Piękne krajobrazy, serdeczni ludzi, smaczna kuchnia i doskonałe wino – wszystko to sprawia, że wakacje w Gruzji zyskują na popularności. Do tego niezwykłego kraju przebywa coraz więcej turystów, postanawiają odkryć jego tajemniczą naturę. I chociaż wakacje w Gruzji mają swoich zwolenników, to coraz częściej mówi się o tym, że podróż po tym kraju wcale nie jest taka łatwa, jak większość się wydaje. Co więc warto wiedzieć o wakacjach w Gruzji, zanim się na nie wybierze?

Wakacje z Gruzji to jedne z tańszych sposób na urlop. Spotkamy się tam ze śmiesznie tanimi noclegami oraz cenami w restauracjach. Problemy może być jednak dojazd. Lotów do Gruzji nadal nie ma dużo, a o biletach u tanich przewoźników możemy zapomnieć. Do Gruzji najlepiej jechać więc samochodem lub z dużym wyprzedzeniem zamówić bilet w tradycyjnych liniach lotniczych. Rezerwując go z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, można uzyskać ceny w wysokości 600-800 złotych w dwie strony.

Wakacje w Gruzji – urlop poza cywilizacją?

Wakacje w Gruzji popularność zyskały nie tylko ze względu na ich niskie koszty. Coraz więcej osób docenia to, że w Gruzji naprawdę można uciec od masowej turystyki i zakosztować przygody, o którą trudno jest w standardowych kurortach. Dodatkowo wakacje w Gruzji to także znakomita sposobność do oderwania się od cywilizacji i podziwiania dziewiczej przyrody, a także dopiero co rozwijających się miast.

Wakacje w Gruzji z biurem podróży

Coraz większa popularność wakacji w Gruzji sprawia, że większość polskich biur podróży wprowadziła do swojej oferty wczasy w tym kraju. W ramach wakacji w Gruzji można wykupić typowe wczasy wypoczynkowe lub postawić na wycieczki pozwalające na aktywne zwiedzanie tego kraju. W czasie tzw. objazdówek ma się okazję zobaczyć wszystkie topowe atrakcje Gruzji takie jak np. Mały kaukaz czy skalne miasto Wardzia. Cena wakacji w Gruzji z touroperatorem to ok. 2500-3000 złotych za 8 dniowy wyjazd. Cena ta zawiera transport, wyżywienie, noclegi oraz opiekę polskojęzycznego pilota.

Wakacje w Gruzji na własną rękę

Coraz częściej Polacy wyjazdy do Gruzji organizują na własną rękę. Samodzielna wyprawa daje okazję na poznanie lokalnych atrakcji, zaznajomienie się z kulturą, tradycją i ludźmi mieszkającymi w tym kaukaskim kraju. Wakacje w Gruzji na własną rękę to wypady bardziej spontaniczne niż zorganizowane wczasy – nie jesteśmy na nich uzależnieni od z góry ustalonego problemu oraz grupy. Należy wspomnieć, że wakacje w Gruzji samodzielnie da się zorganizować i nie jest to trudne. Noclegi bez problemu można rezerwuj przez Internet, w ten sam sposób można dokonać wynajmu samochodu.

Wakacje w Gruzji – gdzie nocować i jak podróżować?

Najczęściej do Gruzji wybieramy się samolotem. Bezpośrednie połączenie z Tbilisi (stolicą Gruzji) obsługuje LOT z Warszawy. Ceny biletów nie należą jednak do najniższych. Jeśli chce się zorganizować tanie wakacje w Gruzji o wiele lepiej wybrać połączenie z przesiadkami w Turcji lub na Łotwie. Do Gruzji można również dostać się pociągiem, autobusem (z Przemyśla) oraz własnym samochodem. Po samej Gruzji najlepiej przemieszczać się pociągami lub tzw. Marszrutkami – małymi busami. Alternatywą jest wynajem samochodu lub posiadanie swojego.

Noclegi w Gruzji są ogólnodostępne i nie ma problemu z ich znalezieniem. W przypadku wyjazdu na własną rękę najlepszą opcja są noclegi na kwaterach prywatnych. Średnie ceny to ok. 50-100 złotych za noc. Drożej zapłacimy w hotelach. Oprócz tego w Gruzji przenocujemy też na polach namiotowych, w hotelach lub… na dziko.

Czy na wakacjach w Gruzji jest bezpiecznie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że Gruzja nie jest krajem należącym do Unii Europejskiej. Oznacza to, że podróżujemy tam zawsze z paszportem, który należy wozić przy sobie. Konieczne jest też wykupienie ubezpieczenia podróżnego, bowiem karta EKUZ nie działa na terenie tego kraju. W przypadku konieczności wizyty u lekarza i braku polisy turystycznej wszystkie koszty leczenia ponosimy sami.

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo, w czasie wakacji w Gruzji zaleca się unikanie wjeżdżania na tereny republik separatystycznych, czyli Abchazji i Południowej Osetii. Uważać należy również na drogach. Gruzini niewiele robią sobie z przepisów ruchu drogowego. Przed wyjazdem zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciw WZW A, WZW B, tyfusowi, wściekliźnie, błonicy, tężcowi, polio.

Wakacje w Gruzji – co zobaczyć?

Wakacje w Gruzji to możliwość podejrzenia jak zaczynają się rozwijać największe metropolie oraz rozkoszowania się pięknymi krajobrazami. Jako absolutne must have wakacji w Gruzji wymienia się:

  • Zwiedzanie Tbilisi – jest to stolica kraju i najbardziej reprezentacyjne miejsce; warto zagościć przede wszystkim w Alei Rustaveli wieczorem, gdzie toczy się bujne życie nocne; można tu posiedzieć w klimatycznych knajpach, zjeść wyśmienite jedzenie w restauracjach czy zrobić zakupy w luksusowych butików; fani zwiedzania mogą odwiedzić gruziński parlament;
  • Rozgrzać się tbiliskich baniach (to atrakcja dla tych, którzy na wakacje do Gruzji wybierają się zimą);
  • Zwiedzić Mcchetę – jest to najstarsze miasto w Gruzji, z którego rozciąga się piękny widok na dolinę rzeki Kury; w miejsce znajdziemy m.in. monastyr Dżwari oraz Katedrę Sweti Cchoweli;
  • Poznać skalne miasto w Wardzi oraz Upliscyche;
  • Odpocząć w kurorcie Batumi;
  • Poplażować w Ureki,
  • Podziwiać uroki wzgórza Sighnaghi;
  • Zwiedzić zamek Chertwisi oraz twierdzę Alawerdi…. A to tylko nieliczne rozrywki, jakie proponują wakacje w Gruzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here