Turcja to popularny kierunek wakacyjny. Urlop spędzam tam zazwyczaj od maja do października, kiedy to temperatury są najwyższe. I chociaż wakacje w Turcji cieszą się dużą popularnością, to nadal nie brakuje turystów, którzy mają obawy co do wczasów w tym kraju. Są też tacy, którzy nie wiedzą, jakie miejsca na wakacje w Turcji wybrać i na jaką formę odpoczynku postawić. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie w Turcji oraz jak się do niego przygotować.

Wakacje w Turcji to gwarancja dobrej pogody w atrakcyjnej cenie. Wczasy, nawet te all inclusive nie są dużym wydatkiem. Biura podróży oferują odpoczynek w kilku regionach Turcji: na Riwierze Tureckiej, Marmaris oraz Bodrum. To tam znajdziemy najpopularniejsze i największe kurorty oraz masę atrakcji. Wakacje w Turcji w formie odpoczynku wybierają głównie rodziny z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że alternatywą dla słodkiego lenistwa są wycieczki objazdowe. Dedykowane są one miłośnikom historii i zwiedzania.

Wakacje w Turcji z biurem podróży

Większość turystów podróżuje do Turcji z biurem podróży. Jest to dla nich najbezpieczniejsza i najwygodniejsza opcja. W cenie otrzymuje się przelot, transfer z i na lotnisko, noclegi oraz wyżywienie. Wakacje w Turcji najczęściej są ofertą all inclusive. W najpopularniejszych tureckich kurortach nie brakuje ekskluzywnych i 5 gwiazdkowych hoteli. Często są one dużymi kompleksami z prywatną plażą i rozbudowana infrastrukturą: SPA, siłownią, basenami itd. Alternatywą jest wykupienie mniej popularnych, ale dostępnych wakacji w Turcji z wyżywieniem HB, BB lub nawet bez wyżywienia. Nie powinniśmy się obawiać takich rozwiązań. W Turcji jedzenie jest tanie, smaczne i łatwo dostępne. Bez problemu znajdziemy przyjazną restaurację, w której będziemy mogli się w czasie urlopu stołować na mieście.

Wakacje w Turcji z wizą

Wyjazd na wakacje w Turcji oznacza konieczność wyrobienia wizy. Kupuje się ją przez Internet lub na lotnisku. Zakup jest jednorazowy i upoważnia do spędzenie maksymalnie 90 dni w ciągu 180 dni w Turcji. Oznacza to, że na jednej wizie można pojechać na wakacje do Turcji nawet kilka razy w ciągu 2 miesięcy. Najkorzystniej wizę do Turcji kupić jest poprzez Internet. Robi się to na oficjalnej stronie rządowej, która dostępna jest w języku polskim. Koszt wakacyjnej wizy do Turcji wynosi 20 dolarów, a płatność pobierana jest z dowolnej karty płatniczej. Wizę otrzymuje się na wskazany adres mailowy i nie trzeba jej drukować.

W przypadku zakupu wizy na lotnisku trzeba zapłacić 30 dolarów lub 25 euro. Należy również pamiętać, że aby wyjechać na wakacje do Turcji, potrzebna jest nie tylko wiza, ale i paszport, którego ważność wynosi minimalnie 180 dni od daty wjazdu na terytorium Turcji.

Wakacje w Turcji – czy to bezpieczne?

Chociaż wakacje w Turcji są popularną opcją wakacyjną, to nadal wiele osób obawia się podróży do tego kraju. Biura turystyczne oraz instytucje zajmujące się stosunkami międzynarodowymi uspokajają jednak, że Turcja jest bezpieczna dla turystów (MSZ przestrzega tylko przed wizytami we wschodniej Turcji). Aby jednak nie popaść w kłopoty, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim zaleca się noszenie przy sobie paszportu, który należy pokazać przy ewentualnej kontroli. Dalej:

  • zaleca się niechodzenie w stroju plażowym po mieście,
  • nieodpowiadanie na zaczepki miejscowych, jeśli nie chce się z nimi wchodzić w kontakt, stosowanie zasady ograniczonego zaufania na dyskotekach i pubach,
  • zakrywanie ramion i kolan (w przypadku kobiet również włosów) przy zwiedzaniu meczetów, a także zdejmowanie butów; w meczetach nie należy też robić zdjęć osobom modlącym się.

Oprócz tego pobyt w regionach turystycznych nie wymaga szczególnego zachowania. Bez problemu można chodzić po mieście, wybierać się na wieczorne imprezy, robić zakupy czy na własną rękę zwiedzać zabytki.

Gdzie jechać na wakacje w Turcji?

Na wakacje w Turcji można wybrać się w kilka regionów. Są one położone głównie zachodnio-południowej części kraju. Panuje tam międzynarodowa i swobodna atmosfera, a turyści cieszą się dużym poważaniem. Dobre miejsca na wakacje w Turcji to:

  • Riwiera turecka – kurorty tu położone są nad Morzem Śródziemnym oraz Egejskim; jednym z popularniejszych miejsc na wakacje w Turcji na riwierze jest Alanya; znajduje się tu słynna piaszczysta plaża Kleopatry, skalne jaskinie i wyjątkowe zabytki; na riwierze tureckiej znajdziemy całe mnóstwo hoteli zarówno tych dla dorosłych, jak i dla rodzin z dziećmi; polecane kurorty to: Side, Kemer, Belek, Fethiye oraz Oludeniz;
  • Bodrum – to miejscowość wypoczynkowa znana jest z pięknych widoków, urokliwej promenady oraz piaszczystych plaż; turyści mogą tu rozkoszować się też gajami oliwnymi i klimatycznymi wioskami z białymi domkami; Bodrum to niezwykle klimatyczne miejsce na wakacje w Turcji; zatrzymać się tu można w jednym z wielu dobrej wiosce hoteli z opcją all inclusive; wiele z nich posiada programy animacyjne po polsku oraz udogodnienia dla rodzin z dziećmi;  będąc na wakacjach w Bodrum, warto popłynąć na Kos i Rodos, dwie greckie wyspy położone niedaleko tureckiego wybrzeża;
  • Marmaris – jest to największe miasto portowe Turcji; turystów przyciąga wspaniałymi plażami położonymi w otoczeniu zielonych wzgórz; wakacje w tym rejonie Turcji to przede wszystkim propozycja dla fanów aktywnego wypoczynku, sportów wodnych i szalonych imprez; w kurorcie znaleźć można wiele klubów i barów, a hotele przeznaczone są typowo dla osób dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here