Planując wyjazd na wakacje, trzeba się do niego dobrze przygotować. Tych przygotowań nie należy ograniczać tylko do wyboru miejsca odpoczynku, zakupu biletu, zarezerwowania noclegów, opracowania trasy zwiedzania. Równie ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w czasie urlopu. O to zadba ubezpieczenie na wakacje. O jego wykupienie powinno się zadbać bez względu na to, w jaki region świata się wybiera. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie na wakacje może mieć różne formy. Są one zależne od tego, jak chcemy spędzić urlop. Zobacz, po co nam jest ubezpieczenie turystyczne i jak je wykupić.

Ubezpieczenie podróżne zapewnia spokojny i komfortowy urlop. Warto o nie zadbać bez względu na to, gdzie jedzie się na wakacje. Wykupując wczasy z biurem podróży, zazwyczaj ubezpieczenie wakacji otrzymuje się w cenie. Tutaj jednak dobrze jest sprawdzić, co dokładnie ono zawiera i do skorzystania, z jakich usług nas upoważnia. Zazwyczaj biura podróży oferują minimalne ubezpieczenie turystyczne, dlatego w niektórych wypadkach zalecane jest wykupienie dodatkowego. Może się ono przydać, szczególnie gdy podróżujemy w dalekie regiony świata lub odwiedzamy egzotyczne kierunki.

Ubezpieczenie na wakacje – po co ono jest potrzebne?

Ubezpieczenie na wakacje jest zabezpieczeniem przed kryzysowymi i trudnymi sytuacjami, które mogą nas spotkać w czasie urlop. Ma ono zapewnić spokojny wypoczynek. Należy pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne nie zawsze jest przez nas wykorzystywane. Wchodzi ono w życie w określonych warunkach. Ubezpieczenie podróżne warto kupić, bo przezorny zawsze ubezpieczony. Lepiej przed wakacjami wydać kilka złotych na polisę niż po wakacjach kilkadziesiąt tysięcy za leczenie.

Co zawiera standardowa polisa turystyczna?

Najczęściej wykupione ubezpieczenie na wakacje to te standardowe. Automatycznie dodawane jest ono do większości ofert wczasów biur podróży oraz wycieczek objazdowych, które można nabyć u touroperatorów. Standardowa polisa turystyczna obejmuje przede wszystkim koszty leczenia. Pokrywa więc ona wszystkie wydatki związane z korzystaniem z pomocy medycznej za granicą, czyli leczenie ambulatoryjne, hospitalizację, koszty leków, transport sanitarny, powrót do kraju itd. Należy jednak pamiętać, że każda polisa wykupiona jest na określoną sumę, czyli do tej kwoty zwracane są poniesione wydatki. W standardowym ubezpieczeniu na wakacje suma gwarantowane na terenie Europy to zazwyczaj 20 000 euro, w przypadku wyprawa poza kontynent suma ubezpieczenia na wakacje wzrasta i wynosi ok. 40 000- 50 000 euro wzwyż.

Drugim podstawowym składnikiem ubezpieczenia turystycznego jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli w skrócie NNW. Tu sumy gwarantowane wahają się od 10 0000 do 100 000 złotych, ale kwotę można dobrać indywidualnie. Pieniądze z polisy wypłacane są w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Należy pamiętać, że każde ubezpieczenie turystyczne posiada szereg wykluczeni i warunków, które określają uzyskanie pieniędzy z polisy. Warto się z nimi zapoznać, aby potem nie być rozczarowanym, że odszkodowania się nie uzyska. Warunku umowy z ubezpieczycielem mówią również o tym, jakie dokumenty oraz postępowanie pozwala na uzyskanie odszkodowania. Bardzo często, aby je uzyskać, trzeba np. przedstawić rachunki/ faktury za zakupione leki lub skorzystać z pomocy lekarskiej w określonym przez ubezpieczyciela miejscu.

Rozszerzone ubezpieczenie na wakacje – o co warto rozszerzyć polisę ubezpieczeniową?

O standardowe ubezpieczenie na wakacje powinien zadbać każdy, jednak w niektórych przypadkach warto pomyśleć o rozszerzeniu polisy. Turyści, którzy chcąc się czuć pewnie, wykupują dodatkowe ubezpieczenia. Pakietów i możliwości jest bardzo wiele. To, na jaki rodzaj ubezpieczenia na wakacje się zdecydujemy, powinno uzależnić się od charakteru samego wyjazdu oraz naszych potrzeb. Najczęściej polisy turystyczne rozszerza się o:

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatny;
  • Ubezpieczenie bagażu i jego opóźniania – jest to ochroną przed kradzieżą, zniszczeniem lub zagubieniem rzeczy osobistych oraz sprzętu; trzeba mieć jednak na uwadze, że ubezpieczony winien jest dobrze zabezpieczyć bagaż oraz nie przewozić w nim rzeczy wysokiego ryzyka np. gotówki;
  • Auto Assistance na okres krótkoterminowy – jest to ubezpieczenie samochodu, którym wybieramy się w podróż; ubezpieczenie to zapewnia holowanie do najbliższego warsztatu, pomoc przy kolizjach i awariach oraz samochód zastępczy w przypadku awarii lub kradzieży;
  • Ubezpieczenie na uprawianie sportów podwyższonego ryzyka oraz ekstremalnych – zalecane jest osobom, które urlop chcą spędzić aktywnie; w ich przypadku sama polisa NNW nie będzie obowiązywać;
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego od zgubienia, kradzieży, zniszczenia;
  • Ubezpieczenie OC sportowe;
  • Ubezpieczenie chorób przewlekłych – zalecane jest przy wyjazdach egzotycznych; pieniądze wypłacane są po zdiagnozowaniu chorób wymagających długiego leczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wakacje?

Nie ma jednej ceny ubezpieczenia na wakacje. Koszt wykupu polisy uzależniony jest od miejsca wypoczynku, długości wyjazdu, wybranego pakietu oraz oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dziś ceny ubezpieczeń na wakacje bardzo łatwo można porównać w różnego rodzaju kalkulatorach i rankingach. Dostępne są online. W ten sam sposób można również wykupić ubezpieczenie turystyczne. Polisę podróżą proponuje większość firm ubezpieczeniowych, często wykupić można ją również w swoim banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here