Urlop to idealny czas, aby pobyć razem. Wakacje bardzo często wykorzystujemy na rodzinne wypady czy to za miasto, czy na dłuższe wczasy. W końcu nic tak nie zbliża, jak wspólna podróż i wspólne przeżycia. Niestety rodzinne wakacje nie zawsze okazują się sukcesem. Niekiedy są przyczyną kłótni i rozżalenia niektórych członków familii. Aby tak nie było, rodzinne wakacje należy zaplanować w taki sposób, żeby zadowoliły każdego członka wyprawy. Jak się do tego zabrać?

Rodzinne wakacje to doskonały czas, aby zbliżyć się do siebie i maksymalnie wykorzystać wolny czas. Wczasy powinny umożliwić wspólne spędzanie czasu oraz zyskiwanie nowych doświadczeń. Jak się okazuje, w praktyce zorganizowanie rodzinnych wakacji wcale nie jest takie łatwe.

Gdzie pojechać na rodzinne wakacje?

Jednym z podstawowych dylematów jest miejsce rodzinnych wakacji. Zazwyczaj ustalenie go nie jest takie łatwe, bowiem każdy ma inny pomysł na spędzenie urlopu. Nie mniej jednak decyzję najlepiej podając wspólnie i w drodze kompromisu wybrać taki zakątek Polski, Europy czy świata, który będzie odpowiadał wszystkim i godził interesy każdego członka familii. Nie można też zapomnieć o budżecie – rodzinne wakacje na pewno są droższe niż te pojedynkę czy we dwoje. Trzeba mieć to na uwadze i zanim rozłoży się mapę ustalić, na jaki wydatek możemy sobie pozwolić.

Idealne miejsce na rodzinne wakacje

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na rodzinne wakacje nad Bałtyckim, w Tajlandii czy w Meksyku, należy pamiętać, aby do wyboru konkretnego miejsca wypoczynku podejść z dużą uwagą. Idealne miejsce na rodzinny odpoczynek ma kilka charakterystycznych cech i powinny one występować bez względu, w którym kraju wypoczywamy.

Przede wszystkim w miejscu rodzinnych wakacji powinno znajdować się możliwie jak najwięcej atrakcji i dla dzieci i dla dorosłych, dzięki temu każdy będzie mógł spędzać czas zgodnie ze swoimi zainteresowanymi i preferencjami. Na rodzinne wczasy najlepiej wybierać jest duże kurorty, gdzie stale się coś dzieje. Te bardzo często dostosowane są do potrzeb rodzin z dziećmi. Znajdują się w nich aquaparki, baseny ze zjeżdżalniami, minikluby, organizowane są zajęcia sportowe i artystyczne, a także prowadzone animacje. Hotel typu Family to także wygoda i bezpieczeństwo. Wypoczywając w nich, nie można narzekać na nudę.

Kolejną cechą miejsca na idealne rodzinne wakacje jest jego położenie. Dobrze, aby wybierać państwa, w których wypoczynek na plaży można połączyć z wędrówkami po górach, zwiedzaniem miast czy wizytami w parkach rozrywki.

Specjaliści wskazują, że doskonałe miejsce na rodzinne wakacje to takie kraje jak: Włochy, Hiszpania, Grecja, Bułgaria i Chorwacja.

Kiedy zacząć organizować rodzinne wakacje?

Rodzinne wakacje najlepiej zacząć organizować jak najwcześniej. Chcąc skorzystać z ofert biur podróży, za propozycjami wypoczynku można zacząć się rozglądać 8-7 miesięcy przed planowanym terminem urlopu. Mamy wtedy okazję skorzystać z tzw. opcji first minute, czyli kupić wakacje w przedsprzedaży. Jest to propozycja skierowana głównie do rodzin z dziećmi. W jej ramach można liczyć na 40% upusty, a także dużą dostępność hoteli również tych typu family. Kupując rodzinne wakacje na ostatnią chwilę (w tzw. opcji last minute), musimy liczyć się z mniejszym komfortem. Najlepsze hotele mogą być już niedostępne, może brakować miejsce dla dużych grup osób, a miejsc w samolotach nie będzie można zarezerwować, co oznacza, że nie będziemy siedzieć obok siebie.

Rodzinne wakacje, czyli nie pora na kłótnie

Organizacja rodzinnych wakacji to jedno, drugie to przyjemne spędzenie czasu. Niekiedy rodzinne wypady kończą się awantura i obrażaniem się. Aby unikać takich sytuacji, warto ustalić zasady wyjazdu. Warto też pamiętać, że stałe przebywanie ze sobą może prowadzić do napięcia i zdenerwowania, dlatego w czasie rodzinnych wakacji warto zadbać o to, aby każdy miał chwilę czasu na indywidualny relaks i zabawę. Swoich pomysł i stale wspólnego spędzania czasu nie należy narzucać. Nie jest powiedziane, że rodzinne wczasy oznaczają, że zawsze trzeba razem jeść, zwiedzać, opalać się i robić zakupy.

Tanie rodzinne wakacje

Nie ma co ukrywać, że planując rodzinne wakacje, jesteśmy znacznie ograniczeni budżetem. Planując więc wypoczynek szukamy oszczędnych rozwiązań, które sprawią, że urlop nie zrujnuje domowego budżetu. W przypadku wakacji ze starszymi dziećmi (które nieobjęte są zniżkami w linach lotniczych i hotelach) warto pomyśleć o zorganizowaniu wyjazdu na własną rękę. Pozwala to zaoszczędzić na transporcie i noclegach – można nocować na kwaterach prywatnych, gdzie zazwyczaj płaci się za wynajem całego apartamentu, a nie od osoby lub postawić na nocowanie w namiocie. Wynajem prywatnej kwatery daje też możliwość zaoszczędzenia na jedzeniu. Dostęp do kuchni sprawia, że część posiłków można przygotowywać we własnym zakresie.

Ciekawym pomysłem na rodzinne wakacje jest wyprawa kamperem. Samochód można wynająć i przemierzać nim Europę, poznając coraz to nowe jej zakątki. Ten pomysł świetnie sprawdza się w przypadku podróży ze starszymi dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here