Wakacje w Bieszczadach to spokój, cisza i odkrywanie pięknych krajobrazów. Aby móc się jednak wypełni z nich cieszyć, trzeba wiedzieć, gdzie jechać. Wybór odpowiedniego miejsca na wakacje w Bieszczadach wcale nie jest łatwy. W końcu wszędzie tam jest pięknie. Na szczęście jest kilka topowych lokalizacji, które sprawią, że wakacje w Bieszczadach nabiorą zupełnie innego wymiaru. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie w tych górach.

Bieszczady zyskały sobie miano najdzikszych gór w Polsce. Słyną nie tylko z pięknych widoków, ale i niemal pustych szlaków. Na trasie, zamiast chmary turystów można spotkać raczej żubra, a w nocy usłyszeć ryk łosia lub wycie wilka. Samotne wędrówki w Bieszczadach nie są czymś nadzwyczajnym. Dzikość Bieszczad wynika z tego, że przez dłuższy czas (w okresie PRL-u) Bieszczady były terenie zamkniętym. Z okolic wysiedlono całe wioski, tworząc tereny eksperymentalne. Dziś na wakacje w Bieszczady może pojechać każdy, a góry te stają się coraz popularniejsze.

Gdzie leżą Bieszczady?

Bieszczady to góry wysunięte najdalej na południowy – wschód Polski. Jako ich bramę uważa się miasto Sanok. Bieszczady dziś zapewniają wiele atrakcji. Powoli stają się one komercyjnym produktem, a w ich dzikie regiony przyjeżdża coraz więcej turystów. Nadal jednak nie utraciły one swojego magicznego, nostalgicznego charakteru. Sprawia to, że wakacje w Bieszczadach można spędzić bardzo różnie. Jedni wolą samotnie wędrować po szlakach, inni odpoczywać w znanych kurortach.

Wakacje w centrum Bieszczadów

Wetlina oraz Smerk i Ustrzyki Dolne stanowią nieformalne centrum Bieszczad. W miejscowościach tych bez trudno można znaleźć nocleg i sporo turystycznych atrakcji. Miejscowości te są również znakomita baza wypadowa dla osób, które wakacje w Bieszczadach chcą spędzić, wędrując po górskich szlakach.

Chcąc spędzić urlop w Bieszczadach w Wetlinie, Smerku czy Ustrzykach Dolnych, trzeba pamiętać, że w sezonie letnim te miejscowości przeżywają prawdziwe oblężenie. Są one mocno zatłoczone, odwiedzane przez tysiące turystów i trudno w nich o ciszę i spokój. W zamian za to otrzymuje się bogatą ofertę rozrywkową i dla dorosłych i dla dzieci.

Wakacje w Bieszczadach mniej znane

Osoby szukające w Bieszczadach spokoju i ciszy powinny udać się do miejsc bardziej ustronnych. Polecana jest tutaj Ciasna lub niedaleka Kalica i Strzebowicka. Znajdziemy tu interesujące górskie szlaki mnie znane masowej turystyce, a przez to i mniej oblegane. Sama Ciasna jest również doskonałym miejscem na wypoczynek z dziećmi. Szlaki nie są tu zbyt trudne, a infrastruktura turystyczna dobrze rozwinięta.

Wakacje w Bieszczadach nad Soliną

Solina i okoliczne miejscowości to rozwiązanie dla osób, które na wakacjach w Bieszczadach poszukują aktywnego wypoczynku i mnóstwa atrakcji. Tutaj sezon letni w nie obfituje. Wakacje w Bieszczadach w tym regionie to przede wszystkim wypoczynek nad Jeziorem Solińskim. Oferuje ono plaże, sporty wodne, dostęp do parku rozrywki, niezliczoną ilość straganów, restauracji i karczm. Wakacje nad Soliną spodobają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Gdzie po piękne krajobrazy w Bieszczady?

Ci, którzy w Bieszczady chcą uciec przed tłumem i hałasem, mogą wybrać się do Dwernik. Miejscowość ta może pochwalić się sielskimi krajobrazami, ciszą i spokojem. Spotkamy tu niewielu turystów i raczej niezbyt rozbudowane zaplecze turystyczne. Po ciszę i spokój na wakacjach w Bieszczadach można też udać się do Otrytu niedaleko Sanu. Jest to niemal bajkowa kraina, gdzie króluje bujna przyroda, wśród której buszują jelenie i sarny. W tych odciętych od świata miejscowościach zatrzymać można się w domach letniskowych położonych w lesie. Urlopowe dni warto wypełnić spacerami po okolicy, a wieczorami podziwiać czyste, rozgwieżdżone niebo.

Dzikie oblicze Bieszczad można poznać również, wyruszając na wakacje do miejscowości Muczne. Tu cywilizacja praktycznie nie zagroda, tak samo, jak masowa turystyka. Na wakacje w te rejony Bieszczad zapuszczają się tylko prawdziwi pasjonaci dziczy i odludzia. Muczne położone jest wewnątrz tzw. Bieszczadzkiego worka. Jest to niewielka miejscowość, a właśnie osada leśna z czasów PRL. Wtedy dostępna była tylko dla państwowych oficjeli wysokiego szczebla, dziś przybyć tu może każdy, kto marzy o oderwaniu się od codzienności. Na miejscu zastanie się tylko kilka kwater, karczmę i hotel oraz nieprzebrane lasy i góry. Muczne to dokonała baza wypadowa do zdobycia Bukowego Berdo raz poznania terenów dawnych Bojkowskich wsi.

Co robić na wakacjach w Bieszczadach?

Wakacje Bieszczadach oferują różne atrakcje, ale przede wszystkim są znakomitą okazją do zdobycia kilku szczytów. Z górskich szlaków roztaczają się piękne i warte zobaczenia widoki. Wakacje w Bieszczadach warto wykorzystywać, aby wejść na:

  • Połoninę Caryńską i Wetlińską;
  • Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczadów;
  • Bukowe Berdo;
  • Przejść się brzegiem rzeki San; źródła tej rzeki znajdziemy w okolicach Przełęczy Użockiej, po ukraińskiej stronie granicy;
  • Wybrać się na wyprawę przez tzw. Bieszczadzki worek, czyli najdzikszą część Bieszczad;
  • Zwiedzanie Szlaku Architektury Drewnianej;
  • Odwiedzenie Skansenu w Zyndranowej
  • Przejechanie się kolejką wąskotorową tzw. Bieszczadzką Kolejką Leśną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here