wszystkie europejskie muzea i instytucje kultury dają możliwość ich odwiedzenia za darmo w jeden wybrany dzień lub w konkretnych godzinach; dowiedz się, kiedy to jest i jakie wystawy można wtedy obejrzeć;
  • Zwiedzaj na nogach – spacery po mieście pozwalają poznać jego nieznane zaułki i uliczki, na które trudno trafić jeżdżąc komunikacja miejską czy samochodem; piesze spacery również nic nie kosztują, dzięki czemu masz możliwość zrealizowania idei podróżowania za grosze;
  • Unikaj turystycznych miejsc – jedzenie na głównych placach i w wykwintnych restauracjach wiąże się z dużymi kosztami; najwyższe ceny zawsze znajdziemy w restauracjach, które znajdują się w  pobliżu głównych akacji turystycznych; czasem warto więc przejść dwie ulice dalej, aby zajść za rozsądną cenę, a przy tym o wiele smaczniej.

Podróże za grosze nie są tylko nierzeczywistym marzeniem. Przy dobrej organizacji faktycznie tanio można zwiedzać świat. Aby to jednak zrobić, trzeba poznać prawa, jakimi rządzą się linie lotnicze, biura podróży, hotele i atrakcje turystyczne. Dobre zaplanowanie podróży i dokonanie rezerwacji w odpowiednim czasie sprawi, że podróże za gorsze można rozpocząć już dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here