Rezerwacja wczasów w biurze podróży u wielu osób może wywoływać szereg pytań. Jednym z tych najczęściej zadawanych jest, to kiedy najlepiej wykupić wakacje. Jeszcze do niedawna większość osób opowiadała, że najlepiej urlop kupić w ostatniej chwili i załapać się na tzw. last minute. Dziś jednak nie jest to tak oczywiste. Polscy turyści coraz częściej zaczęli dostrzegać zalety wakacji first minute. Czym one są i kiedy opłaca się je rezerwować?

Wakacje first minute są przeciwieństwem last minute. Oznacza to, że rezerwuje się je z bardzo dużym wyprzedzeniem. Są to pierwsze oferty wyjazdów na danych sezon. Rezerwując wakacje first minute, można liczyć na bardzo duże rabaty. Podaje się, że te najatrakcyjniejsze mogą sięgać nawet 40% ceny katalogowej. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyne zalety wakacji first minute.

Kiedy rezerwuje się wakacje first minute?

Wakacje first minute traktowane są jako przedsprzedaż. Ich oferty pojawiają się bardzo wcześniej, najczęściej 8-7 miesięcy przed wyjazdem. Promocyjne ceny trwała przez kilka tygodni i pozwalają zarezerwować wczasy na preferencyjnych warunkach. Niska cena to jedna niejedyna zaleta wakacji z dużym wyprzedzeniem. Turyści cenią je również za to, że w większość przypadków płatność można rozłożyć na raty – cześć płaci się w formie zaliczki przy rezerwacji, resztę dopłaca na miesiąc lub kilka tygodni przed wyjazdem.

Odpowiadając na pytanie, kiedy kupować wakacje first minute – najlepiej jak najwcześniej, jak tylko pojawi się oferta. Dzięki temu wybór pomiędzy propozycjami biura podróży jest jak największy, a my mamy nie ma możliwość uszycia wakacji na miarę. Często też w cenie dokonanej rezerwacji otrzymuje się dodatkowe rabaty i gratisy np. w postaci wycieczek fakultatywnych.

Jakie są zalety wakacji first minute?

Finanse i ich oszczędność to tylko jedna z wielu zalet wakacji first minute. Kolejna to duży wybór kierunków oraz kurortów. Rezerwując wakacje w przedsprzedaży, możemy dowolnie wybierać miejsce, gdzie chcemy lecieć, nie tak jak w przypadku last minute decydować się na kierunek, na którym zostaną wolne miejsca. Co więcej, mamy również bardzo duży wybór hoteli i pokoi w nim. Oznacza to, że bez problemu zarezerwujemy pokój z widokiem na morze czy po cichszej stronie kurortu. Wszystko jest do naszej dyspozycji. Oprócz wybrania hotelu mamy też możliwość swobodnego dokonania wyboru miejsca w samolocie. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z dziećmi i to na długich trasach. Wakacje first minute niemal gwarantują, że będziemy mogli zarezerwować łóżeczko samolotowe oraz miejsce dla rodzin z dziećmi, a przede wszystkim wszyscy siedzieć obok siebie. Należy pamiętać, że ta sprawa wcale nie jest taka oczywista w przypadku wakacji na ostatnią chwilę.

Dla kogo są wakacje first minute?

Wakacje first minute co do zasady może zarezerwować każdy, jednak oferta głównie dedykowana jest do rodzin z dziećmi oraz większych grupom. Wynika to z tego, że kupując wakacje na ostatnią chwilę, ma się bardzo mały wybór hoteli. Należy mieć świadomość, że hotele z lepszą infrastrukturą, dostosowane do dzieci, z bardziej atrakcyjnym położeniem i cieszą się pozytywnymi opiniami, w ofertach last minute nie są już dostępne. W większości z nich miejsca wyprzedane są już w połowie sezonu. Może to oznacza, że z małym podróżnikiem trafi się do kurortu, gdzie nie będzie dla niego żadnych atrakcji, a sam obiekt nie będzie odpowiednio przystosowany.

Wakacje first minute to również opcja dla większych grup przyjaciół, które chcą wspólnie spędzić urlop. Znalezienie miejsca dla 6-cio, nawet dla 4 -osobowej grupy na dwa dni przed wylotem może być dużym problemem. Nie będzie ich ani w samolocie, ani w hotelu i to niezależnie od terminu i kierunku urlopu. Jeszcze większy problem z wakacjami na ostatnią chwilę będą mieć większe paczki znajomych, one już obowiązkowo powinny nastawiać się na wakacje first minute.

Oferty first minute są również dla tych osób, które urlopy muszą zgłaszać z dużym wyprzedzeniem. Tak jest np. różnych instytucjach państwowych. Plan urlopów na dany rok ustalany jest zaraz na jego początku. Wtedy warto zapoznać się z propozycjami wakacji first minute i dobrać pod nie urlop. Z opcji wakacji z przedsprzedaży dobrze jest też skorzystać, gdy chcemy wybrać się do państwa, gdzie wymagane są długotrwale formalności np. na wycieczkę do USA. Wakacje first minute można zarezerwować, a następnie starać się o wizę czy wykonywać obowiązkowe szczepienia ochronne.

Wakacje first minute dla pary – czy warto?

Planując wypoczynek dla pary w sezonie letnim na najpopularniejszych kierunkach, można poczekać i kupić wakacje w opcji last minute. Miejsca dla 2 osób na pewno się znajdą. Jednak tak jak przypadku rodzin z dziećmi, można trafić do hotelu o gorszym standardzie. Te najlepsze będą już dawno zarezerwowane. W ofercie zostaną same słabe lub bardzo drogie hotele. Warto też pamiętać, że w wysokim sezonie (czyli lipiec, sierpień) ofert last minute praktycznie nie ma, a wtedy wymarzone wakacje trzeba odłożyć na inny czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here