Albania od kilku już sezonów uważna jest z jeden z najmodniejszych kierunków wakacyjnych. Polacy coraz chętniej spędzają tam letnie urlopy. Wpływ na to miał znany rozwój bazy turystycznej w Albanii. Teraz kraj ten może się pochwalić luksusowymi kurortami, bogatą infrastrukturą turystyczna oraz licznymi trakcjami, z których mogą korzystać wczasowicze. Co warto wiedzieć, wybierając się na wakacje do Albanii?

Moda na wakacje w Albanii trwa już od kilku sezonów, nadal jednak można się spotkać z powtarzaniem stereotypów o tym kraju. Wiele osób postrzega go jako niebezpieczny, dziki i biedny. Ci, którzy nigdy nie byli na wakacjach w Albanii, wyobrażają sobie stare hotele, zaniedbane plaże i brudne morze. To mit. Takie opowieści niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Albania to doskonały kraj na wakacyjny wypad z całą rodziną.

Tanie wakacje w Albanii

Popularność wakacji w Albanii w dużej mierze wynika z ich niewysokich kosztowe. Ceny na albańskim wybrzeżu nadal są bardzo niskie w porównaniu do tych obowiązujących w innych, europejskich kurortach turystycznych. Tanio w Albanii można zarówno wynająć kwaterę, jak i zejść. Niskie ceny obowiązują również w przypadku atrakcji turystycznych. Trzeba miejsc jednak na uwadze, że popularność wakacji w Albanii sprawia, że ceny rosną, a miejscowi uczą się robić biznes na turystach.

Wakacje w Albanii – gdzie nocować?

Baza noclegowa w Albanii jest niezwykle rozbudowana. Turyści zawarcia wybierają dość tanie hotele, które (i tu zaskoczenie) wcale nie odbiegają od europejskich standardów. Nawet w obiektach oznaczonych jedną gwiazdką można znaleźć pokoje z klimatyzacją, lodówką czy telewizorem. Goście hotelowi mogą również korzystać z rozbudowanej infrastruktury np. basenów, sekcji SPA czy siłowni.  Obsługa w hotelach jest niezwykle miła i przyjazna. Wakacje w Albanii z biurem podróży często sprzedawane są w formie all inclusive, choć spotkać można też wyjazdy z samymi śniadaniami lub HB (śniadania i obiadokolacje).

Alternatywą dla hoteli są liczne kwatery prywatne. Pojawia się ich coraz więcej. Są one tańsze niż w popularnej Chorwacji, a nawet w Czarnogórze. Kwatery prywatne można wynajmować jako całe apartamenty z aneksami kuchennymi. Ta opcja jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi i większych grup przyjaciół.

W Albanii coraz łatwiej znajdziemy także pola namiotowe oraz parking dla kamperów.

Czy warto jechać na wakacje w Albanii?

Wiele osób obawia się, że Albania jest krajem nudnym i nijakim, a wakacje w Albanii będą wiązać się z oglądaniem brzydkich bunkrów i komunistycznej brzydoty. Jest jednak zupełnie inaczej. W tym kroju znajdziemy wiele wartych uwagi zabytków również tych z czasów antycznych. Turyści koniecznie powinni odwiedzić rewelacyjnie zachowane i odrestaurowane starożytne miasta takie jak Apolonia, Bylis oraz Butrint. Na liście rzeczy do zobaczenia w Albanii znajdują się też parki architektoniczne zwłaszcza Butryny, który objęty jest protektoratem UNESCO.  Jako turystyczne atrakcje wymienia się też miasta Berat i Gjirokastra.

Wakacje w Albanii i niesamowita przyroda

Wakacje w Albanii to również możliwość obcowania z niemal dziką i nieskażoną przyrodą. Ta można obserwować w okolicach Jeziora Szkoderskiego i Ochrydzkiego, Przełęczy Llogara oraz Błękitnego Oka. Albania może pochwalić się również malowniczymi pasmami górskimi.

Wypoczynek w Albanii – gdzie na plaże?

Osoby wybierające się do Albanii po wypoczynek na pewno nie poczują się rozczarowani. Kraj ten może pochwalić się rajskimi plażami. Znajdziemy tu zarówno te kamieniste, jak i piaszczyste, a co najważniejsze, są one mało zatłoczone. Oprócz pięknych plaż na turystów czekają tu turkusowe morze, które umożliwia nurkowanie i snurkowanie. Główne kurorty wypoczynkowe Albanii położone są nad Morzem Jońskim oraz Adriatyckim.

Gdzie na wakacje do Albanii?

Turyści na wakacje do Albanii wyjeżdżają głównie nad Morze Adriatyckie i Jońskie. Nad Adriatykiem wybierają takie kurorty jak:

  • Shengjin – jest to najbardziej na północ wysunięty kurort; poleca się go szczególnie na wakacje z dziećmi ze względu na piaszczyste plaże i łagodne wejście do morza; z wakacji w tym regionie powinni ucieszyć się też miłośnicy przyrody oraz zabytków; z kurortu Shengjin blisko jest też do Jeziora Szkoderskiego oraz Czarnogóry;
  • Durres i Golem – jest to najpopularniejsze miejsce wakacji w Albanii nad Adriatykiem; turyści przyjeżdżają tu dla szerokich i długie plaż oraz imprezowej atmosfery; odpoczywanie w tym miejscu umożliwia również zwiedzanie antycznych zabytków oraz odwiedzenie stolicy Albanii – Tirany;
  • Spille – to najbardziej spokojny z albańskich kurortów; panuje tu senna atmosfera, a w wczasowicze wypoczywają na piaszczystych plażach z łagodnym zejściem do morza.

Turyści wybierający się na wakacje do Albanii mogą również odpoczywać nad Morzem Jońskim. Prym wiodą tu dwa kurorty. Pierwszy z nich Sarada, czyli jeden z największych turystycznych ośrodków tego regionu. Słynie od z dobrej infrastruktury turystycznej oraz malowniczych krajobrazów. Z kurortu blisko jest na grecką wyspę Korfu. Wakacje w Saranda polecane są miłośnikom aktywnego wypoczynku. Drugim kurortem nad Morzem Jońskim jest Ksamil. Odwiedza go najwięcej Polaków, którzy zachwyceni są krajobrazami, plażami i malowniczymi wysepkami. W sezonie kurt ten może pochwalić się bogatym życiem nocnym i rozrywkami dedykowanymi młodym turystom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here