Wakacje nad jeziorem stanowią ciekawą alternatywę wobec wczasów nad morzem. Nad jeziorem można wypoczywać zarówno w Polsce, jak i zagranica. Ta forma wypoczynku cieszy się coraz większą popularnością. Wakacje nad jeziorem bardzo chętnie wybierają rodziny z małymi dziećmi. Jako zalety tego typu wczasów wskazują spokojne i czyste wody, ich wyższą temperaturę oraz większy spokój niż na nadbałtyckich plażach. Zobacz, gdzie warto pojechać na wakacje nad jeziorem.

Urlop nad jeziorem zazwyczaj kojarzy się z Mazurami czy Kaszubami. Warto jednak pamiętać, że w Polsce jezior jest bardzo dużo. Niemal w każdym województwie znajdziemy takie, nad którym warto wypoczywać. Dzięki temu urlop nad jeziorem wcale nie musi być długą wyprawą. Warto wybrać się na niego, nawet jeśli ma się tylko wolny weekend. Pozwoli to zregenerować siły oraz nabrać energii do dalszego działania. Zazwyczaj wokół najpopularniejszych jezior znajdziemy dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, toteż rezerwacja noclegów nie stanowi wielkiego wyzwania.

Wakacje nad jeziorem na Mazurach

W przypadku urlopu na Mazurach trudno wskazać jedno konkretne miejsce. Jezior jest tu co niemiara, a każde jest niezwykle atrakcyjne. O palmę pierwszeństwa w kategorii najlepsza miejscowość na wakacje nad jeziorem walczą takie miejsca jak Giżycko, Mrągowo, Węgorzewo, Ruciane – Nida czy Mikołajki. Te kurorty w sezonie przeżywają największe oblężenie. Mimo bogatej bazy ośrodków wypoczynkowych, kwater i kempingów w okresie letnim może być bardzo trudno, dlatego też wakacje nad jeziorem warto zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Warto to zrobić, bo na turystów wypoczywających nad mazurskimi jeziorami czeka wiele atrakcji i to nie tylko tych związanych z żeglowaniem.

Wakacje nad jeziorem na Kaszubach

Wakacje nad jeziorem można zorganizować nie tylko na Mazurach, ale i na Kaszubach. Jednym z piękniejszych i chętniej wybieranych miejsc jest jezioro Wdzydze, które często nazywane jest też Kaszubskim Morzem. Duże i głębokie zadziwia 8 wyspami i malowniczymi wioskami położonymi wokół. Turyści najczęściej zatrzymują się po północnej stronie jeziora w miejscowości Kiszewskie. Wieś ta słynie m.in. z najstarszego skansenu w Polsce, czyli Kaszubskiego Parku Etnograficznego, w którym zgromadzono drewniane domy z wyposażeniem. W Parku podziwiać również starą kuźnie czy zabytkowy kościół z terenu Kaszub. W samym Wdzydze Kiszewskie położonych jest kilka hoteli oraz domów letniskowych. Na turystów czekają też przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, bary i sklepiki. Wakacje nad jeziorem mogą również przybrać bardziej ekstremalną formę. Miejsce to zapraszam np. na spływ kajakowy Wdą lub do odwiedzenia Borów Tucholskich.

Wakacje nad jeziorem na południu Polski

Chociaż wakacje nad jeziorem głównie kojarzą się z północnymi krańcami Polski, to wypoczywać nad wodą można również na południu. Jednym z najpopularniejszych miejsc wakacji nad jeziorem na południu Polski jest miejscowość Polańczyk. Położona jest ona na lewym brzegu jeziora Solińskiego, które jest największe w całych Bieszczadach. Wokół Polańczyka znajdziemy liczne ośrodki wypoczynkowe, kurorty SPA, sanatoria i kempingi. Nad brzegiem jeziora działają przystanie wodne, kąpieliska i pola namiotowe. W sezonie letnim jest tu gwarno i tłoczno, a życie toczy się pełną parą. Na wakacje nad jeziorem Solińskim często wybierają się osoby leczące choroby górnych dróg oddechowych. Wynika to z tego, że Polańczyk to również uzdrowisko. Zdrowi turyści nie powinny jednak omijać tego miejsca. Piękne widoki, bieszczadzkie wzniesienia i ładna plaża sprawiają, że wypoczynek jest naprawdę udany.

Wakacje nad jeziorem w województwie lubuskim

Wypoczynek nad wodą zapewnia również Pojezierze Lubuskie. Najpopularniejszą miejscowością na wakacje nad jeziorem jest Łagów. Pięknie położony na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami, jest to miejsce, gdzie można i plażować i zażywać kąpieli wodnych. Swoje miejsce odnajdą tu również fani sportów wodnych.

Wakacje nad jeziorem w województwie mazowieckim

Oddalony o 25 km od Warszawy Zalew Zegrzyński na Narwi to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy. Nad zalewem nie brakuje ośrodków wypoczynkowych i kempingowych, dlatego miejsce to jest dobrym pomysłem na wakacje nad jeziorem nie tylko dla Warszawiaków. Większość turystów na urlop wybiera Nieporęt i Zgierz. Ta pierwsza miejscowość oferuje szeroką plażę, liczne tereny zielone, infrastrukturę dla dzieci, drewniane molo, piękne alejki spacerowe oraz zaplecze do sportów wodnych. Podobne atrakcje oferuje Zgierz, gdzie można dodatkowo zwiedzać forty twierdzy i pałac.

Wakacje nad jeziorem za granicą

Wakacje nad jeziorem nie muszą mieć tylko wymiaru krajowego. Nad jeziorami możemy odpoczywać również poza granicami Polski. Krainą pięknych jezior jest Austria. Bez trudno można tu odnaleźć mniejsze i większe jeziora, które zapewniaj cała moc wrażeń. Jako najpopularniejsze ośrodki turystyczne wymienia się jeziora: Traunsee, Hallstatt, Altausseer, Attersee i wiele innych.

Przyjemne wakacje nad jeziorem można również spędzić w miejscowościach okolicach jeziora Como (Włochy i Szwajcaria) oraz Garda. Obydwa położone są w północnej części Włoch i cieszą się dużą popularnością i licznymi odwiedzinami turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here