Włochy to kraj uwielbiany przez turystów. Italię odwiedzamy zarówno latem, jak i zimą. Mnogość atrakcji sprawia, że włoskie podróże nigdy nie są nudne i mają w sobie coś magicznego. Nierzadko włoskie podróże nie kończą się jednym wyjazdem na Półwysep Apeniński. Do tego kraju chętnie wracamy wielokrotnie i z prawdziwą przyjemnością odrywamy jego liczne oblicza. Marzą Ci się włoskie podróże? Zobacz, gdzie koniecznie musisz pojechać.

Włochy są krajem niezwykle zróżnicowanym i odmiennym kulturowo. O tym, jak będą wyglądać włoskie podróże, decyduje nie tylko cześć kraju, do której się wybieramy, ale i przynależność regionu. Odbywając włoskie podróże możemy bez trudu zauważyć, że każdy z regionów ma własne tradycje i kulturę. Co do zasady Włochy są krajem podzielonym na regiony. Wyróżnia się ich 21: Abruzja, Apulia, Basilicata, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Trydent, Umbria, Valle d’Aosta, Wenecja.

Włoskie podróże po północy

Jedną z najbardziej znanych Polakom częścią Włoch są regiony północne. Włoskie podróże zazwyczaj obejmują odwiedzenie takich miast jak Wenecja, Mediolan, Werona czy Turyn. Największym północnym regionem Włoch na północy jest Piemont, który ma swoją stolicę w Turynie. Od tej strony kraj graniczy z Francją i Szwajcarią. Warto wspomnieć, że na północ Włoch warto wybrać się i latem i zimę.

Włoskie podróże zimą odbywają w te regony przede wszystkim osoby spragnione białego szaleństwa. Ukryte w Dolomitach narciarskie kurorty przyciągają dobrze przygotowanymi stokami oraz ekskluzywnością. Kurorty we włoskich Dolomitach niejednokrotnie gościły znanych i sławnych. Latem turystyka górska opiera się przede wszystkim na wędrówkach podziwianiu niesamowitych widoków.

Nie można jednak zapominać, że góry to nie jedyne atrakcje północnych Włoch. Ci, którzy marzą o zobaczeniu cudów architektury, już dziś na swoją listę miejsc do odwiedzenia powinni wpisać: Turyn, Padwę, Wenecję, Trydent oraz Mediolan. Północne Włochy latem zapewniają też znakomity odpoczynek. Złaknieni relaksu i kąpieli morskich oraz słonecznych turyści wybierają na odpoczynek Ligurię, gdzie położona jest tzw. Włoska Riwiera z takimi miejscowościami jak Portofino oraz Cinque Terre.

Włoskie podróże po centrum kraju

Regiony centralne Włoch przede wszystkim powinny kojarzyć się z malowniczą Toskania. To tu narodził się renesans. Do dziś Florencja jest miastem sztuki i kultury, które powinien odwiedzić każdy amator włoskich podróży. Oprócz tego na turystów czekają takie miejsca jak Pizza czy Siena – toskańskie miasta, które urzekają klimatem.

Toskania to jednak niejedyny centralny region warto odwiedzenia. Równie urokliwie jest w sąsiedniej Umbrii, krainę lasów, strumieni, pagórków i dolin. W centrum kraju położonej jest również Lacjum ze stolicą w Rzymie, który jest obowiązkowym miejsce do odwiedzenia w czasie włoskich podróży. To tu znajdziemy pozostałości starożytnych cywilizacji i odkryjemy zabytki  czasów wielkiego imperium.

Włoskie podróże po południu kraju

Południe Woch diametralnie różni się od północnych, a nawet środkowych regionów kraju. Różnice widać gołym okiem. Na południe turyści wybierają się głównie po relaks i odpoczynek. W Kampanii, Kalabrii czy Basilicata znajdziemy bogate i malownicze wybrzeże, rzymskie zabytki i małe wysepki. Najbardziej znanym południowym miastem Włoch jest Neapol wraz z położnymi w niewielkiej odległości od niego słynnymi Pompejami i Herkulanum. Pozostałe południowe regiony Włoch, choć malownicze właściwie pozbawione są zabytków. Włoskie podróże warto tu jednak odbywać, aby podziwiać piękne krajobrazy i skalne jaskinie, a także cieszyć się ciepłym klimatem, morzem i plażami.

Włoskie podróże na wyspy

Włochy to nie tylko stały ląd, ale i wyspy. Kraj ten posiada kilka większych i miejscach wsypek położnych na Morzu Śródziemnym. Do tych najbardziej znanych należy Sycylia. Oprócz niej na uwagę zasługuje także położona nieco dalej Sardynia. Obydwie wyspy znacznie różnią się od regionów położonych na stałym lądzie – ich mieszkańcy wręcz szczycą się odrębnością kulturową i własną historią. Co zwiedzać na włoskich wyspach?

Sycylia to przede wszystkim Palermo z niezliczonymi zabytkami i historie o sycylijskiej mafii. Odwiedzać tę wyspę nie można również pominąć wulkanu Etna, na którym co ciekawe zimą powstają stoki narciarskie. Wybierając się na Sardynię, również warto kilka dni poświęcić na zwiedzanie starożytnych zabytków, a także przewidzieć czas na wypoczynek na pięknych i niemal pustych plażach.

Włoskie podróże – o czym pamiętać?

Podróżowanie po Włoszech nie należy do trudnych i niebezpiecznych. Turyści powinni przygotować się jednak, że w sezonie w większość najpopularniejszych miejsc jest niezwykle tłoczno. Może to utrudnić zwiedzenie czy odpoczynek. Do najważniejszych zabytków często trzeba stać w wielogodzinnych kolejkach. Ceny we Włoszech dla turystów nie są niskie. Włochy to kraj niezwykle rozwinięty turystycznie i  czerpiący z tego duże zyski, trzeba więc się przygotować na niemałe kwoty za bilety wstępu, hotele czy jedzenie. Po Włoszech można podróżować samochodem, pociągiem, autobusem czy samolotem. Bogata baza hotelowa nie stwarza problemów ze znalezieniem noclegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here