Udany urlop nie oznacza, że trzeba wyjeżdżać za granicę. Wakacje w Polsce wybiera coraz więcej osób. Nasz kraj ma wiele do zaoferowania i pozwala zarówno na aktywny odpoczynek, jak i relaks w pełnym słowa tego znaczeniu. Malowniczych zakątków jest tak wiele, że planując wakacje w Polsce trudno wybrać ten jeden. Jeśli masz wątpliwości, gdzie spędzić wakacje w Polsce, zobacz nasze propozycje tych typowych, jak i nietypowych miejsc na wakacyjny relaks.

Polska obfituje wiele fascynujących i urokliwych miejsc, które idealnie nadają się na spędzenie urlopu. Co więcej, wakacje w Polsce można zaplanować o każdej porze roku. Bez względu na to, kiedy się wyjedzie, czeka nas całe morze atrakcji. Zazwyczaj malowniczych miejsc nie trzeba szukać daleko. Niemal w każdym województwie znajdziemy coś, co jest warte uwagi i zobaczenia. Pokazuje to, że wakacje w Polsce to nie tylko relaks nad Bałtykiem czy wspinanie się w Tatrach.

Wakacje w Polsce: parki krajobrazowe

Polska to kraj, który ma aż 23 parki narodowe. Pozwalają one podziwiać niezwykłą faunę i florę, która nie jest dostępna w żadnym innym miejscu. Jednym z parków, które koniecznie trzeba odwiedzić jest najstarszy park krajobrazowy na Pojezierzu Suwalskim. Słynie on z krystalicznie czystych jezior, zielonych lasów o dużych powierzchniach, malowniczych pól, łąk i bagien. Suwalski Park Krajobrazowy pozwala obserwować polodowcowy krajobraz. Jedną z jego największych atrakcji jest najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańczą.  Oprócz tego, na terenie parku znajduje się kilka interesujących zabytków historycznych takich jak: Kościół w Jeleniowie, drewniana kapliczka w Smolnikach, zabytkowe młyny i cmentarze, Chałupa Klejmonta oraz Stara Hańcza.

Wakacje w Polsce z naturą w tle

Miłośnicy natury na miejsce wakacji w Polsce mogą wybrać okolice Biebrzy. Jest to największy obszar bagienny w Polsce, gdzie cywilizacja nie dociera. Nieokiełznana przyroda, bezkresne mokradła, dzikie jeziora, gąszcze lasów pozwala odciąć się od problemów dnia codziennego i zrelaksować. Największą atrakcją tego typu wakacji w Polsce są spływ kajakiem lub tratwą flisacką. Spływ jest przygodą samą w sobie, a dodatkowo pozwala obserwować malowniczy krajobraz Biebrzy.

Wakacje w Polsce dla aktywnych

Na wakacje w Polsce wybrać mogą się również miłośnicy sportu. Idealnym miejscem będzie dla nich Spała. Jest to miejscowość położona nad Pilicą, na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Spała słynie głównie z Centralnego Ośrodka Sportu. Osoby szukające aktywnego wypoczynku znajdą tu liczne siłownie, hale sportowe, baseny, korty oraz gabinety odnowy biologicznej. Spała pozwala również poznać kilka zabytków nawiązujących do polskiej historii. Goszcząc w tym regionie Polski, można odwiedzić Dom Pamięci Pomordowanych Leśników, murowaną wieże ciśnień z początków XX wieku, zabytkowy most żelbetonowy na Pilicy oraz naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra.

Wakacje w Polsce w górach

Wakacje w górach to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Urlop można spędzić w Bieszczadach, Tatrach czy Karkonoszach. Najpopularniejsze kurorty i szlaki pełne są turystów. Szukając spokoju, warto wybierać mniej popularne miejscowości takie jak np. Gorce. Jest to jedno z piękniejszych pasm górskich położone w Beskidach Zachodnich. Odwiedzając to miejsce, można liczyć na czyste górskie potoki, szum rzek i błogi spokój. Gratis otrzymasz przepiękne krajobrazy! Aby je podziwiać, wystarczy udać się na jeden z wielu szlaków turystycznych. Gorce to idealne miejsce dla osób lubiących piesze i rowerowe wycieczki. W ich trakcie oprócz malowniczych widoków można również zobaczyć Jezioro Czorsztyńskie, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, Lubań, Turbacz czy wodospad Spad.

Wakacje w Polsce w Małopolsce

Jednym z wartych odwiedzenia miejsc jest jura krakowsko-częstochowska. Na wakacje w Polsce w ten region powinni wybrać się przede wszystkim fani pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i skałkowych wspinaczek. Jura krakowsko – częstochowska to także możliwość odwiedzenia licznych zabytków i ruin. Miejsce to zachwyca dolinami, tajemniczymi jaskiniami, skalnymi ostańcami i bogatą architekturą. Wakacje w Polsce na jurze krakowsko częstochowskiej polecane jest zarówno rodzinom z dziećmi, jak i pasjonata sportów ekstremalnych.

Wakacje w Polsce i morskie opowieści

Szukając idealnego miejsca na wakacje w Polsce nie można zapominać o nadbałtyckich miejscowościach. Wbrew pozorom nad morzem ciekawie jest nie tylko latem, ale i zimę, kiedy to można urządzić sobie prozdrowotne spacery. Nadmorskie kurorty oferują rozrywkę i zabawę, a także odpoczynek. Ciekawym miejscem na wakacje w Polsce jest Ustka. Urocze nadmorskie miasteczko z chatami rybackimi pozwala poczuć niezwykły klimat i odpocząć na 100%. W Ustce znajdziemy smażalnie z pyszną rybą i regionalne piwa z browaru, słodkie krówki i syrenkę. Ten nadmorski kurort idealny jest do spacerowania, odpoczywania i siedzenia na plaży.

Wakacje w Polsce w big city

Wakacje w Polsce to nie tylko odpoczynek na łonie natury. Coś dla siebie znajdą również fani wielkich miast i nocnego życia. Wielkomiejski gwar, kulturę i sztukę można poczuć w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Poznań czy Wrocław. Równie ciekawe są mniejsze miasta np. Zamość czy Toruń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here