Balaton jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Węgrzech. Nazywany węgierskim morzem Balaton jest malowniczym jeziorem, które rozciąga się na setki kilometrów kwadratowych. Na wakacje and Balatonem przybywają zarówno ci, którzy chcą wypocząć i oddać się słodkiemu lenistwu, jak i fani aktywnego wypoczynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że Ci, którzy wakacje nad Balatonem chcą spędzić po raz pierwszy, mogą napotkać pewne problemy. Turystycznych miejscowości wokół jeziora jest bardzo dużo i czasem na pierwszy rzut oka trudno wybrać, tą która zapewni nam lubianą przez nas formę wypoczynku. Zobacz, gdzie jechać na wakacje nad Balatonem i jak tam wypoczywać.

Nad Balatonem nie sposób się nudzić. Jezioro dostarcza rozrywki ludziom w każdym wieku, jednak najchętniej wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Wakacje nad Balatonem szczególnie chętnie wybierają mieszkańcy południowej Polski. Na Węgry jest stąd blisko, a droga dojazdowa jest w dobrym stanie. Nad Balaton można więc dotrzeć w kilka godzin i rozkoszować się słońcem, wodą i plażami.

Kiedy jechać nad Balaton?

Wakacje nad Balatonem najlepiej zaplanować w sezonie letnim. Pogoda na Węgrzech nie różni się zbytnio od tej w Polsce, a więc na ciepłe dni można liczyć przede wszystkim w lipcu i sierpniu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to czas szczytu sezonu nad Balatonem i największej liczby turystów. Jeśli chce się uniknąć tłumów, wakacje nad Balatonem można zorganizować w pierwszych tygodniach czerwca lub września. Woda w jeziorze powinna być już ciepła – Balaton jest płytki i szybko się nagrzewa.

Wakacje nad Balatonem: noclegi

Wokół Balatonu znajdziemy wiele turystycznych miejscowości oferujących noclegi wczasowiczom. Mają oni możliwość zatrzymania się i w hotelach, i na kwaterach prywatnych. Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze noclegi znikają zazwyczaj już na początku roku. Warto więc o noclegach nad Balatonem pomyśleć zawczasu, aby móc wybrać tę najlepszą propozycję.

Ważne jest również dopasowanie miejsca noclegu do formy naszych wakacji. Amatorzy odpoczynku i wylegiwania się na plaży i bujnego nocnego życia powinni szukać zakwaterowania na południowym brzegu jeziora. Idealnie miejsca dla nich to Balatonfüred lub Siófok. Fani zwiedzania i oglądania zabytków powinni zatrzymać się w mieście Keszthely lub na północnym brzegu Balatonu, natomiast szukający ciszy i spokoju zarezerwować kwatery w okolicach Małego Balatonu.

Co robić na wakacjach nad Balatonem?

Balaton oferuje szereg rozrywek. Nietrudno o nieszczególnie w sezonie. Przy licznych plażach funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Można w ich zaopatrzyć się w kajaki, rowerki wodne, łódki czy żaglówki. Nad Balatonem nie będą się też nudzić fani bardziej ekstremalnych sportów wodnych. Po aktywnym wypoczynku pora na relaks na plaży. Balaton oferuje równo plaże piaszczyste, jak i trawiaste położne głównie w rezerwacie przyrody wokół małego Balatonu. Na plażach znajduje się wiele zabawek i dmuchawców, które powinny zainteresować najmłodszych wczasowiczów. Oprócz tego w dzień można spacerować lub wybierać się na przejażdżki rowerowe. Nad Balatonem nie będą się też nudzić fajni nocnych rozrywek. W sezonie w kurortach odbywają się liczne imprezy, a duża liczba dyskotek i knajpek oferuje zabawę do białego rana.

Co zobaczyć w czasie wakacji nad Balatonem?

Wakacje nad Balatonem to również okazja do poznania węgierskiej kultury, tradycji i historii. Wokół jeziora znajduje się kilka wartych uwagi zabytków oraz punktów, które koniecznie trzeba odwiedzić. W czasie wakacji nad Balatonem można się wybrać:

  • Na Półwysep Tihany – jest to jedno z najpiękniejszych miejsc nad Balatonem, niestety dziś ma ona charakter mocno turystyczny; wybierając się na wycieczkę w to miejsce, trzeba liczyć się z tłumami turystów; tłoki i tłum rekompensuje jednak piękna panorama Balatonu, pola lawendy i czerwonej papryki;
  • Do Tapolca – w to miejsce warto się udać, aby odwiedzić podziemne jezioro Lake Cave Tapolca; są to jaskinie znajdujące się pod miastem zalane wodą; zwiedzanie odbywa się na łódkach; w jego czasie ogląda się ekspozycję poświęconą geologii oraz przepływa przez jaskinię;Do winnic nad Balatonem – okolice węgierskiego morza to prawdziwy raj dla smakoszy wina; nad jeziorem górują zielone zbocza, które porośnięte są winoroślą;
  • powstają z nich dobre i niedrogie wina; w czasie wakacji nad Balatonem warto wybrać się na degustację tego trunku do jednej z licznych winnic; popularne miejsca to m.in. Badacsony czy Csopak;
  • Do Elmeny Park – to przyjazny park rozrywki dla całej rodziny; znajdziemy tu park linowy o różnych stopniach trudności, ścianę wspinaczkową, plac zabaw oraz miejsca na piknik; wyprawa do tego miejsca będzie ciekawa odskocznia od całodziennego plażowania;
  • Do aquaparku Granit Gyogyfurdo – jest to miejsce obowiązkowe dla rodzin z dziećmi; kąpielisko i aquapark dysponują źródłami termalnymi, oraz 25 krytymi i otwartymi basenami, w których kąpać mogą się najmłodsi.

Wakacje nad Balatonem to gratka dla wszystkich. Piękna przyroda, mnóstwo atrakcji i ciele wody pozwalają zrelaksować się, nabrać dystansu i energii do dalszego działania. Wakacje nad Balatonem najlepiej zacząć planować wcześniej, aby nie przepłacać i móc wybierać z szerokiej oferty noclegowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here