Akwarium morskie

Akwarystyka morska jest jednym z rodzajów akwarystyki, która ostatnio zyskuje coraz większą popularność. Dla wielu osób to kolejny, nowy krok w tym niezwykłym hobby, dla innych jednak to wyzwanie, którego chcą się podjąć jako pierwszego. Niezależnie od tego, każdy z nich potrzebuje odpowiedniego wyposażenia oraz wiedzy, by założyć akwarium morskie. Co warto wiedzieć o nim na początek?

Akwarium morskie to nie zawsze ryby

Zacznijmy od tego, że chociaż akwaria zazwyczaj kojarzą się nam z pływającymi w zbiorniku rybkami, tak naprawdę nie muszą wcale opierać się o hodowlę tych zwierząt. Równie pięknie mogą prezentować się akwaria roślinne, a w przypadku morskich – akwaria oparte o hodowlę rafy koralowej.

Własna mała rafa koralowa to bez wątpienia marzenie niejednego miłośnika morza. Zachwyca swoimi bogatymi kolorami i niezwykłymi kształtami, a dodatkowo prezentuje się bardzo egzotycznie. Często jest też mniej wymagająca, jeśli hodowana jest sama, niż połączona z rybkami słonowodnymi.

Jak wybrać akwarium dla rafy koralowej?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z akwarystyką, możemy zdecydować się na rozwiązanie ekonomiczne i jednocześnie proste. Idealne akwarium morskie dla każdej hodowli niewielkiej ilości koralowców może być bowiem wykonane w stylu Nano-akwarium. Oznacza to, że posiada stosunkowo niewielką objętość, na której mieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty oraz upragnione przez nas koralowce. Idealnie sprawdza się jako pierwsze akwarium morskie, na którym dopiero uczymy się, jak należy się nim posługiwać.

Gotowe zestawy NANOREEF DUO sprawdzą się właśnie w tym celu. Są to pełne zestawy, zawierające zbiornik o kształcie zbliżonym do sześcianu, wyposażone w pokrywę z otworem dla filtra kaskadowego. Został on dołączony do zestawu i posiada możliwość płynnej regulacji natężenia przepływu wody. Dzięki temu nie tylko oczyszcza wodę, ale równocześnie przyczynia się do jej napowietrzenia. Kolejnym elementem wyposażenie jest wydajne oświetlenie, któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Oświetlenie w przypadku rafy koralowej odgrywa bardzo istotną rolę. Koralowce mają specyficzne potrzeby względem światła, dlatego stosowane w zbiorniku diody powinny być dopasowane do ich wymagań. Tak właśnie jest w przypadku nowoczesnej lampy diodowej LEDDY SLIM DUO MARINE&ACTINIC. Gwarantuje oświetlenie, które podkreśla barwę koralowców, zapewnia im odpowiednie warunki życia, a dodatkowo cechuje się niezwykle długą żywotnością oraz oszczędnością energii.

Co jeszcze warto wiedzieć o hodowli koralowców?

Koralowce są bardzo czułe na temperaturę, dlatego powinna być stale monitorowana w naszym akwarium, zwłaszcza w przypadku zestawów typu nano. Małe akwaria bardzo szybko się nagrzewają w czasie upałów i stosunkowo szybko ochładzają w trakcie chłodniejszych dni. Dlatego termometr jest wręcz niezbędny, a grzałka i chłodziarka to dwa elementy, które muszą być stale na podorędziu, by nie dopuścić do odchyleń temperatury od zalecanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here