Wakacje w Zakopanem to uniwersalny pomysł na wypoczynek. Urlop w stolicy polskich Tatr można spędzić zarówno zima, jak i latem. A co najważniejsze wypoczynek o każdej porze roku będzie tym pełnym atrakcji i rozrywki. Wakacje w Zakopanem to doskonała propozycja na wypoczynek z dziećmi, solo czy z przyjaciółmi. Wczasy w górach to również dobry pomysł dla seniorów, który poszukują sprawdzonych senatorów i ośrodków rehabilitacyjnych. Zobacz, jak zorganizować wakacje w Zakopanem oraz jak co zobaczyć w stolicy polskich Tatr.

Kiedy myśli się o wakacjach w polskich górach zazwyczaj w pierwszej chwili myśli się o Zakopanem. Jest to nie tylko stolica polskich Tatr, ale i znany ośrodek turystyczny. Miasto położone u podnóża Tatr co roku odwiedza miliony turystów. Chętnie przyjeżdżają tu zimą na narty, a latem na wypoczynek i wędrówki górskimi szlakami. Dogodne położenie, bogata oferta kulturalna i rozrywkowa, a także rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawia, że do Zakopanego na wczasy przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale i obcokrajowcy.

Co trzeba wiedzieć o Zakopanem?

Zakopane jest miastem położonym na południu Polski. Miasto nazywane jest zimową stolicę Polski i nie ma w tym ani krzty przesady. Zimowe wakacje w Zakopanem modne stały się w latach 20. XX wieku. Wtedy to do sennego, górskiego miasteczka zaczęła przybywać arystokracja i celebryci. Od tego czasu miast nieprzerwanie się rozwija, a zimą do Zakopanego przybywają tysiące turystów. Wczasowicze uroki tego miejsca doceniają również latem. W sezonie letnim Zakopanem przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie brakuje tu rodzin z dziećmi, seniorów, grup przyjaciół, zakochanych czy samotników, którzy chcą przemierzać tatrzańskie szlaki.

Wakacje w Zakopanem: noclegi

Wakacje w Zakopanem najlepiej planować z dużym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli chce się spędzić w górach urlop w szczycie sezonu zarówno letniego, jak i zimowego. Wtedy mimo szerokiego wyboru miejsc noclegowych może być problem z rezerwacją wolnych miejsc. Tych brakuje również w terminach dużych imprez np. pucharu Świata w Skokach Narciarskich.

W czasie wakacji w Zakopanem można zatrzymać się na kwaterach prywatnych, w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub eleganckich hotelach. To, na jaki typ zakwaterowania się zdecydujemy, zależy od zasobności naszego portfela. Miasto oferuje i coś dla osób szukających tanich wczasów w górach i dla tych, którzy lubią odpoczywać luksusowo i wakacje łączyć z pobytem w SPA. Ośrodki wypoczynkowe położone są zarówno w centrum miasta, jak i blisko szlaków górskich.

Wakacje w Zakopanem: moc atrakcji dla każdego

Wakacje w Zakopanem to dobra opcja na wypoczynek o każdej porze roku. Urlop można zaplanować na dłużej lub w stolicy polskich tatr spędzić szalony weekend. Mnogość atrakcji sprawia, że każdy będzie się tu dobrze bawił. Przy pięknej pogodzie największą atrakcją Zakopanego są spacery tatrzańskimi ścieżkami i szlakami. Oferują one zarówno krótkie wyprawy w doliny, jak i wielogodzinne wędrówki po trudniejszych szlakach, które docenią zapalni taternicy. Bez względu na długość i rodzaj spaceru będzie można podziwiać piękne krajobrazy i oddychać czystym powietrzem. I chociaż w sezonie trudno o spokój i ciszę na najpopularniejszych szlakach, to na tych dalszych nie trudno uciec od gwaru i tłumu.

Górskie wędrówki to nie jedyne atrakcje wakacji w Zakopanem. Niemałą popularnością cieszą się też dwie kolejki – na Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Wyjazd nimi jest atrakcją i dla dorosłych i dla dzieci. Z góry roztacza się piękny widok na tatry i miasto. Na szczytach można również odpocząć na leżakach czy posilić się góralską herbatą. Trzeba jednak pamiętać, że w szczycie sezonu kolejki są niezwykle oblegane, o bilety ciężko, a do kas ustawiają się prawdziwe tłumy. O wiele lepiej więc bilet kupić z wyprzedzeniem przez Internet.

Co robić na wakacjach w Zakopanem, kiedy pada?

Pogoda w górach bywa kapryśna. Nawet jeśli na wakacje w Zakopanem wybierzemy się latem nie ma gwarancji, że trafimy na wysokie temperatury. Trzeba liczyć się z tym, że może być zimno i padać. Na szczęście nawet przy kiepskiej pogodzie Zakopane nie pozwala się nudzić. Na turystów czeka bogata oferta kulturalna i rozrywkowa. Do najpopularniejszych atrakcji zalicza się wizytę na basenach termalnych, gdzie można zażywać kąpieli w wodzie pochodzącej z głębi ziemi. W mieście znajdziemy też liczne muzea, opowiadajcie historię regionu oraz prezentujące jego tradycje i kulturę. Dla najmłodszych wczasowiczów niemałym przeżyciem będzie wizyta w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, autora przygód Koziołka Matołka.

Jako sposób na spędzenie wakacji w Zakopanem wymienia się również:

  • spacer najsłynniejszą z ulic Zakopanego – Krupówkami, gdzie można zakupić pamiątki, a potem odpocząć  w karczmie przy góralskim jedzeniu;
  • odwiedzenie Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba;
  • odwiedzenie galerii Władysława Hasiora;
  • zadumać się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku;
  • wjechać na szczyt Skoczni Wielka Krokiew;
  • odwiedzić Dom do góry nogami.

Na wakacje w Zakopanem warto wybrać się o każdej porze roku. Opcji spędzania wolnego czasu nie brakuje, a każda z atrakcji to moc wrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here