Wakacje nad polskim morzem to pomysł na urlop wielu osób. Okazuje się jednak, że wczasy nad Bałtykiem nie należą do tych najtańszych. Wiele osób szuka więc sposób na obniżenie kosztów wyjazdu wakacyjnego. Jednym z pomysłów jest wykupienie wakacji nad morzem z wyżywieniem.  Czy jednak taka opcja jest opłacalna?

Wakacje z wyżywieniem zazwyczaj wybiera się w przypadku zagranicznych wczasów. Wtedy to do wyboru mamy opcje all inclusive, HB lub BB. Te tajemnicze skróty oznaczają ilość posiłków serwowanych w miejscu zakwaterowania. Nad polskim morzem wakacje z wyżywieniem nie są jednak najpopularniejszym rozwiązaniem. Zazwyczaj większość osoba rezerwuje jedynie noclegi, a wyżywienie bierze na własne barki.

Wakacje nad morzem z wyżywieniem – rodzaje pakietów

Przeglądając oferty wakacji nad morzem z wyżywieniem, napotkać możemy na tajemnicze skróty. Osoby niewtajemniczone w żargon branży turystycznej mogą mieć problemy z ich odszyfrowaniem. Tymczasem jest to bardzo ważne, ponieważ skróty te oznaczają, ile posiłków będziemy mieć zagwarantowane w miejscu noclegów. Wakacje nad morzem z wyżywieniem mogą obejmować formułę:

  • BB – oznacza to, że w miejscu zatrzymania otrzymamy tylko śniadania:
  • HB – w ramach wyżywienia otrzymamy śniadania oraz obiadokolacje podawane zazwyczaj w późnych godzinach popołudniowych;
  • All inclusive – oznacza to 3 posiłki dziennie oraz nielimitowany dostęp do napojów alkoholowych i bezalkoholowych, a także przekąsek; należy pamiętać, że all inclusive można mieć różne wymiary, wyróżnia się wersje soft, standard, ultra oraz total.

Wakacje nad morzem z wyżywieniem – gdzie ich szukać?

Wakacji nad morzem z wyżywieniem należy szukać w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, kurortach czy SPA. Opcje wyżywienia oferują też ośrodki, w które organizują wczasy dla seniorów i turnusy rehabilitacyjne. Opcje wczasów z wyżywieniem oferują również gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne. Zarezerwowanie wakacji nad morzem z wyżywieniem nie jest natomiast możliwe na kwaterach prywatnych. Wynajmując cały apartament, dostaje się dostęp do kuchni lub aneksu, w którym samodzielnie można przygotowywać posiłki.

Wakacje nad morzem z wyżywieniem – kiedy to dobre rozwiązanie?

Nie ma co ukrywać, że zapewnienie sobie samodzielnego wyżywienie nad morzem nie jest sprawą tanią. W sezonie w restauracjach króluje tzw. taryfa turystyczna. Oznacza to, że za posiłek zapłacimy kilak razie więcej niż normalnie. Wyższe ceny czekają na nas też przy atrakcjach turystycznych oraz w centrach miast. Stołowanie się na mieście możne pochłonąć znaczna część wakacyjnego budżetu. Wiele osób uważa więc, że aby oszczędzić, lepiej wykupić wakacje z wyżywieniem. Ma to zaoszczędzić pieniądze, czy jednak faktycznie tak jest?

Wszystko zależy od tego, jaka forma spędzania wakacji nas interesuje. Wakacje nad morzem wyżywieniem opłacają się zazwyczaj, jeśli urlop chce się spędzać stacjonarnie. Korzystając z uroków hotelowego basenu czy plaży zawsze bez przeszkód zdąży się na serwowane posiłki oraz skorzysta z napojów i przekąsek. Wakacje nad morzem z wyżywieniem to też dobra opcja dla rodzin z dziećmi – nie muszą one martwić się o gotowanie i planować posiłków. Trzeba jednak pamiętać, że choć menu w hotelowych restauracjach jest raczej standardowe to niektórym – niejadkom i wybrednym – może nie smakować.

Wakacje nad morzem z wyżywieniem nie są też dobrym rozwiązaniem, jeśli wczasy chce się spędzić aktywnie. Spędzając cały dzień poza hotelem, na wycieczkach czy uprawiając sport, nie będzie miało się okazji skorzystać z wykupionych opcji wyżywienia, a w czasie aktywności i tak będzie się stołować na mieście. W praktyce oznacza to, że za jedzenie za płaci się dwa razy.

Wakacje nad morzem z wyżywieniem – na co uważać?

Planując wykupienie wakacji nad morzem z wyżywieniem, warto dokładnie sprawdzić ofertę, która nas zainteresowała. Może ona być pełna haczyków. Warto przede wszystkim sprawdzić, jaką dokładnie opcję wyżywania otrzyma się za zapłaconą ceną BB, HB czy all inclusive. W dalszej kolejności dobrze dopytać o godziny serwowanych posiłków, standardowe menu (czy znajdują się posiłki dla dzieci, wegetariańskie, wegańskie).

Ile kosztują wakacje nad morzem z wyżywieniem?

Wakacje nad morzem z wyżywieniem to koszt wyższy niż wczasy bez wyżywienia. Cena wakacji nad morzem z wyżywieniem zazwyczaj zależy od standardu ośrodka oraz opcji wyżywienia. Wskazuje się jednak, że cena wakacji z wyżywieniem jest ok. 40% wyższa niż tych bez wyżywienia. Dla wielu osób jest to bariera cenowa nie do przeskoczenia, zastanawiają się więc, jak obniżyć koszty posiłków nad morzem. Jako triki na tanie wyżywienie nad morzem skazuje się własne gotowanie na kwaterach prywatnych, jedzenie poza centrami kurortów oraz w pobliżu atrakcji turystycznych, korzystanie z tzw. happy hours w restauracjach.

Wakacje nad morzem z wyżywieniem są ciekawą opcją, która pozwoli w czasie urlopu odpocząć od gotowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wczasy z wyżywieniem będzie tą opłacalną. Z tego rodzaju urlopów powinny zrezygnować osoby aktywne, które wakacje spędzają w całym ruchu i często się przemieszczają. One z natury rzeczy nie będą mogły skorzystać z wykupionej opcji wyżywienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here