W Internecie coraz częściej pojawiają się ogłoszenia, które proponują odsprzedanie wakacji. Na popularnych serwisach społecznościowych powstały nawet specjalne grupy zrzeszające osoby chcące odsprzedam wakacje i te, które są zainteresowane zakupem wczasów z drugiej ręki. Oferty sprzedaży wakacji pojawiają się też na formach powiązanych z turystyką. Na czym polegają te propozycje i czy warto z nich korzystać?

Odsprzedam wakacje… tak zaczyna się coraz więcej ogłoszeń i postów na grupach i postach związanych z podróżowaniem. O co w nich chodzi? Ogłoszenia te mają na celu sprzedaż wakacje/wczasy/wycieczki zakupionych w biurach podróży. Odprzedaż wakacji wynika z różnych przyczyn. Zazwyczaj osoba, która kupiła je pierwotnie, nie może na nie pojechać np. z przyczyn zdrowotnych rodzinnych, zawodowych i nie chcąc tracić pieniędzy, chce sprzedać wakacje.

Odsprzedam wakacje – czy to okazja?

Czytając ogłoszenia odsprzedam wakacje, często liczmy na to, że propozycja ta będzie tańsza niż obecnie znajdująca się w biurach podróży. Czy tak faktycznie jest? Okazuje się, że nie zawsze. Bardzo często osoby odsprzedające wakacje nie chcą być stratne, a więc sprzedają wykupione wczasy za cenę, która one zapłaciły. Z racji tego, że bardzo często ogłoszenia „odsprzedam wakacje” pojawiają się w ostatnich chwili (czyli jako oferty last minute), to ich ceny w biurach podróży są o wiele niższe, niż oferowane na giełdzie sprzedażowej. Chcąc więc skorzystać z takiej oferty, należy dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno się nie przepłacać.

Odsprzedam wakacje – ile to kosztuje?

Analizując liczne for, grupy i serwisy specjalizujące się w odsprzedaży wakacji można zauważyć, że tego typu oferty cenowo nie różnią się znacznie od tego, co oferują biura podróży. Za wczasy w Europie na tydzień trzeba zapłacić ok. 2000 złotych. Bardzo rzadko zdarzają się faktycznie promocyjne ceny, które można nazwać okazją. Na takie oferty trzeba polować!

Odsprzedam wakacje – dla kogo są takie oferty?

Oferty typu odsprzedam wakacje można porównać do tych last minute. Zazwyczaj pojawiają się one kilka dni, a nawet godzin przed wylotem/ wyjazdem. Oznacza to, że najczęściej korzystają z nich osoby, które mogą pozwolić sobie na elastyczność w terminie urlopu. Bardzo często z propozycji odsprzedam wakacje korzystają też osoby, którym nie zależy na wyjechanie w określone miejsce. Polują one na okazje i kupują to, co aktualnie jest w najlepszej cenie. Należy wspomnieć, że czasami w seriach zajmujących się wakacjami z drugiej ręki pojawiają się propozycje kupienia wakacji z dużym wyprzedzeniem czasowym. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Odsprzedam wakacje – na co zwrócić uwagę?

Szukając wakacji do odsprzedania, przedstawione oferty należy analizować tak samo, jak te z biur podróży. Trzeba więc sprawdzić, dokąd się jedzie, jaki jest standard hotelu, rodzaj wyżywienia, forma wakacji, ile i czym się jedzie/leci. Wszystko to pozwoli uniknąć rozczarowania. Warto też dokładnie dowiedzieć się co wchodzi w cenę odsprzedawanych wczasów. Przed zawiązaniem transakcji najlepiej poprosić o link do oferty wakacji, który prezentuje faktyczną ofertę biura podróży. Dobrze jest też zapoznać się z umową podpisaną przez pierwszego nabywcę z touroperatorem.

Odsprzedam wakacje – opłata za zmianę danych

Bardzo ważną rzeczą przy kupowaniu wczasów z drugiej ręki jest opłata za zmianę danych. Tą pobiera większość biur podróży. Zazwyczaj wynosi ona kilkaset złotych. Zmiana danych jest konieczna, ponieważ w przypadku wczasów z drugiej ręki wakacje zostały zakupione na inne osoby. Opłata za zmianę danych może być poniesiona przez sprzedającego lub przez kupującego – jest to kwestia doganiania się. Niemniej jednak kwestię tę trzeba ustalić na początku. Często pokrycie opłaty za zmianę danych oznacza, że cena wakacji jest o wiele wyższa niż zakładaliśmy.

Odsprzedam wakacje – czy tylko wakacje?

Serwisy odsprzedam wakacje nie tylko pozwalają kupić wczasy, ale i nabyć bilety lotnicze czy pakiety SPA lub noclegi z drugiej ręki. W przypadku biletów lotniczych obowiązuje taka sama zasada, jak przy wycieczkach z biurem podróży, czyli konieczna jest zmiana danych osobowych podróżującego. Na tego typu serwisach pojawiają się też oferty zakupu różnego rodzaju voucherów lub bonów promocyjnych do biur podróży.

Odsprzedam wakacje – czy warto?

Zakup wakacji na serwisie odsprzedam wakacji wymaga dużego zaufania – wakacje kupuje się u osoby prywatnej, a nie w biurze podróży czy u pośrednika. Oznacza to, że często niemałą kwotę wpłaca się niemal w ciemno. Dlatego też przed dokonaniem takiego zakupu należy wszystko dokładnie sprawdzić i ustalić, aby nie zostać oszukanym. Dokładna analiza sprawi, że wakacje faktycznie będzie można kupić taniej (w niektórych wypadkach).

Dziś możliwości zakupienia wakacji jest bardzo dużo. Wczasów wcale nie trzeba kupować w biurze podróży. Wiele osób specjalnie unika takich zakupów, kojarząc je z wysokimi kosztami. Trzeba jednak pamiętać, że zakup z drugiej ręki wcale nie oznacza, że coś będzie tańsze. Zdarzają się osoby, które na ogłoszeniach odsprzedam wakacje tylko chcą zarobić i oferują wycieczki po wyższej cenie niż te dostępne u touroperatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here