Kreta to najchętniej odwiedzana z greckich wysp. Z racji tego, że jest ona największa, to proponuje też bardzo wiele atrakcji, z których turyści korzystają bardzo często. Wakacje na Krecie umożliwiają zarówno na zwiedzenie, jak i na przyjemny relaks na plaży. Zorganizowanie wakacji na Krecie nie jest trudne. Z Polski można dostać się tam bardzo łatwo, równie proste jest zarezerwowanie noclegu w jednym z wielu hoteli czy na kwaterach prywatnych. Jeśli jednak nie mamy czasu zająć się organizacją wakacji na Krecie, to można skorzystać z ofert biuro podróży. Oferują one wczasy na Krecie zarówno w opcji first minute, jak i last minute. Zobacz, co trzeba wiedzieć o wypoczynku na tej greckiej wyspie.

Kreta jest największa grecka wyspa. Leży na Morzu Śródziemnym i od lat stanowi jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych Europejczyków. Turyści przybywają tu tłumnie nie tylko po to, aby wypocząć, ale i zapoznać się z zabytkami starożytności. Wakacje na Krecie to doskonała opcja dla każdego. Dobrze bawić będą się tu rodziny z dziećmi, zakochane pary czy grupy przyjaciół.

Kiedy lecieć na wakacje na Krecie?

Kreta jest wyspą słoneczną niemal przez większość roku. Szczyt sezonu przypada na miesiące letnie – lipiec i sierpień. Wtedy to ceny na wyspie są najwyższe, turystów najwięcej, a biura podróży za wakacje na Krecie żądają najwięcej. Jeśli chce się oszczędzić i spędzić spokojny urlop, to na wakacje na Krecie najlepiej wybrać się poza szczytem sezonu. Wiele się na tym nie straci, bo słoneczne pogoda panuje tu od kwietnia do października. W tym czasie czynne są też wszystkie atrakcje turystyczne oraz przystanie promowe pozwalające przedostać się na inne wyspy.

Jak dostać się na Kretę?

Z racji tego, że Kreta to popularny kierunek wakacji to nie ma problemu z dostaniem się na wyspę. Najprościej oczywiście na nią dolecieć. Loty na Kretę dostępne są z wielkości dużych miast: Gdańska, Szczecina, Poznania, Bydgoszczy, Rzeszowa, Lublina, Wrocławia, Krakowa, Katowic i Warszawy. Połączenia na Kretę oferują zarówno tanie linie lotnicze, jak i biura podróży, które sprzedają bilety czarterowe. Sam lot na Kretę trwa ok. 3,5 godziny. Z racji tego, że Kreta jest częścią Grecji i jako obywatele Unii Europejskiej podróżujemy na nią bez paszportów, przy sobie należy mieć tylko dowód osobisty. Wakacje na Krecie nie wymagają żadnych szczepień ochronnych.

Wakacje na Krecie – informacje praktyczne

Kreta leży w strefie kultury europejskiej, to też nie mamy się co obawiać zbytniej odmienności kulturowej. Nie powinniśmy być zaskoczeni większością zwyczajów. To, co jednak sprawia problem turystom z Polski, są odmienne zasady korzystania z toalety. Zużyty papier toaletowy wyrzuca się tam do specjalnych pojemników stojących obok muszli klozetowej, a nie do je samej. Jest to wynikiem kiepskiego stanu kanalizacji na całej wyspie.

Sami mieszkańcy wyspy są niezwykle przyjaźni dla turystów i skorzy do pomocy. Na Krecie spotkamy ludzi otwartych i gościnnych, ale nie nachalnych. Lokalne produkty możemy kupić w sklepach z pamiątkami lub przydrożnych straganach. Za zakupy zapłacimy euro. Zazwyczaj nie ma problemu z płatnościami karta. Ta przyjmowana jest w sklepach, restauracjach czy wypożyczalniach. Należy jednak pamiętać, że niekiedy płatność poniżej 20 euro jest niemożliwa, wtedy gotówkę można wypłacić w jednym z wielu bankomatów.

Wakacje na Krecie – co robić, by się nie nudzić?

Wakacje na Krecie to urlop obfitujący w wiele rozrywek. Najprostszym rozwiązaniem jest wypoczywanie na jednej z wielu plaż na wyspie. Kreta oferuje też dużo atrakcji dla fanów czynnego wypoczynku. Co robić, aby się nie nudzić na wakacjach na Krecie?

  • Popłynąć na niewielką wyspę Elafonissi – jest ona położona niedaleko Krety; wyspa ta słynie z pięknych plaż z różowym piaskiem oraz jeszcze piękniejszych widoków; samą atrakcją jest też droga na wyspę; kręta i wąska, wiedzie przez góry; na Elafonisi można wybrać się wynajętym samochodem lub w ramach wycieczki autokarowej; po drodze warto zatrzymać się przy jaskini św. Zofii, skąd rozpościera się piękny widok na skały;Odwiedzić Knossos oraz Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – na te dwie
  • atrakcje obowiązuje jeden bilet; Knossos to ruiny pałacu minojskiego, które liczą ponad 4000 lat; jest to jedna z największych atrakcji wakacji na Krecie;
  • Przejść się wąwozem Samaria – wąwóz to kolejny obowiązkowy punkt w czasie wakacji na Krecie; jest on uważany za największą atrakcję tej wyspy; najłatwiej wyprawę zaplanować z Chani; trzeba pamiętać, że chociaż wąwóz nie jest długi, to wymaga dość sporej sprawności fizycznej i nie nadaje się dla osób o tej słabej;
  • Zobaczyć lagunę Balos i wyspę Grambvousa – na wyspę dostaniemy się statkiem wycieczkowym, który wypływa z portu w Kissamos; wyspa słynie z ładnej plaży oraz wraku statku; znajdziemy tu także ruiny twierdzy;
  • Poplażować na Preveli – jest to słynna plaża położona na południu Krety; można do niej dostrzec droga morką lub autem; przemierzając trasę samochodem można podziwiać piękne widoki ze szczytów klifów; na plaże poradzą schody, a zejście położone jest wysoko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here