Pakując się na wakacje, nie można zapomnieć o lekturze, która umili nam letni wypoczynek. Zabraną książkę można czytać nie tylko na plaży, ale i w czasie lotu samolotem czy w czasie oczekiwania na lot. Sprawi, że długie kolejki czy okresy czekania na transport nie będą się nudzić. Zobacz, jakie książki na wakacje są najlepsze.

Książki na wakacje to dla wielu osób podstawowa rzecz, która pakują do walizki. Bez nich nie wyobrażają sobie wyjazdu. Kompletowanie książek na wakacje zaczynają już na długo przed urlopem, wszak wczasy to idealna pora, aby nadrobić zaległości w lekturze. Po, jakie książki na wakacje sięgają Polscy najczęściej?

Kto czyta książki na wakacjach?

Jak podają statystyki, książki na wakacjach czytają głównie kobiety. Przede wszystkim sięgają one po lekką i rozrywkową literaturę, która pozwala się odstresować. Bardzo często tez jako książki na wakacje wybieramy nowości z aktualnego roku, których nie było czasu przeczytać w czasie poprzednich miesięcy. Nieco rzadziej na wakacje zabieramy dobrze znane klasyki. Szukając dobrych książek na wakacje, warto więc sprawdzić aktualne premiery i wybrać te lektury, które pokrywają się z naszymi zainteresowaniami.

Książki na wakacje to też przewodniki

Na wakacje warto zabrać nie tylko lekką bestselertyke, ale i książki dotyczące kraju, w którym odpoczywają. Podstawą w tym zakresie są przewodniki. Przybliża nam one historię odwiedzanego regionu, jego kulturę oraz podpowiedzą, co warto zobaczyć. Wiele przewodników zawiera też spis podstawowych zwrotów w danym języku oraz wykaz wartych polecenia restauracji, sklepów oraz noclegów. Zawarte w przewodnikach informacje praktyczne będą niemałą pomocą w wakacyjnym odkrywaniu. Warto pamiętać, że książki na wakacje w formie przewodników można kupić w formie tradycyjnej, na papierze lub audiobooki. W księgarniach znajdziemy bogaty wybór przewodników podróżnych. Dobrze jest też sprawdzić oferty mniejszych sklepów turystycznych, które zazwyczaj proponują książki na wakacje o nieco wyższej jakości i większej zawartości informacji merytorycznych.

Książki na wakacje – jakie ze sobą zabrać?

Oprócz przewodników na wakacje warto zabrać ze sobą też książki z zakresu bestleteryki, ale opowiadajcie o historiach, które wydarzyły się w kraju, w którym odpoczywamy. Będzie to ciekawa opcja poznania zależności panujących w danym regionie. Takich pozycji na sklepowych półkach nie brakuje. I tak np. wypoczywając w Gambii, warto sięgnąć po niemal kultową książkę Korzenie. Coś dla siebie znajdą też osoby wybierające na urlop kraje arabskie. Książek o żonach szejków i sytuacji kobiet w tamtym regionie świata nie brakuje. Aby je znaleźć, przed wyjazdem na urlop wystarczy tylko zrobić rekonesans.

Książki na wakacje dla dzieci – zabierać czy nie?

Wiele osób pakując wakacyjną walizkę, zastanawia się, czy jest sens zabierać na wakacje książki dla dzieci. W końcu sama podróż i tak przysparza im wielu wrażeń. Nie warto jednak z nich rezygnować. Książki na wakacje dla dzieci mogą przydać się na lotnisku, w samolocie czy w czasie podróży w samochodzie. Mogą też zapewnić rozrywkę na plaży czy w czasie odpoczynku w pokoju hotelowym. Rodzicom, którzy z dziećmi na wakacje wybierają się po raz pierwszy, polecane są książeczki przygotowujące maluch do wyjazdu. Wraz z ulubionymi bohaterami przekonują się one, że podróż nie jest straszna i wiąże się z niesamowitą przygodą.

Książki na wakacje – jak je zmieścić?

Osoby lubiące czytać mogą mieć niemały problem ze zmieszczeniem wszystkich książek na wakacje. Przewodniki, reportaże, kilka nowości – a przecież do walizki trzeba jeszcze włożyć niezbędne kosmetyki, elektronikę i ubrania. Co więc pozostaje – zrezygnować z kilku książek na wakacje? Na szczęście jest o wiele lepsze rozwiązanie. Na urlop najlepiej jechać z czytnikiem e-booków. Urządzenie to pozwoli zabrać ze sobą ponad 1000 tytułów i co najważniejsze będzie zajmować niewiele miejsca. Czytnik e-booków zapewnia wygodne czytanie w każdych warunkach. Ekran sprzętu przypomina zwykły papier, dzięki czemu nie męczy oczu nawet przy długotrwałym zatopieniu się w lekturze.

Sposobem na zabranie dużej ilości książek na wakacje, a przy tym niezajmowanie dużej ilości miejsca jest przejście na audiobooki. Są to książki w formie dźwiękowej. Można wgrać je na MP3 lub telefon i słuchać w dowolnym momencie, jednocześnie np. spacerując czy odpoczywając na plaży.

Wybór książek na wakacje jest bardzo duży. Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego niemal każda księgarnia oferuje atrakcyjne rabaty pozwalające zakupić książki na wakacje w dobrych cenach. Dzięki temu można nabyć kilka pozycji, które koniecznie trzeba przeczytać na urlopie. Warto jednak pamiętać, aby książki na wakacjach nie zdominowały naszego odpoczynku. Czasem warto wyściubić zza nich nos i poznać miejsce, w którym jesteśmy na własne oczy. Chowanie się za książką przez całe wakacje na pewno w tym nie pomoże. Pamiętajmy też, że książki na wakacje nie powinny być ciężkie i grube. Taszczenie ze sobą kilku dodatkowych kilogramów nie jest wygodne, a dodatkowo książki – cegły zajmują cenne miejsce w walizce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here