Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, co zrobić w wakacje z psem. Często przyjaciela domu na czas urlopu oddajemy do znajomych, czy rodziny lub umieszcza w psim hotelu. Są jednak i ci odważni, którzy na wakacje wyruszają z psem. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Wakacje z psem nikogo już nie dziwią. Co więcej, coraz częściej hotele i inne ośrodki zakwaterowania pozwalają na nocowanie czworonogiem. Z psem można również wejść do wielu atrakcji turystycznych. Zobacz, gdzie jechać na wakacje z psem i o czym pamiętać.

Wakacje z psem zazwyczaj wymagają większego przygotowania niż samodzielna podróż. Przede wszystkim trzeba zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty, które pozwolą na swobodne przemieszczenie się psa po Europie. Standardowo wymagane są szczepienia przeciwko wściekliźnie, chip oraz paszport dla psa. Z czworonogiem można podróżować każdym ze środków transportu – wymagane jest jednak zakupienie dla niego osobnego biletu. Jest on tańszy niż dla człowieka. Najwięcej kontrowersji wzbudza podróż z psem samolotem. Tutaj na uwadze trzeba mieć to, że większe psy są zmuszone do podróży w luku bagażowym. Nie mniej jednak na wakacje z psem zazwyczaj wyruszamy własnym samochodem. To najwygodniejsza i najlepsza forma podróży z domowym pupilem.

Wakacje z psem w górach

Jedną z ciekawszych destynacji na wakacje z psem są polski góry. Z czworonogiem lepiej jednak omijać zatłoczone tatrzańskie szlaki i wybrać się w mniej popularne miejsca. Jako idealne miejsce na wakacje z psem wskazuje się mniej znane Góry Bystrzyckie. Szlaki tam biegną pośrodku przepięknych lasów i nie wymagają wyczerpujących wspinaczek pod górę. Praktycznie płaski teren sprawia, że spacery nie są męczące i zarówno właścicielowi, jak i czworonogowi zapewniają relaks i dobrą zabawę.

Wakacje z psem nad morzem

Sporo zabawy przyniosą wakacje z psem nad morzem. Długie plaże stanowią idealne miejsce na spacery. Psiaki mogą gonić za mewami lub wskakiwać w morskie fale. Na wakacje z psem nad morzem najlepiej wybrać się poza sezonem, kiedy to bałtyckie plaże nie są zatłoczone, a przejście brzegiem nie stanowi problemu. Na urlop nadaje się niemal każda z nadmorskich miejscowości.

Wakacje z psem na wodzie

Jeśli nudzą cię wakacje z psem, które opierają się tylko na spacerach, możesz pomyśleć o bardziej ekstremalnych rozrywkach. Ciekawym pomysłem jest zabranie pupila do Narwiańskiego Parku Narodowego. Większość szlaków tutaj tymi wodnymi i przemierza się je kajakiem. Na zwiedzanie można zabrać też psa. Jeśli to będzie jego pierwszy raz, dobrze jest postawiać na kilak krótszych tras i zobaczyć, czy przeprawy kajakowe mu odpowiadają. Jeśli tak to czeka na was jeszcze 45 kilometrów spływów, ciszy, spokoju i przepięknej przyrody.

Wodne wakacje z psem można przeżyć również wybierając się na spływ tratwą po Biebrzy. I dla psa i dla jego właściciela jest to nie małą przygodą. Trzeba jednak pamiętać, że spływy nie należą do najłatwiejszych – wymagają wielogodzinnego wiosłowania, ale i tak warto!

Wakacje z psem za granicą

Wakacje z psem wcale nie muszą ograniczać się tylko do Polski. Z czworonożnym przyjacielem można wybrać się też nieco dalej. Krajem przyjaznym psom jest m.in. Austria. Znajdziemy tu wiele kwater, które pozwalają na nocowanie ze zwierzęciem. Stosunkowo niewielkie ilości turystów nie powinny też przestraszyć psa. Miejsce na spokojne wakacje z psem pełne spacerów i pięknych widoków to region Hall – Wattens.

Przyjazne podejście do psów mają też Niemcy. Wakacje z psem u naszych zachodnich sąsiadów nie powinny nastręczać dużych problemów. Łatwo tu o zarezerwowanie noclegów, przemieszczanie się i rozrywki. Ciekawe szlaki do spacerów z pupilem można odnaleźć m.in. w regionie Berchtesgaden w Bawarii, gdzie spaceruje się wokół jeziora Hintersee  czy wąwozem Wimbachklamm. Alternatywą dla tego miejsca jest Park Narodowy Jasmund, gdzie królują kredowe klify. Wybierając się tu na wakacje z psem, zastaniesz malownicze krajobrazy, piękne widoki, 400 metrowe molo oraz całe mnóstwo psiolubnych szlaków spacerowych.

Na zagraniczne wakacje z psem wybrać się można również do Włoch. Szczególnie polecany jest region Val di Funes w Dolomitach. Jest to malownicza dolina otoczona szarymi szczytami. Zielone łąki i masa szlaków pozwalają na długie spacery.

Wiele osób decyduje się też na wakacje z psem w Norwegii. Psiarzy ciągle przede wszystkim do Preikestolen. Z psem wchodzi tu cała masa ludzi. 203 godny marszu i 3,8 kilometra pokonują i małe i duże czworonogi. Trzeba jednak pamiętać, że im dłuższe łapy, tym lepiej.

Wakacje z psem nie muszą być trudne i problematyczne. Planując je, trzeba jednak pamiętać o zasadzie, że pies zawsze jest pełnoprawnym uczestnikiem wyprawy. Jego dobro i komfort powinny być stawiane na równi z naszym. Warto więc przyjrzeć się miejsca, które wybiera się na wakacje z psem i sprawdzić, czy będą one przystosowane do jego możliwości. Na szczęście dziś można znaleźć coraz więcej serwisów i stron polecających przyjazne dla czworonogów miejsca do nocowania i odwiedzenia. Wybór jest naprawdę spory. Nie pozostaje więc nic innego, jak pakować walizki i wyruszać na wakacje z psem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here