Wakacje w górach to nie tylko Zakopane i Karpacz. Polskie góry oferują o wiele więcej możliwości. Bez względu na to, którą miejscowość się wybierze na urlop, to czas spędzony w górach pozwoli rozkoszować się dziką przyrodą i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Gdzie wyjechać na wakacje w góry, aby uniknąć tłumu turystów?

Południe Polski to region niezwykle atrakcyjny turystycznie. Osoba, która chce spędzić wakacje w górach, ma niemały dylemat, gdzie jechać na urlop.  Faktu nie ułatwia fakt, że w każdym miejscu napotkać można inny klimat i atmosferę. Jedni wybiorą najpopularniejsze kurorty na czele z Zakopanem czy Karpaczem, inni szukać będą mniej uczęszczanych miejscowości, które gwarantują ciszę i spokój.

Modne wakacje w górach

Jednym z najpopularniejszych kurortów w polskich górach jest Szczyrk. Rokrocznie odwiedza go tysiące turystów.  Szczyrk popularny jest zarówno latem, jak i zimą. O każdej porze roku na turystów będą czekać liczne karczmy i gospody, w których bez trudno można poczuć góralską atmosferę. Wakacje w górach w okolicach Szczyrku to również idealne miejsce dla fanów kolarstwa górskiego. Fani pieszych wędrówek mogą natomiast zdobywać szczyty takie jak: Skrzyczne, Malinów, Magura.

W Beskidy po odpoczynek

Osoby szukające na wakacjach w górach odpoczynku i chwili wytchnienia koniecznie powinny wybrać się do uzdrowiska Wysowa Zdrój. Znajduje się ono w dolinie Ropy w najwyższej części Beskidu Niskiego. W okolicach uzdrowiska znajdują się liczne malownicze ścieżki spacerowe. Dolina Łopacińskiego czy wzniesienia Wysoty. Dużą atrakcją jest również góra Jawor i znajdująca się na niej prawosławna cerkiew łemkowska Opieki Matki Bożej. Wysowa to również idealne miejsce na wakacje w górach dla osób chcących skorzystać z zalet leczniczych wód mineralnych.

Na wakacje w Tatry

Wakacje w Tatrach cieszą się niezwykłą popularnością. Jednym z modniejszych kurortów jest Bukowina Tatrzańska. Ta turystyczna wieś położona jest na grzbietach kilku wzgórz, które dzielą liczna potoki. Urlop w Bukowinie to okazja do podziwiania typowo górskich i malowniczych krajobrazów. Funkcjonuje tu szeroko rozbudowana baza noclegowa oraz dostępne są liczne atrakcje turystyczne. Do Bukowiny Tatrzańskiej na wakacje w górach wybierają się te osoby, które męczy rozrywkowa atmosfera stolicy polskich Tatr.

Alternatywą dla Bukowiny są wakacje w dolinie rzeki Ochotnicy. Znajdują się tu dwie miejscowości Ochotnica Dolna i Górna, które leżą u podnóża Gorców. Turystów przyciągają tu liczne szlaki górskie oraz Gorczański Park Narodowy. Spędzając tu wakacje w górach, warto wybrać się na Jaworzynę Kamienicką, z której szczytu można ograć tatrzańskie szczyty.

Wakacje na Podhalu

Jedną z najpiękniej położonych miejscowości w Polsce jest Małe Ciche. Usytuowane na Podhalu leży na wysokości 830860 m n.p.m. Małe Ciche niema sąsiaduje z Poroninem i Zakopanem. Z każdej części tej malowniczej miejscowości rozpościera się przepiękny widok na Tatry. Wybierają tę miejscowość na urlop, zyska się możliwość bliższego poznania polskiej części Tatr.

Wakacje w Karkonoszach – gdzie jechać?

Doskonałą bazą wypadową pozwalająca poznać Karkonosze jest słynna Szklarska Poręba. Miejscowość ta oferuje liczne wodospady, olbrzymie głazy, strumienie oraz szczyt Szrenica z krzesełkową kolejką linową. Będąc na wakacjach w górach w tych okolicach, warto również poznać Izery. Znajduje się tam wiele szlaków pieszych, które pozwalają na długie i spokojne spacery.

Gdzie na wakacje w górach?

Polskie góry są niezwykle popularnym miejscem wakacji oraz krótkich urlopów. Najtłoczniej zawsze jest w Tatrach. Trudno tuja o niezatłoczone szlaki i spokój. Najpopularniejsze atrakcje łącznie odwiedzają miliony turystów. Podaje się, że jest ich więcej niż w Alpach czy Pirenejach. Osoby, które na wakacjach w gofrach szukają wytchnienia i samotności powinny wybierać się w bardziej dzikie i mniej znane Bieszczady. Trzeba jednak pamiętać, że od dłuższego czasu i bieszczadzkie szlaki zaczynają być odkrywane przez masową turystykę. Coraz trudniej tu o samotne wędrówki z dala od cywilizacji.

Wakacje w górach – pomysł i na lato i na zimę

Wakacje w górach to rozwiązanie uniwersalne. Wypoczynek można zaplanować i latem, i zima. Latem wakacje w górach wybierają fani pieszych wędrówek, zimą natomiast sympatycy nart i snowboardu. Turystyczne miejscowości żyją więc pełną parą przez cały rok, a atrakcji dla turystów nie brakuje. Bogata baza hotelowa sprawia, że zatrzymać się można w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych uzdrowiskach, sanatoriach czy na kwaterach prywatnych. Ceny wakacji w górach są niezwykle zróżnicowane i zależą od tego, jaki standard zakwaterowania się wybierze. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że w najpopularniejszych miejscowościach nie będzie tanio. Wysokie koszty ponosi się również na bilety wejściowe do najbardziej znanych atrakcji turystycznych np. na kolejkę na Kasprowy Wierch.  Niektórych ceny mogą też zaszokować w restauracjach. Te umieszczone w turystycznych centrach stosują tzw. taryfę turystyczną i za posiłek zadają nie mało. Można jednak znaleźć miejsca lokalne i oddalone trochę od turystycznych ścieżek, które pozwalają zjeść za przyzwoite pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here