Jeszcze do niedawna podróżowanie z psem czy innym domowym zwierzęciem było dużym problemem. Dziś dość łatwo znaleźć hotele, hostele, schroniska czy prywatne kwatery, które chcąc gościć naszych czworonożnych przyjaciół. Podróżowanie z psem umożliwia też rozmaite środki transportu. Zwierzaka można zabrać ze sobą do samolotu, pociągu czy autobusu. Aby jednak podróżowanie z psem nie stało się utrapieniem, warto wszystko dokładnie zaplanować i jak najlepiej przygotować psa i siebie do podróży.

Podróżowanie z psem szczególnie to poza granice kraju wymaga odpowiedniego przygotowania. Brak dopełnienia formalności może spowodować, że pies zostanie zatrzymany przez obsługę lotniska, straż graniczną lub wyrywkową kontrolę i poddany kwarantannie. Jak więc dobre przygotować się do podróżowania z psem?

Czym podróżować z psem?

Podróże z psem mogą odbywać się niemal każdym środkiem transportu publicznego. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne obostrzenia dotyczące ich przewozu. Pierwsza jest to, że pies musi posiadać swój własny bilet podróżniczy. Ten wydawany jest przy podróży z psem samolotem, pociągiem oraz autobusem.

Podróże z psem pociągiem

Podróże z psem pociągiem nie są zbyt problematyczne. Bilet dla pupila można kupić w kasie lub przez Internet. Pies może podróżować zarówno polskimi, jak i zagranicznymi kolejami. Najważniejszym obostrzeniem jest to, że musi on przebywać pod opieką osoby dorosłej, a ta może zajmować się tylko jednym zwierzęciem. Bilet na pociąg dla psa jest tańszy niż dla człowieka. Jego cena wynosi 4  zł dla zwykłych pociągów i 15 zł dla intercity (niezależnie od długości trasy). W przypadku, gdy inni pasażerowie zgłoszą sprzeciw co do podróży z psem, konieczne jest przeniesienie się do innego przedziału wskazanego przez konduktora. Ta zasada nie dotyczy psów przewodników, zwierząt w wagonach bezprzedziałowych i psów służbowych z opiekunami. Właściciel psa zawsze jednak musi dbać o czystość oraz spokój zwierzaka.

Podróże z psem samolotem

Największe problemy stwarzają podróże z psem samolotem. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale do tej wyprawy należy wcześniej się przygotować. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy wybrane linie lotnicze w ogóle pozwolą przewieźć psa i na jakich warunkach. Standardem jest, że małe psy (w wadze do 10kg) mogą podróżować w bagażu podręcznym. Większe czworonogi zmuszone są do podróżowania w luku bagażowym. Pies podróżujący samolotem powinien znajdować się wtedy w specjalnej klatce lub pojemniku, który jest dobrze wentylowany i wyłożony chłonnym materiałem. Należy mu zapewnić jedzenie oraz picie, a także dostęp do ulubionych zabawek. Niektórym zwierzętom podaje się przed lotem środki uspokajające.

Podróże z psem: co spakować do walizki?

Decydując się na podróże z psem, należy pamiętać, że zwierzak jest pełnoprawnym uczestnikiem wyprawy. Trzeba więc zadbać o jego komfort oraz wygodę, a także zatroszczyć się o bezpieczeństwo. Przede wszystkim więc do walizki pakujemy odpowiednie dokumenty.  Zasady transportu zwierząt domowych po Europie zwarte są w rozporządzeniu (WE) Nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym. Nie są one bardzo restrykcyjne i nie nastręczają wielu problemów.

Zasady z rozporządzenia dotyczą podróży z psem, kotem oraz fretką. Mówią one, że przewożony zwierzak musi posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, elektroniczny chip lub tatuaż oraz paszport zwierzęcia domowego.

Na podróż z psem warto również zabrać smycz, obrożę, kaganiec, zestaw do sprzątania, zapas chusteczek czy ręczników, wodę, karmę i apteczkę. Przed wyjazdem dobrze jest się też zaopatrzyć w numery klinik weterynaryjnych na miejscu wakacji, a psu przyczepić tabliczkę z naszymi danymi i numerem kontaktowym, będzie ona pomocna, gdy pupil się zgubi.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Jednym z najczęstszych problemów przy podróżowaniu z psem jest wyrobienie mu paszportu. Nie jest to jednak tak trudne, jak się wydaje. Pierwszym krokiem wyrabiania paszportu dla psa jest nadanie mu numeru identyfikacyjnego. Można to zrobić za pomocą tatuażu lub mikroczipu. Nadawaniem numeru identyfikacyjnego zajmuje się Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Sam paszport dla psa można wyrobić u lekarza weterynarii. Za jego wydanie pobierana jest opłata w wysokości 51 złotych. Aby dokument został wydany, zwierzak musi posiadać aktualne szczepienia. Paszport ważny jest przez całe życie psa.  Należy pamiętać, że paszport dla psa ważny jest jedynie, jeśli poruszamy się po terenie Unii Europejskiej, poza nią nie można się nim posługiwać (wyjątek stanowią kraje takie jak Monako, Norwegia, San Marino, Andora, Liechtenstein, Państwo Watykańskie, Szwajcaria i Islandia).

Nocleg dla psa

Obecnie większość hotelu, hosteli i kwater prywatnych deklaruje się jako te przyjazne zwierzakom. Nie mniej jednak przy rozerwaniu noclegów na wakacje, warto zaznaczyć, że będzie z nami pies i poprosić o przygotowanie dla niego odpowiedniego miejsca. W serwisach oferujących możliwość rezerwacji noclegów bez problemu znajdziemy opcję, która pozwoli znaczyć tylko te miejsca, w których zwierzaki są mile widziane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here