Podróże zagraniczne pozwalają na poznawanie świata. Dziś bez większych problemów odwiedzić możemy każdy kontynent. Podróż nawet do Australii nie wiąże się z wielomiesięczną wyprawą. Rozwój technologii, szybkość transportu, wzrost znaczenia turystyki sprawia, że podróże zagraniczne są dostępne dla wszystkich. Zobacz, o czym pamiętać wybierając się w nie.

Podróże zagraniczne już dawno przestały być tymi problematycznymi. Dziś zaledwie w kilkanaście godzin można dostrzec do każdego, nawet najodleglejszego miejsca na kuli ziemskiej. Szybkość przemieszczania sprawiła, że podróże zagraniczne często stanowią nasze wakacje czy urlopy. Zanim jednak się w nie wybierze, dobrze jest wiedzieć, jak powinno się do  nich przygotować.

Podróże zagraniczne po Unii Europejskiej

Podróże zagraniczne  w obrębie Unii Europejskiej dla obywatela Polski są tymi najłatwiejszymi. Aby poruszać się po krajach Wspólnoty, wystarczy posiadać ze sobą dowód osobisty – do podróżowania nie są potrzebne wizy czy paszporty. Takie samo ułatwienie obowiązuje w przypadku podróży zagranicznych do krajów stowarzyszonych takich jak Szwajcaria, Norwegia czy Bośnia i Hercegowina. Na dowodzie osobistym można podróżować zarówno samolotem, pociągiem, autobusem, jak i własnym z samochodem. Przy tej ostatniej formie podróży trzeba jednak pamiętać, że samochód musi mieć wykupioną tzw. zieloną kartę (dotyczy to podróży zagranicznych do wszystkich państw spoza UE).

Podróże zagraniczne obejmujące kraje Unii Europejskiej wymagają również posiadania karty ubezpieczenia zdrowotnego. Kartę można wyrobić w NFZ i obowiązuje ona na terenie UE. Upoważnia ona do skorzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w zagranicznej placówce medycznej. W przypadku podróży do krajów europejskich, ale nie będących we Wspólnocie najlepiej jest wykupić osobne ubezpieczenie zdrowotne. Można to zrobić we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Cena ubezpieczenia zdrowotnego uzależniona jest od celu wyjazd, atrakcji, w jakich będzie się uczestniczyć na miejscu oraz długości podróży.

Podróże zagraniczne po świecie

Podróże zagraniczne na inny kontynent niż europejski zawsze wymagają ważnego paszportu. Większość państw wymaga, aby dokument ważny był co najmniej przez 6 miesięcy od przyjazdu do danego kraju. Bezwzględnie przez udaniem się w podróż zagraniczną, należy sprawdzić obwarowaniu ustawione przez miejsce naszej podróży w innym wypadku możemy mieć problem z późniejszym wyjazdem. Może się też zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o wskazanie miejsca zakwaterowania, przedstawienie planu podróży, potwierdzenie, że dysponujemy pieniędzmi na czas pobytu w danym kraju lub o okazanie biletu powrotnego. Takie procedury nie są częste, ale należy mieć na uwadze, że wyrywkowe kontrole mogą się zdarzyć. Stąd też dobre jest przed podróżami zagranicznymi zapoznać się z warunkami wjazdu do danego kraju.

Podróże zagraniczne a wizy

Oprócz ważnego dokumenty tożsamości, jakim jest paszport, niektóre państwa wymagają od turystów wizy. Ta można uzyskać na dwa sposoby. Niekiedy o wizę na pobyt (nawet turystyczny) trzeba starać się już kilka miesięcy przed podróżą. Tak np. jest w przypadku Stanów Zjednoczonych. Są też kraje, do których wizę można kupić na lotnisku lub przed punktem granicznym na lądowej granicy. Tu przykładem jest np. Egipt czy Zanzibar. W przypadku, gdy wizę możemy wykupić po przyjeździe, zazwyczaj z jej uzyskaniem nie ma problemu, o ile nie jest się poszukiwanym przestępcą. Dostaje ją każdy, kto uiści opłatę w ustalonej wysokości. Wysokość opłat za wizę jest różna, może być to 10,20, 50, a nawet 100 dolarów. Aby zdobyć taką wizę, trzeba wypełnić krótki druczek (jest on dostępny na lotnisku) i wskazać w nim imię, nazwisko, kraj pochodzenia, numer paszportu, miejsce, do którego się jedzie itp. Często wraz z wnioskiem wizowym wypełnia się deklarację potwierdzającą, że do kraju nie wozi się  żadnych zakazanych przedmiotów i produktów.

Podróże zagraniczne a szczepienia

W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli jedzie się do państw, gdzie występuje zagrożenie epidemiologiczne, należy dodatkowo mieć ze sobą tzw. żółtą książeczkę. W niej zapisywane są wykonane szczepienia ochronne. Należy pamiętać, że w niektórych krajach część szczepień jest obowiązkowa i w przypadku ich braku zostanie się zatrzymanym na lotnisku i niewpuszczonym dalej. O tym, jakie szczepienia są konieczne, a jakie zalecane w danym kraju można dowiedzieć się od lekarza medycyny podróży.

Podróże zagraniczne wielu osobom wydają się łatwe w organizacji. Wystarczy wsiąść i jechać. Nie zawsze tak jednak jest. Podróżując do niektórych krajów, trzeba zgromadzić dokumenty pozwalające na wjazd czy dłuższe przebywanie na ich terenie. O formalności należy też zadbać, kiedy podróże zagraniczne obywa się z osobą niepełnoletnią lub zwierzęciem. W takim wypadku potrzebne są oddzielne dokumenty. W przypadku wątpliwości, jakich formalności należy dopełnić, warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych ambasady lub konsulatu danego kraju. Tak dowiemy się wszystkiego, co pozwoli, aby podróże zagraniczne odbyły się bez nieprzyjemnych niespodzianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here