Pierwsze wspólne wakacje z dzieckiem bywają stresujące i dla malucha, i dla rodzica. Jeszcze więcej stresu doświadczamy, kiedy na urlop chcemy wyjechać z niemowlakiem. Wiele osób odpuszcza sobie takie wyjazdy i na wczasy decyduje się, dopiero kiedy dziecko podrośnie. Czy słusznie? Nie zawsze Wakacje z niemowlakiem nie oznaczają tych mniej udanych niż urlop we dwoje czy ze starszym dzieckiem. Trzeba jednak pamiętać, że aby wakacje z niemowlakiem dostarczyły tylko pozytywnych wrażeń, konieczne jest przygotowanie się do nich.

Wakacje z niemowlakiem to prawdziwe przedsięwzięcie. Nie oczna to jednak, że ma się ono nie udać. Na podróże z małym dzieckiem decyduje się coraz więcej osób. Co więcej, wymieniają oni liczne zalety wakacji z niemowlakiem – od atrakcyjnej ceny, po możliwość spędzenia czasu rodzinnie, aż do pozytywnego wpływania na rozwój malucha. Zanim jednak wybierze się na wakacje z niemowlakiem, warto poznać kilka obowiązujących zasad.

Kiedy jechać na wakacje z niemowlakiem?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że wakacje z niemowlakiem powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem pediatrą prowadzącym dziecko. Co do zasady podróżować można z maluchem powyżej 3 miesięcy, wtedy to wykształca się w jego organizmie bariera ochronna na różnego rodzaju bakterie i wirusy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wcześniaków czy dzieci bardzo chorowitych granica ta jest przesunięta. Warto również pamiętać, że dla malucha podróż będzie zupełnie nową sytuacją. Nawet jeśli jeszcze jest zbyt małe, aby zrozumieć całą wyprawę, to jego organizm na pewno odczuje zmianę klimatu. Oznacza to, że kilka pierwszych dni, a nawet tydzień maluch może być marudny, rozdrażniony, mieć kłopoty ze snem czy gorączkować. Na to wszystko trzeba być przygotowanym, wybierając się na wakacje z niemowlakiem.

Najlepszy termin na wakacje z niemowlakiem

Termin wakacji z niemowlęciem trzeba dobrze zaplanować. Najlepiej omijać szczyt sezonu, kiedy to turystów jest najwięcej. Dziecko może nie czuć się najlepiej wśród tłumów rozwrzeszczanych i bawiących się wczasowiczów. Należy też pamiętać, że niemowlakowi mogą nie służyć upały, które zazwyczaj panują w sezonie letnim.

Gdzie jechać na wakacje z niemowlakiem?

Na wakacje z niemowlakiem najlepiej omijać głośne i najpopularniejsze kurorty oblegane przez turystów. W takich miejscach ciężko będzie poruszać się wózkiem, a hałas i spaliny samochodów będą drażnić małego podróżnika. Na wakacje z niemowlakiem nie warto wybierać się do dużych miast. Lepiej poszukać gospodarstw agroturystycznych lub spokojnych miejscowości. Tych przeznaczonych dla rodzin z dziećmi nie brakuje i nad morzem, i na Mazurach. Z niemowlakiem można również wyjechać w góry. Jako dobre miejsca na wakacje z niemowlakiem podaje się: Krynicę Morską, Dziwnów, Sorkwity, Pisz, Krynicę – Zdrój czy Rabkę.

Wakacje z niemowlakiem za granicę?

Pierwsze wakacje z niemowlakiem lepiej spędzić w Polsce. Będzie to bezpieczniejsza opcja. Podróże po świecie można zostawić na kolejne wyprawy, co nie oznacza, że trzeba z nimi czekać, aż dziecko dorośnie. Należy pamiętać, że wakacje z niemowlakiem za granicą są nieco bardziej problematyczne. Wiążą się ze znaczną zmianą klimatu oraz w wielu przypadkach z koniecznością wykonania szczepień ochronnych. Jeśli już konieczne na wakacje z niemowlakiem chcemy wyjechać za granicę, to najlepiej wybierać kierunki europejskie. W nich jest mniejsze ryzyko zachorowania na mniej znane choroby, a Polacy jako obywatele UE mogą łatwo skorzystać z opieki medycznej na wysokim poziomie.

Jak wybrać hotel na wakacje z niemowlakiem?

Przy wakacjach z niemowlakiem ważne jest nie tylko miejsce odpoczynku, ale i zakwaterowania. Powinno ono być dostosowane do potrzeb najmłodszego podróżnika. Najlepiej od razu prosić o kwaterunek w pokoju po najcichszej stronie kurortu z dala od ulicy, klubów, kawiarni czy promenady. Jednocześnie dobrze, aby sam ośrodek znajdowała się w pobliżu atrakcji i nie trzeba było do nich przemierzać długich kilometrów.

Sam pokój powinien być przestronny – małe dziecko potrzebuje dużo miejsca, a jeszcze więcej miejsca potrzebują potrzebne sprzęty i zabawki. Dobrze też, aby w pokoju znajdowało się łóżeczko turystce, pralka, suszarka i żelazko. Pokój powinien być na parterze lub niewysokim piętrze, ewentualnie na wyższym, jeśli w budynku jest winda.

Czym podróżować z dzieckiem?

Na wakacje z niemowlakiem najlepiej wybrać się samochodem. Auto przed podróżą należy jednak dobrze przygotować: zamontować w nim rolety przeciwsłoneczne i fotelik samochodowy. Warto pamiętać, że niemowlę nie powinno spędzać w samochodzie więcej niż 2 godziny dziennie, bo może to wpływać negatywnie na jego kręgosłup. Jeśli podróż będzie dłuższa, należy zadbać o cogodzinne przerwy i wyciągać dziecko z fotelika, aby mogło zmienić pozycje. Malucha można również przewozić w gondoli wózka – musi ona jednak posiadać możliwość zamontowania w samochodzie i mieć pasy bezpieczeństwa. W przypadku podróży za granicę samochodem konieczne jest sprawdzenie przepisów przewodu dziecka.

Podróż samolotem z niemowlakiem również jest możliwa. Maluchowi zazwyczaj przysługują bilety w tańszej cenie. Podróżuje on na kolanach rodziców i jest przypięty specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Na dłuższych trasach można skorzystać z łóżeczka samolotowego. Na lotnisku dziecko przysługuje szereg praw np. możliwość odbycia szybszej kontroli bezpieczeństwa czy wniesienia za bramki butelek z mlekiem. Warto dowiedzieć się jakie udogodnienia na nas czekają i z nich skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here