Odpowiedź na pytanie, kiedy zaczynają się wakacje, wydaje się być jasna. Większość osób jako początek wakacji wykazuje zakończenie roku w szkołach i przeszkodach. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich wakacje zaczynają się pod koniec czerwca. Zupełnie inną datę podaje branża turystyczna. Z innym terminem rozpoczęcia wakacji spotkać się możemy też, kiedy o zdanie zapytamy studentów. Kiedy więc zaczynają się wakacje.

Początek wakacji to jedna z dat granicznych. Po ich rozpoczęciu można zauważyć wiele zmian. Te widoczne są przede wszystkim w dużych miastach. To, co widać na pierwszy rzut oka, to mniejsze korki na ulicach, mniej ludzi spieszących do pracy, a także więcej grup turystycznych. Początek wakacji łatwo też zaobserwować w miejscowościach turystycznych. Tutaj tłumnie zaczynają przybywać turyści.

Kiedy zaczynają się wakacje dla dzieci?

Dzieci wieku szkolnym i przedszkolnym rozpoczynają wakacje pod koniec czerwca. Data zakończenia roku szkolnego rokrocznie podawany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zazwyczaj jest to przedostatni piątek czerwca. Wyjątek stanowią uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Ich edukacja szkolenia kończy się w ostatni piątek kwietnia. Osoby te rozpoczynają wakacje, które trwają do podjęcia zatrudniania lub do października, jeśli zdecydują się na studiowanie.

Kiedy zaczynają się wakacje dla studentów?

Odmienny termin rozpoczęcia wakacji obowiązuje studentów. Oni o zakończeniu nauki w czerwcu mogą tylko pomarzyć. Miesiąc ten dla większości jest czasem intensywnego przygotowywania się do sesji i egzaminów. Większość studentów wakacje zaczyna dopiero w lipcu, a ich start uzależniony jest od tego, jak zostały ustalane egzaminy sesji. Z racji tego, że studenckie wakacje zaczynają się później, to mogą one liczyć na dłuższą labę – na uczelnie wracają dopiero w październiku. Wyjątkiem są tu osoby, którym nie udało się zdać wszystkich egzaminów w pierwszym terminie, one muszą na uczelnie wrócić już we wrześniu, aby przystąpić do tzw. sesji poprawkowej.

Kiedy zaczynają się wakacje osób dorosłych?

Osoby pracujące, zatrudnione na etacie niestety nie mogą liczyć na 2 czy 3 miesięczne wakacje, jakie obowiązują uczniów i studentów. W ich przypadku wakacje to zazwyczaj tygodniowy lub dwutygodniowy urlop wypoczynkowy. Na taki okres absencji w pracy zazwyczaj zgadza się pracodawca. Szczyt sezonu urlopowego w Polsce to lipiec i sierpień, ale zauważa się, że coraz więcej osób dłuższe urlopy zaczyna też brać w czerwcu lub we wrześniu, a nawet w miesiącach zimowych, kiedy to wyjeżdżają na egzotyczne wakacje.

Kiedy zaczynają się wakacje dla branży turystycznej?

Jeszcze inaczej początek wakacji datuje branża turystyczna. Ona jako start wakacji wskazuje początek czerwca (w niektórych regionach nawet maj). To od tego momentu do końca września trwa tzw. wysoki sezon turystyczny. Co to oznacza? W praktyce, że w tym czasie najwięcej osób wyjeżdża na urlopy. Z racji tego kurorty i ośrodki wypoczynkowe w miejscowościach turystycznych przeżywają największe oblężenie. Podobnie jest z atrakcjami, zabytkami i restauracjami. Chcąc maksymalnie wykorzystać ten czas, w miejscach tych stosowana jest tzw. taryfa turystyczna. Obowiązuje ona na żywność, pamiątki, atrakcje i wycieczki. Oznacza ona, że za wszystkie te rzeczy zapłacimy kilka razy drożej niż poza sezonem.

Wakacje w sezonie – czy to się opłaca?

Wyjeżdżając na wakacje w sezonie, należy liczyć się nie tylko z wyższymi cenami samych wczasów i atrakcji na miejscu, ale także i z dużymi tłumami. Hałas, tłok i harmider utrudniają zwiedzanie i odpoczynek. W szczycie sezonu, aby wieść do największych atrakcji trzeba stać w długich kolejkach, a i to czasem nie pomaga i danych zabytków nie da się zobaczyć, bo np. zabraknie bitów. Problem jest też z miejscami na plaży czy w lokalnych środkach transportu. Wszystko to sprawia, że urlop w szczycie sezonu dla wielu osób staje się prawdziwym koszmarem i udręką.

Trzeba jednak pamiętać o zaletach wakacji w sezonie. To wtedy wszystkie atrakcje są otwarte, a godzinnych ich pracy zazwyczaj wydłużone – nie zawsze jest tak poza sezonem. Kolejnym plusem jest to, że w miejscowościach turystycznych uruchamia się dodatkowe środki transportu komunikacji publicznej, które dowożą do największych atrakcji – jest to spore ułatwienie dla osób podróżujących bez samochodu. Wakacje w szczycie sezonu to również możliwość uczestnictwa w wielu organizowanych imprezach festiwalach i eventach, o które trudno, kiedy wakacje dobiegną końca. Na koniec warto też pamiętać, że inni ludzie wcale nie muszą być przeszkodą. Dzięki nim życie nocne toczy się niezwykle intensywnie, a my możemy poznać nowe twarze.

Wakacje poza sezonem – na co można liczyć?

Biura podróży kuszą wakacjami poza sezonem oferując na nie atrakcyjne promocje last minute. Wiele osób chętnie korzysta z tych propozycji i już na początku roku zastanawia się, kiedy zaczynają się wakacje, aby skalkulować, w jakim terminie unikanie się najwyższych cen i tłumów turystów. Te dwa elementy to największe zalety wakacji poza sezonem turystycznym. Pamiętać trzeba też o wadach. Po sezonie wiele atrakcji jest zamkniętych, tak samo restauracji czy knajpek w miejscowościach typowo turystycznych, życie nocne zwalnia, imprez organizuje się mniej, utrudniony może być też dojazd czy wejście do niektórych zabytków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here