Co zabrać na wakacje? To pytanie często pada, kiedy stoimy przed otwartą walizką i nie wiemy, co do niej zapakować. Wbrew pozorom pakowanie na wakacje wcale nie jest proste. To, co zabrać na wakacje zazwyczaj determinuje długość pobytu na wczasach oraz miejsce wypoczynku. Jest jednak kilka pozycji, które trzeba zabrać, bez względu na to, gdzie się jedzie. Warto wpisać je na stałą listę rzeczy do spakowania na wakacje. Dzięki temu przy żadnym wyjeździe się o nich nie zapomni – a bez nich jak bez ręki.

W czasie pakowania na wakacje wiele osób ma problem z ustaleniem, co tak naprawdę będzie potrzebne na wyjeździe. Skutkuje to tym, że do walizki wrzucamy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które ani razu nie przydadzą się podczas urlopu. Jednocześnie zapominamy o tych podstawowych. Efekt: walizka pękająca w szwach, ale zupełnie nieprzystosowana do wyjazdu. Zanim więc zacznie się napełniać podróżną torbę, warto zrobić sobie listę rzeczy pt. co zabrać na wakacje. Pomoże ona w odpowiedzialnym pakowaniu i sprawi, że nie będzie ono trudne i czasochłonne.

Jak spakować się na wakacje?

To, co pakujemy do walizki na wakacje w dużej mierze uzależnione jest od tego, gdzie i na jak długo jedziemy. Inaczej będzie wyglądać lista co zabrać na wakacje w przypadku wczasów w 5 gwiazdkowym hotelu all inclusive, inaczej, kiedy płyniemy w rejs lub wybieramy się na wyprawę rowerową. Są jednak i pewne uniwersalne pozycje, o które trzeba zabrać przy każdym wyjeździe.

Dokumenty w walizce podróżnej

Na pierwszej pozycji listy co spakować na wakacje powinny znaleźć się dokumenty. Są one najważniejsze i często bez nich nigdy nie pojedziemy. To jakie dokumenty ze sobą zabieramy, zależy od rodzaju podróż – w przypadku wakacji w Polsce wystarczy dowód osobisty i prawo jazdy, jeśli chcemy poruszać się samochodem. Jeśli wybieramy się poza granicę Unii Europejskiej, konieczny jest paszport, czasem wiza. Dobrze jest mieć też kartę europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego, która pozwala na skorzystanie z opieki medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej. Koniecznie trzeba też spakować dokumenty podróżne takie jak bilet, potwierdzenia rezerwacji noclegów itd.

W przypadku podróży zagranicznych zawsze warto mieć ze sobą ksero dokumentów. Będzie on przydatne w razie zagubienia i kradzieży oryginałów i pozwala w szybszym ustalaniu tożsamości przez miejscową policję i wyrobieniu nowych. Dobrym pomysłem jest także skan dokumentów przesłany na swój adres mailowy.

Apteczka na podróż

Zastanawiając się co zabrać na wakacje, nie można pominąć apteczki. Musi zmieścić się ona w każdym bagażu. Standardowo na wakacje powinno zabrać się ze sobą leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, płyn do dezynfekcji, środki opatrunkowe. Jeśli stale zażywa się jakieś leki również i one powinny znaleźć się w apteczce. Niekiedy w przypadku dalekich lub egzotycznych podróży wymagane są dodatkowe farmaceutyki np. profilaktyka przeciwko malarii czy na chorobę wysokościową. Przed wyjazdem do danego kraju warto też sprawdzić, czy panują w nim duże plagi komarów i jeśli tak, zaopatrzyć się w specyfiki na nie.

Elektronika i inne sprzęty

Chociaż elektronika na wakacjach nie jest najważniejsza, to nie sposób wyobrazić sobie bez niej funkcjonowania. Na wakacje warto zabrać telefon komórkowy (również ze względu bezpieczeństwa), ewentualnie aparat (jeśli nie chce się korzystać z tego w telefonie) oraz ładowarki do obydwóch sprzętów. Wiele osób też na listę co zabrać na wakacje wpisuje tablet/laptop, czytnik e-booków, powerbank, dodatkowe karty pamięci, MP3.

Podstawowe kosmetyki w podróży i nie tylko

Do bagażu koniecznie trzeba wrzucić podstawowe kosmetyki. Jakie to są? Bez względu na to, czy jedzie się nad morze czy w góry – krem do opalania (warto też zabrać nakrycie głowy), żel do dezynfekcji rąk, mokre chusteczki, balsam ochronny do ust. W przypadku krótkiego urlopu nie warto zabierać ze sobą kosmetyków w pełnych wymiarach. Zajmą one cenne miejsce w walizce, a i tak nie zużyje się ich całych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą kosmetyków w wersji mini. Miniaturowe kosmetyki (w niewielkich butelkach) można bez problemu kupić w każdej drogerii. Wiele z nich oferuje również zestawy podróżnych buteleczek, do których można przelać swoje ulubione produkty. Warto pamiętać, że kosmetyki takie jak szampon czy żel pod prysznic często znajdują się na wyposażeniu pokoju hotelowe, więc w przypadku ich zapomnienia nie ma co rozpaczać.

Co zabrać na wakacje z odzieży?

Najwięcej problemów sprawia jednak pakowanie ubrań. Tych bardzo często zabieramy zbyt wiele i zazwyczaj są one niedostosowane do warunków pogodowych, w których będziemy wypoczywać. Aby uniknąć tego błędu, warto przed wyjazdem sprawdzić aktualne prognozy pogody oraz ustalić plany wakacyjne. Pomoże to w sporządzeniu właściwej listy ubrań do spakowania i unikania np. zabranie butów na wysokim obcasie, kiedy jedziemy wędrować w Bieszczadach. Najlepiej na wakacje zabierać ze sobą ubrania wygodne, przewiewne i szybkoschnące. Dobrze zadbać o zapakowanie kurtki przeciwdeszczowej, nakrycia głowy i ubrań, które pozwolą na ubieranie się na tzw. cebulkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here