Wydawać by się mogło, że wakacje autokarem to już przeżytek. W dobie tanich lotów i ogólnodostępnych połączeń wszyscy na wczasy latają przecież samolotem. Jak się okazuje, tak wcale nie jest. Wakacje autokarem nadal cieszą się dużą popularnością, a ich zwolennicy wymieniają szereg zalet takiego podróżowania. Zobacz, czy faktycznie warto wybrać się na wakacje autokarem.

Wybierając się na wczasy, stajemy przed dylematem, jak dotrzeć na miejsce naszego odpoczynku. Możliwości jest kilka: własne auto, samolot, autokar, pociąg. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszy się wakacje autokarem. W ten sposób podróżowaliśmy nawet do najodleglejszych regionów do Europy. Jednak wraz z pojawianiem się tanich połączeń oraz większej dostępności samolotów częściej, nawet na krótkie trasy wybieramy wakacje samolotem. Okazuje się jednak, że wakacje autokarem wcale nie straciły na popularności.

Wakacje autokarem – dla tych, co boją się latać?

Wakacje autokarem to opcja dla osób, które boją się latać i na myśl o wejściu na pokład samolotu dostają dreszczy. Wycieczki autobusem pozwalają im na komfortowe zwiedzanie Europy i unikniecie na wakacjach strachu. Co prawda autokarem nie dojadą w każde miejsce na świecie, ale Europa stoi przed nimi otworem.

Autokarem na wypoczynek

Wakacje autokarem to nie tylko opcja dla fanów zwiedzania, a co za tym idzie wycieczek objazdowych. Autobusem można również wyruszyć na wczasy. Autobus zawiezie nas na wypoczynek do Bułgarii Albanii, Grecji, Włoch czy Chorwacji.

Wycieczki objazdowe autokarem

Najpopularniejszą formą wakacji autokarem są wycieczki objazdowe. W ten sposób wyjeżdżając bezpośrednio z Polski, można zwiedzić Włoch, Chorwację, Hiszpanie, Francję, Portugalię, Skandynawię czy kraje Beneluksu.

Chociaż podróż jest dłuższa, to nie ma co narzekać – wakacje autokarem pozwalają na podziwianie pięknych krajobrazów po drodze, a także zatrzymywanie się w miejscach przystankowych, co oznacza możliwość zobaczenia dodatkowych atrakcji, takich udogodnień nie daje podróż samolotem. Wakacje autokarem to brak konieczności przesiadek, czekania na kolejnych przelotów czy nerwów związanych z odwołanym lotem.

Warto też pamiętać, że dalsze wycieczki objazdowe np. do Meksyku czy Tajlandii również wiążą się z koniecznością spędzenia części czasu w autokarze. Do miejsca docelowego dolecimy oczywiście samolotem, ale już samo zwiedzanie danego kraju obywa się autokarem, busem lub jeepami (częste jest to w przypadku Afryki).

Wakacje autokarem – najlepsze na krótkie wypady

Wycieczki autokarowe największym zainteresowaniem cieszą się w przypadku krótkich, weekendowych wypadów np. do najpiękniejszych stolic Europy. Czas przejazdu jest wtedy stosunkowo krótszy, a podróż pozwala na oglądanie zza szyby krajobrazu całego kraju. Na city break autokarem wybrać można się do Wiednia, Bratysławy, Pragi, Budapesztu, Wilna, Talina czy Rygi. Odjazdy realizowane są z największych miast w Polsce oraz po trasie przejazdu. Dużym plusem takich wakacji autokarem jest to, że nie jest się zależnym od połączeń lotniczych. Te nie zawsze są realizowane do wymarzonego przez nas miejsca w weekend, poza tym trzeba pamiętać, że ceny weekendowe są biletów lotniczych, są zazwyczaj dużo wyższe.

Wakacje autokarem, po prostu tańsza alternatywa

Wiele osób na wakacje autokarem decyduje się ze względu na cenę. Nie ma co ukrywać, że wyjazdy realizowane autokarem kosztują mniej w przeliczeniu na osobę niż wakacje samolotem. Wynika to z tego, że autobus jest tańszym środkiem transportu. Cena wakacji autokarem może być nawet o 1000 złotych niższa niż w przypadku wczasów, gdzie dojazd realizowany jest samolotem. Jest to więc znaczna oszczędność. Z wakacji autokarem często korzystają studenci, osoby młode oraz seniorzy, którzy niekoniecznie chcą latać.

Czy trzeba się bać wakacji autokarem?

Wakacje autokarem wielu osobom nie kojarzą się z niczym przyjemnym. I faktycznie mają one sporo wad. Pierwsza i najważniejsza jest długa i nużąca podróż. Przejazd jest o wiele dłuższy niż lot samolotem. Do Chorwacji czy Włoch jedziemy ok. 20 godzin, kiedy lot trwa 2-3 godziny, wakacje autokarem w Bułgarii wiążą się natomiast z 25-godzinną trasą, kiedy samolot na miejscu znajduje się po ok. 3 godzinach. W praktyce oznacza to, że na dojazd na miejsce wypoczynku marnuje się niemal jedne cały dzień urlopu, tak samo wygląda kwestia powrotu. Należy również pamiętać, że bezpośrednio z Polski na wakacje autokarem nie możemy się wybrać wszędzie. Ograniczeniem są tu naturalne bariery takie jak np. morze. Wakacje autokarem niemożliwe są w przypadku tak popularnych kierunków, jak Izrael, Egipt, Tunezja czy Maroko.

Chociaż faktycznie długa podróż autokarem nie należy do najprzyjemniejszych urlopowych doznań, to należy pamiętać, że nie wygody można ograniczyć. Minimalizują je przede wszystkim nowoczesne autokary, którymi obecnie się podróżuje. Współczesne autobusy wycieczkowe są bardzo komorowe i świetnie wyposażone. Nie brakuje w nich klimatyzacji, rozkładanych siedzeń, centrum rozrywki w postaci telewizorów, gniazdek do ładowania urządzeń elektrycznych, sieci WiFi czy toalet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here