Wakacje all inclusive to marzenie wielu osób. Wybierając tę opcję i dopłacając do wycieczki, liczą oni na to, że w czasie urlopu unikną dodatkowych opłat.  Niestety nie zawsze tak jest. Wynika to z tego, że wakacje all inclusive mogą mieć różne formy i zakresy. Bardzo rzadko zdarza się, że faktycznie otrzymujemy wszystko w cenie. Na takie udogodnienia możemy liczyć tylko w przypadku wykupienia najwyższego poziomu wakacji all inclusive. Zobacz, najważniejsze rzeczy o wakacjach all inclusive.

Wakacje all inclusive postrzegane są jako te luksusowe. Osoby je wykupujące cieszą się, że nie będą musiały ponosić dodatkowych kosztów za jedzenie, napoje czy inne usługi dostępne w hotelu.  Okazuje się jednak, że poziom dostępności usług zależy od formy wykupionego all inclusive. Sama opaska na nadgarstku nie upoważnia do korzystania ze wszystkiego.

Czym są wakacje all inclusive?

Najprostszą definicją wakacji all inclusive, jaką się podaje, jest ta mówiąca, że wszystkie dodatkowe usługi wliczone są w cenę wyjazdu. Oznacza to, że rezerwując tego typu wczasy opłaca się przelot, noclegi, transfery z i na lotnisko, całodzienne wyżywienie i dostęp do napojów oraz przekąsek. Można więc powiedzieć, że na tego typu wczasach wszystko ma się w cenie.

Co obejmuje all inclusive?

Zakres objęty all inclusive jest ściśle określony w umowie kupna wycieczki. Nie zawsze jest on taki sam, bowiem wyróżnia się kilka form wczasów „wszystko w cenie”. Najczęściej standardowe wakacje all inclusive zapewnią dostęp do całodziennego wyżywienia obejmującego śniadanie, obiad i kolację, baru z przekąskami, barów z alkoholem przy plaży, na basenie i w lobby hotelu, gdzie serwowane są napoje bezalkoholowe i alkoholowe.

Rodzaje wakacji all inclusive

Wybierając się na wakacje all inclusive, warto zobaczy, jak dokładnie opcje wykupiliśmy. To ona będzie mówić o tym, do czego dokładnie mamy prawo. Usługi wchodzące w skład ceny zawsze wyszczególnione są w umowie. Branża turystyczna i hotelowe wyróżnia wakacje all inclusive:

  • All inclusive standard, w skład wchodzą usługi opisane w powyższym akapicie;
  • Ultra all inclusive (UAI) – standardowe opcje rozszerzone są np. o dostępność markowych alkoholi, room service czy korzystanie z obsługi kelnerskiej w restauracji;
  • Total all inclusive – jest to najbogatsza forma wakacji all inclusive; oprócz podstaw oferuje też bezpłatny dostęp do całej infrastruktury hotelowej np. siłowni, SPA czy basenów; często można też korzystać z opieki trenera lub instruktora np. narciarstwa; rodziny z dziećmi mogą skorzystać z codziennej opieki w mini klubach; hotele oferują też gry, zabawy, animacje, wieczorki rozrywkowe, pikniki itd. dla turystów z wykupionym total all inclusive.

Trzeba pamiętać, że każdy hotel sam ustala ofertę oraz reguły wakacji all inclusive. Stąd też przed wyjazdem należy sprawdzić, na co możemy liczyć i czy ta formuła wczasów nam odpowiada.

Wakacje all inclusive, gdzie jechać?

Opcja wakacji all inclusive dostępna jest przede wszystkim w dużych kompleksach hotelowych, które położone są na zamknięty, ogrodzonym ternie. Bardzo często dysponują one własną plażą oraz dodatkowymi atrakcjami jak np. aquaparki, korty tenisowe, siłownie itd. Tego typu resorty spotkać można głównie w takich krajach jak Egipt, Tunezja czy Turcja. Wakacje all inclusive w Europie najczęściej sprzedawane są do takich państw jak Bułgaria, Hiszpania i Grecja, chociaż tutaj turysta ma zawsze wybrać, czy chce skorzystać z all inclusive, czy też wykupić tańszą wersję wyżywienia np. HB (śniadanie i obiadokolacja).

Popularność wakacji all inclusive w krajach arabskich wynika z tego, że trudno tam samodzielnie znaleźć restauracje poza hotelową. Zazwyczaj w strefie hotelowej takich nie ma i jest konieczność korzystania z posiłków w miejscu zakwaterowania. To też np. wyjazdy do Egiptu odbywają się tylko w formie all inclusive.

All inclusive, czyli opaska na nadgarstku

Najpopularniejszym oznaczeniem gości hotelowych z wykupioną opcja all inclusive jest zakładanie im plastikowych opasek na rękę. Opaski zakładane są zaraz po przyjeździe. Są one trwałe i nie trzeba ich zdejmować przez cały pobyt – bez problemu można się z nimi kąpać czy pluskać w morzu. Zdjęcie opaski oznacza jej uszkodzenie, a więc i utratę prawa do świadczeń. Opaski zawsze są jednorazowe i nie można ich przekazywać innym gościom. Kolory opaskę pozwalają rozróżnić obsłudze, tych którym przysługują bogatsze świadczenia. Alternatywą dla opaski all inclusive są karty hotelowe. Jest to mniej popularny system sprawdzania wykupionych opcji zakwaterowania, ale niektóre z hoteli je stosują. O tym, jak będzie sprawdzany status all inclusive, gość zawsze informowany jest na początku pobytu.

Dla kogoś są wakacje all inclusive?

Na wakacje all inclusive jechać może każdy. Opcja ta zazwyczaj wybierana jest jednak przez rodziny z mniejszymi dziećmi oraz osoby, które urlop planują spędzić na basenie lub przy hotelowej plaży. Jeśli większość wakacji zamierza się spędzić zwiedzając, uczestnicząc w wycieczkach czy w inny aktywny sposób opcja all inclusive jest mniej atrakcyjna, ponieważ i tak w większości się z niej nie korzysta, nie ma więc sensu dopłacać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here