Ochraniacze na obuwie – suptuty

0
1110

Ideą powstania produktów do ochrony obuwia czy nogawek była izolacja od warunków atmosferycznych,. Stuptuty to nic innego jak dodatkowa bariera ochronna, w postaci wciąganych nogawek, która chroni zarówno obuwie użytkownika, jak i niższe partie spodni. Sama nazwa nawiązuje do słów: zatrzymać wszystko, co wiąże się z rolą, jakie stuptuty odrywają, przede wszystkim w turystyce pieszej.

Turystyczna wyprawka

Wyposażenie dla wprawnego turysty obejmuje nie tylko podstawowe jej elementy: obuwie trekingowe, spodnie softshell, stuptuty czy kurtkę z membraną. Dla osób aktywnych, szczególnie w terenie, który tego wymaga, stworzono dodatkową barierę ochronną, która ma zapewnić komfort termiczny, a przede wszystkim również izolację przed wilgocią i wodą. Ochraniacze na buty to dodatkowy materiał, którego działanie odnosi się właśnie do dwóch wymienionych cech. Izolacja termiczna, to przede wszystkim nieprzepuszczalność zimnego powietrza, za co odpowiada specjalnie zbudowany materiał. Wiąże się to również z izolacją przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki wbudowanej membranie, ochraniacze na buty nie przepuszczają wody, jednocześnie wydalając nadmiar ciepła. Zasada takiego działania jest prosta: membrana posiada mikropory, które są ws tanie odprowadzić parę wodną, jednocześnie są na tyle małe, że nie przepuszczają kropli wody.

W jakim celu używa się ochraniaczy na buty?

Ochraniacze na buty używa się w różnym celu. Przede wszystkim jest to turystyka piesza w warunkach wymagających. Dzięki dodatkowej izolacji i długości nogawek, woda nie przedostaje się zarówno przez powierzchnię samego materiału, jak i daje gwarancje tego, że woda nie przeleje się górą. Specjalne ściągacze pozwalają na dokładny docisk do powierzchni spodni trekingowych, co daje gwarancję wodoszczelności. Ochraniacze na buty to również dodatkowa ochrona przed elementami zewnętrznymi. Budowa ochraniacza, dzięki specjalnym szwie, w przypadku przedarcia się na danym fragmencie, uszkodzenie nie powiększa się na resztę materiału (szew typu rip stop).

Wśród ochraniaczy na obuwie najczęściej wymienia się te używane do trekingu pieszego. Istnieje jednak cała masa innych, specjalistycznych rodzajów ochraniaczy. Jednym z nich są ochraniacze biegowe, zdecydowanie lżejsze i mniejsze, które mają chronić dodatkowo nogi biegacza. Często są wyposażone w elementy odblaskowe, przydatne podczas nocnych rozbiegań. Wśród ochraniaczy wymienia się również bardziej specjalistyczne, np. ochraniacze dla rowerzystów, myśliwych czy dla zawodowych żołnierzy. Każdy z tych rodzai sprowadza się jednak do ogólnej ochrony, zapewniającej komfort termiczny, izolacji przed wodą czy ochrony nóg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here