Wakacje nad Soliną to wczasy w polskich Bieszczadach. O Solinie słyszał chyba każdy z nas. Większość osób kojarzy miejscowość z ciszą, spokojem i oderwaniem od cywilizacji. Jednak uwaga, dziś wakacje nad Soliną to urlop w tętniącym życiem kurorcie wczasowym. W sezonie nie brakuje tu turystów, gwaru i masowych atrakcji. Nie zmienia to jednak faktu, że wakacje nad Soliną wybiera wielu. Jest to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku rodzin z dziećmi, a także baza wypadkowa tych, którzy chcą bliżej poznać bieszczadzkie szlaki.

Solina to niewielka miejscowość zlokalizowana w województwie podkarpackim. Swoją popularność zawdzięcza sąsiadowaniu z Jeziorem Solińskim, czyli sztucznym zbiornikiem retencyjnym powstał on na skutek spiętrzenia wód rzeki Solinki poniżej ujścia do Sanu. To właśnie o wczasach nad zalewem mówi się popularnie wakacje nad Soliną. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że zakwaterowanie wcale nie musi być w miejscowości Solina, zatrzymać można się również w okolicznych wsiach. Cały teren wokół jeziora Solińskiego jest przystosowany do potrzeb turystów.

Kiedy jechać na wakacje nad Soliną?

Wakacje nad Soliną najlepiej zaplanować późną wiosną lub latem. Temperatury są wtedy najwyższe, a ryzyko złej pogody najmniejsze. W tym sezonie można również cieszyć się zielenią otaczająca jezioro i zielonymi krajobrazami, a także poleżeć na plaży. W wysokim sezonie otwarte są też wszystkie turystyczne atrakcje. Oznacza to, że nie będzie problemu ze znalezieniem noclegu, który odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Wakacje nad Soliną najczęściej spędza się na kwaterach prywatnych. Domki letniskowe znajdują się zarówno blisko jeziora, jak i trochę dalej. W pobliżu zlewu mieści się dużo pensjonatów i hoteli. Warto pamiętać, że wakacje nad Soliną są niezwykle popularną formą wakacyjnego odpoczynku, dlatego noclegi (szczególnie na dłuższy urlop) warto rezerwować z większym wyprzedzeniem.

Dla kogo wakacje nad Soliną?

Wakacje nad Soliną wybierają głównie rodziny z małymi dziećmi. Tutejsze miejscowości znane są z dogodnych warunków dla małych podróżników. Decydując się na zakwaterowanie poza głównymi kurortami takimi jak sama Solina, Ustrzyki czy Polańczyk można również rozkoszować się ciszą, spokojem i pięknymi bieszczadzkimi krajobrazami. Wakacje nad Soliną pozwala zarówno poplażować wokół jeziora, jak i spacerować trasami turystycznymi, pojeździć na rowerze, pożeglować lub w spokoju zrelaksować się i odpocząć. Wakacje nad Soliną to także możliwość penetrowania odleglejszych szlaków Bieszczadów. Miejscowości wokół jeziora są świetną bazą wypadową do dalszych wędrówek mniej znanymi trasami.

Jak dojechać na wakacje nad Soliną?

Miejscowość Solina położona jest ok. 30 kilometrów od jednego z większych miast regionu Sanoka. Z południa polski, a nawet z Warszawy najlepiej na wakacje nad Solinę wybrać się samochodem. Stolice od tego regionu turystycznego dzieli ok. 400 kilometrów, Kraków ponad 100 kilometrów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że droga na Solinę latem jest bardzo często remontowana, przez co tworzą się na niej długie korki.

Wybierając się na wakacje nad Solinę z północy Polski, o wiele lepiej jest dotrzeć samolotem do Krakowa lub Rzeszowa i następnie autobusem dojechać do wybranej miejscowości wypoczynkowej.

Plaża w Bieszczadach

Największą atrakcją wakacji nad Soliną jest jedyna plaża w Bieszczadach. Znajduje się ona nad zalewem Soliński. Na plaży można odpoczywać, a także skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Warto wspomnieć, że Zalew Soliński to prawdziwy raj dla fanów sportów wodnych. Dzięki temu, że jego tafla położona jest na wysokości kilkudziesięciu metrów, to panują tu dość intensywne podmuchy wiatrów. Gwarantuje to sprzyjające warunki do uprawiania takich sportów jak: żelastwo czy kitesurfing. W czasie wakacji nad Soliną można również popływać wodnymi rowerami oraz wybrać się na rejs statkiem wzdłuż brzegów zalewu.

Wakacje nad Soliną – urlop dla smakoszy

Wakacje nad Soliną to raj nie tylko dla rodzin z dziećmi i fanów sportów wodnych, ale i dla smakoszy. W restauracjach sąsiadujących z Jeziorem Solińskim można posilić się wieloma gatunkami ryb np. lokalnym okoniem. Wakacje nad Soliną to także okazja do spróbowania tradycyjnych potraw regionalnych grup etnicznych Bojków i Łemków. Kuchnia tych pierwszych proponuje dania sycące, smakowite i składające się z prostych składników. Kuchnia Łemków lubi natomiast nowości i jest niezwykle zróżnicowania. Kulinarne must have wakacji nad Soliną to kluski zwane haluszkami, bułeczki – proziaki oraz potrawy z ziemniaków np. gołąbki z kartoflami.

Co robić na wakacjach nad Soliną?

Wakacje nad Soliną można spędzić bardzo różnie – od błogiego odpoczynku na plaży przez aktywnie eksplorowanie Bieszczad. Bieszczady są przyjaznymi górami, gdzie nietrudno znaleźć łatwe szlaki, którymi przechadzać mogą się nawet dzieci. Znad Soliny blisko mamy do Ustrzyk Dolnych czy Sanoka, gdzie zwiedzić można największych skansen Europy. Wartymi uwagi są również mniejsze bieszczadzkie miejscowości oraz sam Bieszczadzki Park narodowy oferujący wiele atrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here