Daleka, piękna i gorąca wyspa Kuba to miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Położna na Karaibach jest jednym z częstszych miejsce wybieranych przez Polaków na egzotyczne wczasy. Wakacje na kupie pozwalają cieszyć się tropikalnymi krajobrazami, rajskimi plażami, luksusowymi hotelami, uroczymi miasteczkami i kubańskim stylem życia. Kubę odwiedzamy ze względu na jej urok i czar, a także po to, aby odpocząć od najnowszych zdobyczy cywilizacji takich jak Internet. Wakacje na Kubie to czas wypełniony tańcem, muzyką i odpoczynkiem. Co jeszcze warto wiedzieć o wakacjach na Kubie?

Wakacje na Kubie to przeniesienie się do zupełnie innej rzeczywistości. Urlop na rajskiej wyspie różni się od wczasów w Egipcie, Bułgarii czy Grecji. Zastaniemy tu latynoski klimat pełen zabawy i rozrywki, a także będziemy mogli popatrzeć odcienie kubańskiego komunizmu. Wakacje na Kubie najczęściej wybiera się w formie zorganizowanej: wczasów all inclusive lub wycieczek objazdowych, jednak coraz częściej spotkać można podróżników, którzy na Kubę jadą na własną rękę.

Kiedy jechać na wakacje na Kubie?

Kuba jest jedną z wysp karaibskich. Oznacza to, że panuje tu gorący, subtropikalny klimat. Ciepło, a wręcz gorąco jest przez cały rok. Średnia temperatura wynosi 25 stopni, a wilgotność powietrza sięga 70%. Na Kubie panują dwie pory roku: deszczowa i sucha.

Ta pierwsza trwa od później wiosny do października. Wtedy to musimy się liczyć ze sporymi opadami deszczu, szczególnie na północy i północno – wschodnim wybrzeżu. Najlepszymi miesiącami na wakacje na Kubie w porze deszczowej jest maj i czerwiec.

Pora sucha na kubie obowiązuje od później jesieni do kwietnia. Wtedy to mamy do czynienia z mniejszą wilgotnością powietrza i niższymi temperaturami. Najlepsze miesiące na wakacje na Kubie w porze suchej to luty i marzec.

Trzeba jednak pamiętać, że na karaibskiej wyspie przez cały rok świeci słońce, a więc podróżować można w dowolnym czasie. Ograniczeniem może być jedynie wysoki sezon (od listopada), kiedy to ceny są wysokie, a turystów jest najwięcej.

Wakacje na Kubie a wiza

Polacy wybierający się na wakacje na Kubie muszą otrzymać wizę wjazdową, a także dysponować ważnym paszportem. Wizyta na Kubie w celach turystycznych wiąże się też z konieczności uzyskania karty turystycznie (Tarjeta de Turista), która wydawana jest na okres 30 dni i ważna jest przez pół roku do daty wydania.  Kartę wraz z paszportem i biletem powrotnym należy przekazać urzędników celnemu na lotnisku. Często zdarzają się też pytania o miejsce noclegu oraz umieszczenie. Dopełnienie formalności wymaga również zadeklarowania wwożonej kwoty w gotówce, sprzętu oraz stanu zdrowia.

Czym płacić na Kubie?

Wyjeżdżając na wakacje na Kubę, trzeba pamiętać, że konieczne jest rozeznanie waluty. Na początku kwestia kubańskich pieniędzy może wydać się skomplikowana. Dobrze jednak ją zgłębić, aby później spokojnie móc cieszyć się spokojnymi wakacjami na Kubie i nie martwić, jak zapłaci za zakupione cygara czy drinka.

Na Kubę najlepiej zabrać ze sobą euro i na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Nie zalecana jest zmiana dolarów, ponieważ wiąże się to z prowizją. Nie znaczą sumę dobrze jest wymienić już na lotnisku, resztę w bankach i lokalnych kantorach. Na Kubie obowiązują dwie waluty! Pierwsza to peso convertible (CUC), czyli tzw. Peso wymienne oraz peso cubano (CPU), czyli peso kubańskie inaczej nazywane walutą narodową. Peso wymienne jest bardziej wartościowe niż waluta narodowa i przeznaczone dla turystów. To nim można zapłacić za usługi i towary. Mieszkańcy Kuby posługują się peso kubańskim, gdyż w tej walucie wypłacane są im pensje i mogą robić za nie zakupy.  Aby wymienić pieniądze na Kubie, należy mieć przy sobie paszport. Ważną informacją jest to, że na wyspie raczej nie zapłacimy kartą płatniczą, obowiązuje gotówka.

Wakacje na kubie – gdzie warto pojechać?

Na Kubie znajduje się kilka wartych polecenia kurortów. Usytuowane są one głównie na wybrzeżach i udostępniają turystom karaibskie plaże z białym piaskiem i dostęp do krystalicznego morza. Jako najsłynniejsze miejscowości turystyczne i wypoczynkowe wymienia się Varadero, Trinidad, Hawanę oraz wyspy Cayo Coco i Cayo Guillermo.

Co warto zobaczyć na Kubie?

Wakacje na Kubie warto połączyć ze zwiedzaniem. Mylą się ci, którzy myślą, że Kuba to miejsce nudne. Zwiedzenie wyspy warto zacząć od stolicy, czyli Hawany, aby dalej odwiedzić słynne Pinar del Rio (miasto słynące z produkcji najlepszego tytoniu na świecie), Islę de la Juventud, Cienfuegos, Santa Lucía de Cuba, Santiago de Cuba oraz Santa Clara.

Wakacje na Kubie – garść praktycznych informacji

Wakacje na Kubie to bezpieczny wypoczynek. Na wczasy bez problemu można jechać z dzieckiem.  Oczywiście w czasie wycieczkę po mieście warto zachować zdrowy rozsądek i nie afiszować się z drogim sprzętem czy dużą ilością gotówki. Na kubańskich ulicach często można spotkać patrole policji. Wybierając się na wakacje na Kubie trzeba pamiętać o różnicach kulturowych, szczególnie tych dotyczących relacji damsko – męskich.

Na wakacje na Kubie oprócz podstawowych dokumentów i pieniędzy dobrze jest zabrać apteczkę ze środkiem na komary i kremem do opalania o wysokim filtrze. Oprócz tego nie można zapomnieć o reduktorze pady. Na wyspie większość gniazdek jest tymi o napięciu 110V.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here